گزارش ۴ سال اخیر منتشر شد؛

آخرین وضعیت فعالیت سکوی جامع کسب وکار نوپای دانش بنیان

آخرین وضعیت فعالیت سکوی جامع کسب وکار نوپای دانش بنیان

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، گزارش سامانه ملی ایران نوآفرین بعنوان سکوی جامع کسب و کار نوپا نشان داده است بیشترین سهم شرکتهای نوپا به حوزه فناوری اطلاعات اختصاص دارد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، سامانه ملی ایران نوآفرین سامانه ای جامع در حوزه نوآفرینی کشور است تا امکان رشد و شکوفایی در این عرصه را از راه تسهیل دسترسی به اطلاعات و امکانات مورد نیاز ذینفعان اصلی این حوزه و یکپارچه سازی آنها، فراهم آورد. این سامانه که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، سازمان نظام صنفی کامپیوتر ‏ای کشور و صندوق نوآوری و شکوفایی کشور راه ‏اندازی شده‏ است به ‏عنوان سکوی جامع کسب و کار نوپا ارائه ی خدمت می کند. این سکوی از راه متمرکزسازی، یکپارچه کردن و تسهیل فرصت های دریافت خدمات و تسهیلات مختلف در حوزه های نوآوری، هوشمندی، اقتصاد و تحول دیجیتال، مالی، مشاوره، بازاریابی و سایر حوزه‏ های حمایتی اقدامی مؤثر در توسعه زیست‏ بوم نوآفرینی، رشد پایدار اقتصاد کشور، ایجاد اشتغال و حرکت کشور به سمت نوآوری و تکنولوژی های جدید در کشور خواهد بود. بعضی از مأموریت ‏های این سامانه شامل «ساده سازی، ایجاد شفافیت و یکپارچه سازی فرایند عرضه خدمات»، «تسهیل سرمایه گذاری در شرکتهای نوپا و عرضه مشوق ها به آن ها»، «تسهیل ارتباط فعالان حوزه کارآفرینی با مراکز دانشگاهی، علمی تحقیقاتی و مراکز رشد» و «ایجاد و تشویق کسب و کارهای نوآور و خلاق» است. آمار فعالیت این سامانه نشان داده است در خلال چهار سال قبل تعداد کل درخواست های خدمات ۱۰ هزار و ۶۷۲ خدمت بوده است. این درحالی است که ۱۳ هزار و ۶۲۵ هویت در این سامانه ثبت نام کرده اند. تعداد کل تفاهمنامه های منعقد شده ۴۰ مورد و تعداد دسته خدمات عرضه شده ۲۵ مورد است.
از میان هویت های ثبت نامی در سامانه به میزان ۱۳ هزار و ۶۲۵ مورد در این چهار سال، تعداد ۴۰۹۵ مورد معادل ۳۰ درصد در سال ۱۳۹۸، تعداد ۵۲۴۶ مورد معادل ۳۸ درصد در سال ۱۳۹۹، تعداد ۳۴۸۷ مورد معادل ۲۶ درصد در سال ۱۴۰۰ و تعداد ۷۹۷ مورد معادل ۶ درصد در سال ۱۴۰۱ ثبت شده اند. با عنایت به این که یکی از مأموریت سامانه ملی ایران نوآفرین تسهیل سرمایه گذاری در شرکتهای نوپا و عرضه مشوق ها به آنها است، بررسی تیم های نوپای ایران نوآفرین بر مبنای نوع صنعت نشان داده است که عمده ترین سهم در ارتباط با تیم های نوپا حوزه فناوری اطلاعات به میزان ۳۵ درصد است.
همینطور بررسی شرکتهای نوپای ایران نوآفرین بر مبنای نوع صنعت نشان داده است که بیشترین سهم به فناوری اطلاعات با ۵۱ درصد سهم اختصاص دارد. بعد از آن آموزش و یادگیری با ۵ درصد و بهداشت و درمان با ۵ درصد و همینطور سایر حوزه ها (تبلیغات و بازاریابی، سفر و گردشگری، رسانه و سرگرمی و…) با ۳۹ درصد در رده های بعدی قرار دارند.
آمارهای تفکیکی از تعداد هویت های ثبت نامی سامانه ایران نوآفرین نشان داده است که ۳۵ درصد از هویت های ثبت نام در ارتباط با تیم های نوپا (۴۹۱۸ مورد) است. رتبه بعدی در ارتباط با شرکتهای نوپا است، بدین سان که ۳۳ درصد (۴۵۱۰ مورد) هویت های ثبت شده در سامانه در ارتباط با این شرکت ها است. ۹ درصد از هویت های این سامانه در ارتباط با شرکتهای بزرگ است که ۱۲۲۷ مورد را شامل می شوند. بعد از آن شخص حقیقی جویای کار ۹ درصد (۱۲۳۸ مورد) هویت های ثبت شده در این سامانه را به خود اختصاص داده اند. از میان ۱۳ هزار و ۶۲۵ هویت ثبت شده در سامانه ملی نوآفرین ۵ درصد به افراد علاقمند به دریافت اطلاعات، ۴ درصد به شتاب دهنده و مراکز رشد، ۲ درصد به سرمایه گذار و ۲ درصد به فضای کار اشتراکی اختصاص دارد. پایین ترین میزان هویت های ثبت شده در این سامانه در ارتباط با «فرشتگان کسب و کار بدون مجوز از فرابورس» به میزان یک درصد و ۴۱ مورد است. بر مبنای آمارهای این سامانه تعداد کل درخواست های خدمات سامانه ایران نوآفرین ۱۰ هزار و ۶۷۲ درخواست بوده است که این میزان در سال ۱۳۹۸ به میزان ۸ درصد بوده، بعد از آن در سال ۱۳۹۹ به ۲۵ درصد رسید، در سال ۱۴۰۰ به ۶۰ درصد رسید و در سال ۱۴۰۱ این میزان به ۷ درصد رسیده است. این درخواست متنوع بوده و ۲۵ خدمت را شامل می شود. تعداد درخواست عرضه خدمات در سامانه ایران نوآفرین تا پایان ۱۴۰۱ نشان داده است که بیشترین میزان درخواست به خدمت «بومواره» (۱۳ گروه خدمت) با ۶۰۹۳ خدمت و ۵۷ درصد از میزان خدمات اختصاص دارد.
کدپستی فضای کار اشتراکی ۱۶۱۳ مورد (۱۵، ۱ درصد)، پیشخوان مجوزهای کشور ۷۱۱ مورد (۶، ۷ درصد)، طرح نوآفرین ۶۶۱ مورد (۶، ۲ درصد)، کارت نوآفرین ۶۵۰ مورد (۶ درصد)، گواهینامه مالیاتی ۴۵۳ مورد (۴، ۳ درصد)، وام اضطراری ۱۸۸ مورد (۱، ۷ درصد)، بسته حمایتی دولت از صدمه دیدگان کرونا ۱۳۶ مورد (۱، ۳ درصد)، درخواست خدمات سازمان فناوری اطلاعات ایران ۱۲۲ مورد (۱، ۱ درصد)، سداد ۳۷ مورد (۰، ۵ درصد)، بوم سرمایه ۸ مورد (۰، ۱ درصد) از دیگر درخواست های عرضه شده به سامانه است. تعداد درخواست و ثبت سفارش خدمت در بومواره سامانه ایران نوآفرین در هر دسته خدمت نشان داده است که بیشترین میزان درخواست خدمات و ثبت سفارش در ارتباط با فضای ابری، پردازش و ذخیره سازی به میزان ۱۵۵۵ درخواست و ۱۴۹۶ ثبت سفارش است. تبلیغات و بازاریابی دیجیتال، نرم افزارهای اداری و حسابداری، خدمات امنیت اطلاعات، توزیع محصولات و خدمات کدپستی، خدمات اپلیکیشن و نوتیفیکیشن، خدمات تراکنش مالی و کیف پول، مشاوره حقوقی، تست کاربری محصول و خدمات، پایش شبکه های اجتماعی، زیرساخت محتوا، اینترنت اشیا، مشاوره توسعه کسب و کار در رده های بعدی ثبت درخواست و سفارش هستند. تعداد کل شرکت ها: ۴۴ مورد است که در ۳۷ شرکت خدمات اتمام یافته است. آمار شرکتهای بومواره به تفکیک استان نشان داده است تعداد ۳۳ شرکت فعال در بومواره در استان تهران هستند که از این تعداد ۵ شرکت مشارکت کننده در بومواره هستند. تعداد شرکتهای مشارکت کننده در بومواره در استانهای اصفهان یک مورد، خراسان رضوی ۳ مورد، خراسان شمالی یک مورد، فارس یک مورد، آذربایجان شرقی یک مورد، سمنان یک مورد، اردبیل یک مورد، یزد یک مورد و بوشهر یک مورد هستند. همینطور در استانهای یزد و بوشهر هر کدام یک شرکت فعال در بومواره هستند. میزان استقبال کاربران از هر گروه خدمات تا پایان ۱۴۰۱ و روند رشد تعداد ثبت نام در هر دسته بندی تا پایان ۱۴۰۱ در نمودارهای زیر مشخص است:

گزارش تعداد تفاهمنامه های بوم واره و مبلغ تسهیلات از آن حکایت می کند که ۲۲ شرکت نوپا تسهیلات دریافت کرده اند. تسهیلات مصوب این شرکتهای نوپا به میزان ۱۱۶، ۰۰۰ میلیون ریال است که از این میزان مبلغ ۳۰، ۰۰۰ میلیون آن بعنوان تسهیلات تأیید شده است. همینطور برای ۱۸ شرکت غیرنوپا تسهیلاتی به مبلغ ۲۴۸، ۰۰۰ میلیون ریال مصوب شده بود که از این میزان مبلغ ۱۱۴، ۰۰۰ میلیون بعنوان تسهیلات تأیید شده است. در مجموع برای ۴۰ شرکت مبلغ ۳۶۴، ۰۰۰ میلیون ریال تسهیلات مصوب شد و در نهایت با بررسی های به عمل آمده میزان ۴۰ درصد از این تسهیلات به مبلغ ۱۴۴، ۰۰۰ میلیون ریال تأیید شده است. از مجموع کل تفاهمنامه های منعقد شده هم هم اکنون تعداد ۴ تفاهمنامه فعال است.

1402/02/03
10:44:00
5.0 / 5
470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP