رئیسی در نشست با تشكل های دانشجویی مطرح كرد:

مأموریت وزیر علوم برای ایجاد ساز و کار جدید ارتباط دانشگاه با دولت

مأموریت وزیر علوم برای ایجاد ساز و کار جدید ارتباط دانشگاه با دولت

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، رئیس جمهور در نشستی با فعالان دانشجویی به برخی شبهات در رابطه با شائبه بنگاه داری دولت، برنامه دولت برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور، مولدسازی، وعده ساخت ۴ میلیون مسکن، عدم هماهنگی مواضع برخی دولتمردان، انتصابات، فیلترینگ، مبحث عفاف و حجاب و سفرهای استانی دولت پاسخ گفت.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، تعدادی از فعالان و نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور در نشستی صمیمی با سید ابراهیم رئیسی که عصر جمعه با حضور وزاری علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون اجرایی و رئیس دفتر رئیس جمهور و همراه با ضیافت افطار برگزار شد، به بیان نظرات و دیدگاه های خود در حوزه های مختلف پرداختند و رئیس جمهور بعد از ۲ ساعت شنیدن سخنان صریح ۱۳ تن از مدعوین، به برخی سوالات و شبهات مطرح شده از جانب ایشان پاسخ گفت.
رئیسی در این جلسه ضمن گرامیداشت روز جهانی قدس و تمجید و قدردانی از حضور پر شور و باشکوه ملت ایران و آزادگان جهان در راهپیمایی این روز، از نقش دانشجویان متعهد، مومن و انقلابی در خنثی سازی توطئه دشمنان در اغتشاشات پاییز سال قبل برای به تعطیلی کشاندن دانشگاه ها تجلیل نمود و اظهار داشت: جنبش های دانشجویی با افراشته نگه داشتن پرچم علم افزایی و مطالبه گری، دشمن را در ایجاد اختلال در فضای علمی کشور ناکام گذاشتند.
رئیسی کسب مرجعیت علمی دانشگاه های کشور را همچون افتخارات ایران اسلامی دانست، اما تصریح کرد جامعه علمی کشور به این میزان از پیشرفت قانع نباشد و برای علم افزایی، تربیت نیروی انسانی کارآمد و مشارکت در حل مسائل کشور تلاش بیشتری کند.
رئیس جمهور سپس ناظر به سخنان برخی از نمایندگان تشکل های دانشجویی، به تشریح وضعیت کشور در زمان تحویل گرفتن اداره امور از دولت قبل و برخی اقدامات و دستاوردهای دولت در حوزه اقتصاد همچون اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها، کاهش ۲۰ درصدی نرخ تورم در ۶ ماهه ابتدایی شروع به کار دولت، واقعی سازی درآمدهای دولت و شناسایی ۲ میلیون مودی مالیاتی جدید و رسیدن به موفقیت کم نظیر اداره کشور بدون کسری بودجه پارسال با کنترل منابع و مصارف دولت پرداخت.

رئیسی همینطور توقف رشد سرسام آور نقدینگی و حتی نزولی شدن رشد نقدینگی، رسیدن به رشد اقتصادی ۴ درصدی بعد از یک دهه رشد اقتصادی نزدیک به صفر، تحقق وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال گذشته، رشد چشم گیر و قابل توجه تعداد و حجم فعالیت شرکتهای تولیدی دانش بنیان، اختصاص ده ها هزار میلیارد تومان برای اجرای قوانین و طرح هایی همچون رتبه بندی معلمان بعد از ۱۳ سال وقفه، طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان و همینطور تعرفه گذاری خدمات پرستاری، افزایش فروش نفت و تأمین منابع ارزی مورد نیاز کشور به رغم فشارهای بی سابقه دشمن را قسمتی دیگر از دستاوردهای دولت مردمی برشمرد.
رئیسی در ادامه به برخی پرسش ها و شبهات نمایندگان تشکل های دانشجویی در رابطه با شائبه بنگاه داری دولت، برنامه دولت برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور، مولدسازی، وعده ساخت ۴ میلیون مسکن، عدم هماهنگی مواضع برخی دولتمردان، انتصابات، فیلترینگ، مبحث عفاف و حجاب و سفرهای استانی دولت پاسخ گفت.
رئیس جمهور در رابطه با شائبه بنگاهداری دولت اظهار داشت: دولت سرمایه گذاری و ایجاد بنگاه های اقتصادی را مفید، اما بنگاه داری دولتی را مضر می داند و به هیچ عنوان بنگاه داری از جانب دستگاههای اجرایی و بانکها مورد تایید دولت نیست و با موارد تخلف برخورد شده و خواهد شد.

مولدسازی در همه قوانین توسعه محور کشور مورد تاکید بوده اما دولت های قبل آنرا اجرا نکردند
رئیسی در رابطه با برنامه دولت برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور هم خاطرنشان کرد: معتقدیم تحول اقتصادی در گرو اصلاح سیستم بانکی است. دولت در بازبینی در عملکرد و مقررات سیستم بانکی مصمم و مقابله با بی انضباطی مالی بانکها و اضافه برداشت برخی موسسات پولی و بانکی را وظیفه خود می داند.
آیت الله رئیسی در ادامه در پاسخ به شبهه یکی از حاضرین در رابطه با لایحه مولدسازی دارائی های دولت اظهار داشت: در همه قوانین توسعه محور موجود در کشور و حتی قوانین بودجه سالهای اخیر بر مولدسازی اموال مازاد دولت ها تاکید شده، اما دولت های قبل هیچ کدام به این قانون عمل نکرده اند. دولت مردمی در جهت اجرای این قانون مغفول مانده ساز و کاری طراحی کرد، اما متاسفانه برخی با تنگ نظری این اقدام دولت را به روشی نادرست در جامعه مطرح نمودند.

مسئله مسکن برای دولت نه شعار انتخاباتی، بلکه یک مساله محوری ناظر به نیاز کشور است
رئیسی در رابطه با پرسش دیگری در خصوص امکان تحقق وعده ساخت ۴ میلیون مسکن در سال هم خاطرنشان کرد: ساخت یک میلیون مسکن در سال، قبل از آنکه وعده این دولت باشد، نیاز قطعی و ضروری کشور و بر مبنای مصوبه مجلس، یک اجبار قانونی می باشد. مساله مسکن برای دولت فقط شعار انتخاباتی نیست، بلکه یک مساله محوری ناظر به نیاز کشور است و ازاین رو دولت با تمام توان برای تحقق این نیاز کشور و اجرای این اجبار قانونی تلاش خواهد نمود.
رئیس جمهور همینطور در رابطه با عدم هماهنگی در مواضع برخی دولتمردان هم عنوان کرد: نظر رسمی دولت در رابطه با مسائل مختلف کاملا مشخص و به صورت روشن اعلام می شود و اگر گاهی سخنی مغایر با نظر دولت از جانب یکی از دولتمردان مطرح می شود، یک نظر و دیدگاه شخصی بوده و قابل تعمیم به کلیت دولت نیست.

فعالیت هر سکوی خارجی که حاضر به مسئولیت پذیری با ایجاد دفتر در ایران باشد، هیچ منعی ندارد
رئیسی در پاسخ به انتقاد از انتصاب برخی افراد غیر همسو با دولت اظهار داشت: نگاه ما در انتصابات در دولت از ابتدا نه بر مبنای نگاه های حزبی و جناحی که بر مبنای شایسته سالاری و کارآمدی بوده است و در همین راستا همه مدیران موظف و متعهد به اجرای سیاست ها و برنامه های دولت برای تحقق وعده های داده شده به مردم و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند و در این راه با هیچ فردی تعارف نداریم.
رئیسی در ادامه در پاسخ به پرسش یکی دیگر از دانشجویان در رابطه با مبحث فیلترینگ هم خاطرنشان کرد: ما همانند برخی کشورهای مدعی آزادی بیان، قائل به برگزاری دادگاه برای سکوهای خارجی نیستیم. سیاست دولت پیشگیری از تبدیل شدن فضای مجازی به بستری برای ایجاد ناامنی در کشور است و در این خصوص فعالیت هر سکوی خارجی که حاضر به مسئولیت پذیری و پاسخگویی با ایجاد دفتر در داخل کشور باشد، هیچ منعی ندارد.

با برنامه ریزی مانع تحقق خواست دشمن در تبدیل مبحث حجاب به یک مساله امنیتی خواهیم شد
رئیس جمهور در ادامه به طرح مبحث عفاف و حجاب از جانب یکی از دانشجویان اشاره نمود و اضافه کرد: دولت مردمی در مبحث عفاف و حجاب به دنبال حل مساله با نگاه فرهنگی است، چون که دشمن با برنامه ریزی می خواهد آنرا به یک مبحث امنیتی تبدیل کند و دولت هم با برنامه ریزی بطور قطع اجازه تحقق خواست دشمنان را نخواهد داد.
رئیسی همینطور به مبحث سفرهای استانی دولت هم اشاره نمود و اظهار داشت: سفرهای استانی دولت یکی از اقدامات مثبت و اصولی، بر خلاف سیاست مرکزنشینی دولتمردان و با هدف شناخت مسائل و مشکلات اقصی نقاط کشور از نزدیک، تعیین اولویت ها با استفاده از نظر نخبگان، صاحب نظران و مسؤلان استانی و برنامه ریزی برای رفع آنهاست. بنای دولت استمرار این سفرها تا رفع مشکلات در استان هاست. شخصا معتقد به مباشرت در کارها هستم؛ گزارشات مکتوب را کافی نمی دانم و بر مبنای تجربیات کاری، حضور در بین مردم را برای تصمیم گیری و حل مشکلات راهگشا می دانم.

ماموریت وزیر علوم برای ایجاد یک ساز و کار جدید ارتباط موثر و مستمر دانشگاه با دولت
رئیس جمهور همینطور در انتها با اشاره به اینکه دولت مردمی تنها دولت برنامه محور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که برنامه خویش را هم در تمام دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی در مرعا و منظر قرار داده است، اضافه کرد: دولت در راستا اجرایی شدن برنامه های خود از نقد صاحب نظران، دانشگاهیان و شما دانشجویان استقبال می کند، چون که شما را سرمایه های بزرگ کشور می داند و به تعبیر شهید بهشتی تلخی نقدهای صادقانه را بر شیرینی تایید و تمجیدهای کاذب منافقانه ترجیح می دهد.
رئیسی تصریح کرد: دولت مسائل، ظرفیت ها و نیازهای کشور را می شناسد و به رغم تلاشهای دشمن و استمرار جنگ ترکیبی برای توقف پیشرفت های کشور، اعتقاد دارد هیچ مشکل غیرقابل حلی در کشور وجود ندارد و با همگرایی، هماهنگی، همدلی و گفتمان مشترک، آینده روشنی پیش روی کشور است و مشکلات هم حل خواهد شد.

رئیس جمهور با تکیه بر لزوم استفاده از نظرات دانشگاهیان در تصمیم سازی ها، وزیر علوم را مکلف به ایجاد یک ساز و کار جدید برای ارتباط موثر و مستمر دانشگاه با دولت کرد.
در این جلسه محسن نراقی به نمایندگی از بسیج دانشجویی، امیرمحمد کولایی و عمادالدین صفایی به نمایندگی از اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان، امیرحسین پناهی و زینب شوندی به نمایندگی از اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، سعید واشقانی و زهرا مظهری به نمایندگی از اتحادیه دفتر تحکیم وحدت، محمدرضا مریمی به نمایندگی از جنبش عدالتخواه دانشجویی، یونس فرزین فر به نمایندگی از نشریات دانشجویی، سید امین توکلانی به نمایندگی از اتحادیه علمی دانشجویی، محمدمهدی نوینی فرد به نمایندگی از اتحادیه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی و جواد غلامی به نمایندگی از هیئت های دانشجویی در سخنانی به بیان نظرات و دیدگاه های خود در رابطه با موضوعات مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پرداختند.1402/01/27
09:56:02
5.0 / 5
563
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲