بررسی زلزله های هفته گذشته

شروع سال ۱۴۰۲ با دو زلزله در خوی و زمین لرزه ۵ ریشتری در گلستان

شروع سال ۱۴۰۲ با دو زلزله در خوی و زمین لرزه ۵ ریشتری در گلستان

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، شروع سال ۱۴۰۲ با ثبت زلزله در خوی استان آذربایجان غربی با بزرگای ۳.۶ بوده است و همینطور در این منطقه زمین لرزه دیگری با بزرگای ۵.۶ ریشتر به ثبت رسید؛ ضمن آنکه استان گلستان در ایام آغازین سال با زلزله ای به بزرگای ۵ ریشتر لرزید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، آغاز سال ۱۴۰۲ با زلزله فین استان هرمزگان با بزرگای ۲.۸ همراه بود و پس از آن خوی استان آذربایجان غربی با زلزله ای به بزرگای ۳.۶ لرزید. وقوع زلزله های ۵.۶ و ۳.۶ ریشتر از دیگر رخدادهای مهم لرزه ای خوی در هفته اول سال بوده است. علاوه بر آن در سلماس استان آذربایجان غربی زلزله هایی به بزرگای ۳.۶ و ۳.۱ ریشتر به ثبت رسید.
همینطور در انبارالوم استان گلستان زلزله ای به بزرگای ۵ ریشتر رخ داده است. مطالعات محققان کشور نشان داده است در این گستره گسل های لرزه زای بسیاری وجود دارد که همچون آن میتوان به گسل های "آشخانه" که پاره خاوری گسل "تکل کوه" را در بر می گیرد، گسل خزر (مینودشت)، علی آباد، تکل کوه، گمیشان، مراوه تپه اشاره کردکه بعنوان مهم ترین چشمه های لرزه ای در استان گلستان به شمار می روند.
رویدر استان هرمزگان زلزله هایی به بزرگای ۴.۱ و ۴.۲ ریشتر و خشت استان فارس زمین لرزه ای به بزرگای ۴.۱ را تجربه کردند.
جزئیات زلزله های هفته گذشته به این شرح است:
شنبه ۲۷ اسفند
کلاردشت استان مازندران با زمین لرزه ای به بزرگای ۳ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین لرزید و کانون این رخداد لرزه ای در ۱۱ کیلومتری کلاردشت، ۲۳ کیلومتری مرزن آباد و ۲۹ کیلومتری عباس آباد این استان گزارش شد.
رویدر استان هرمزگان زلزله ای به بزرگای ۴.۱ ریشتر در عمق ۱۱ کیلومتری زمین را تجربه نمود و رومرکز آن در ۳۵ کیلومتری رویدر، ۵۸ کیلومتری بندر خمیر و ۶۷ کیلومتری کوخرد این استان بوده است. وقوع زلزله ۳.۳ ریشتری در عمق ۱۸ کیلومتری زمین از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه بوده است.
در سنگان استان خراسان رضوی هم زلزله ۲.۵ ریشتری به ثبت رسید.
یکشنبه ۲۸ اسفند
در بابامنیر استان فارس زلزله های ۲.۷ و ۲.۹ریشتری، در شهداد استان کرمان زلزله ۲.۵ریشتری، در گلباف استان کرمان زلزله ۲.۸ ریشتری، در پاریز استان کرمان زلزله ۲.۶ریشتری و در صالح آباد استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵ ریشتری به ثبت رسید.
خشت استان فارس زمین لرزه ای به بزرگای ۴.۱ ریشتر در عمق ۱۷ زمین کیلومتری را تجربه نمود و کانون این زلزله در ۲۵ کیلومتری خشت و ۳۱ کیلومتری کنار تخته استان فارس و ۳۱ کیلومتری وحدتیه استان بوشهر بوده است.
در این روز همینطور خوی استان آذربایجان با زمین لرزه ای به بزرگای ۳ در عمق ۸ کیلومتری لرزید.
در رضویه استان خراسان رضوی زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۱ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد و کانون این رخداد لرزه ای در ۱۵ کیلومتری رضویه، ۱۷ کیلومتری مشهد و ۳۵ کیلومتری طرقبه این استان گزارش شد.
دوشنبه ۲۹ اسفند
در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۳.۱ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری زمین و زلزله ۲.۶ ریشتری رخ داد.
لومار استان ایلام با زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۴ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین لرزید و کانون آن در ۵ کیلومتری لومار، ۲۶ کیلومتری ارکواز و ۲۸ کیلومتری سرابله این استان گزارش شد.
در طبس استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۵، در سربیشه استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹، در تازه شهر استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹ و در خنج استان فارس زلزله ۲.۹ رخ داد.
رویدر استان هرمزگان هم زلزله ای به بزرگای ۴.۲ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین را تجربه نمود و کانون آن در ۵۳ کیلومتری رویدر، ۵۴ کیلومتری بندر خمیر و ۵۷ کیلومتری کوخرد این استان بوده است.
ایذه استان خوزستان با زلزله ای به بزرگای ۳.۸ ریشتر در عمق ۶ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۸ کیلومتری ایذه استان خوزستان و ۴۷ کیلومتری چلگرد و ۴۹ کیلومتری دشتک استان چهارمحال و بختیاری بوده است.
سه شنبه اول فروردین ۱۴۰۲
شروع سال ۱۴۰۲ با زلزله فین استان هرمزگان با بزرگای ۲.۸ ریشتر همراه بود و پس از آن در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ای به بزرگای ۳.۶ ریشتر رخ داد.
در کنگاور استان کرمانشاه زلزله ای به بزرگای ۳.۴ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین رخ داد و کانون این رخداد لرزه ای در۵ کیلومتری کنگاور و ۲۰ کیلومتری صحنه استان کرمانشاه و ۲۵ کیلومتری فیروزان استان همدان گزارش شد.
در خوی استان آذربایجان غربی هم زلزله ۲.۵ ریشتری رخ داد.
در این روز همینطور "ریز" استان بوشهر زمین لرزه ای به بزرگای ۳.۱ ریشتر را تجربه نمود که عمق آن در ۹ کیلومتری زمین و کانون این رخداد لرزه ای در ۹ کیلومتری ریز، ۳۰ کیلومتری بنک و ۳۱ کیلومتری آبدان استان بوشهر گزارش شد.
چهارشنبه ۲ فروردین
انبارالوم استان گلستان با زلزله ای به بزرگای ۵ ریشتر در عمق ۲۲ کیلومتری زمین لرزید و کانون این رخداد در ۲۰ کیلومتری انبار الوم، ۲۲ کیلومتری اینچه برون و ۳۴ کیلومتری آق قلا این استان گزارش شد. وقوع زلزله ۲.۷ ریشتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.
در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۶ ریشتری رخ داد.
خورموج استان بوشهر با زلزله ای به بزرگای ۳.۳ ریشتر در عمق ۲۰ کیلومتری زمین لرزید و کانون آن در ۹ کیلومتری خورموج، ۳۱ کیلومتری دلوار و ۳۳ کیلومتری اهرم این استان گزارش شد.
پنج شنبه ۳ فروردین
در فارغان استان هرمزگان زلزله ۲.۷ریشری، در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵ ریشتری و در بجستان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸ ریشتری به ثبت رسید.
جمعه ۴ فروردین
در خوی استان آذربایجان غربی پس از رخداد یک زلزله ۲.۵ ریشتری، زمین لرزه دیگری با بزرگای ۵.۶ رخ داد که عمق آن در ۸ کیلومتری زمین بوده است. زلزله ۲.۹ ریشتری از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.
در سلماس استان آذربایجان غربی زلزله ای به بزرگای ۳.۶ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری زمین به ثبت رسید. وقوع زلزله ۳.۱ ریشتری در عمق ۸ کیلومتری زمین از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.
منبع:

1402/01/07
16:54:53
5.0 / 5
676
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳