رییس سازمان فضایی ایران اعلام كرد

ممنوع شدن دولتی ها برای ساخت ریزماهواره ها

ممنوع شدن دولتی ها برای ساخت ریزماهواره ها

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به جزئیات برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور اظهار داشت: در این برنامه تاکید گردیده است که سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و صاایران از وارد شدن به حوزه هایی که بخش خصوصی توانایی ورود به آنرا دارند، ممنوع شده اند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا دکتر حسن سالاریه در چهارمین دورهمی شرکت ها و دانشجویان فعال در زیست بوم فضایی که امروز در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با اشاره به اینکه من خودم را به هیچ عنوان دولتی نمی بینم، اضافه کرد: اگر حالا وارد حکمرانی حوزه فضایی شدم، به علت درکی است که از مشکلات بخش خصوصی دارم و امید داریم که بتوانیم این مشکلات را از سر راه شرکتهای فناور این حوزه برداریم.
وی اظهار داشت: گاهی اوقات مشاهده می نماییم بخش خصوصی دائم از دولت گلایه می کند که حمایت های لازم از بخش خصوصی صورت نمی گیرد، این گفته بوی دولتی گرایی می دهد؛ چون که بخش خصوصی نباید منتظر تزریق های دولتی باشد، ولی ما باید مسیر را برای بخش خصوصی هموار نماییم و بخش خصوصی بایستی بر روی پای خود بایستد.
رئیس سازمان فضایی ایران با تکیه بر این که دولت نباید شرکت سازی کند و وظیفه آن حمایت است، افزود: سابقه همکاری با دکتر شهرابی، رئیس کنسرسیوم شرکتهای دانش بنیان صنعت فضایی در یک سال گذشته نشان داد که باید امیدوار باشیم که یک بخش خصوصی فضایی درحال شکل گیری است و دولت باید تلاش کند موانع پیش پای شرکتهای خصوصی را از راه اصلاح قوانین دست و پاگیر که جلوی سرمایه گذاری در قسمت خصوصی را می گیرد، بردارد.
سالاریه با تکیه بر کنسرسیومی شدن شرکتهای فناور فضایی، اظهار داشت: متاسفانه در ایران بخش های خصوصی نمی توانند با یکدیگر کار کنند، ولی کنسرسیومی شدن شرکت ها برای سازمان فضایی از ضروریات است.
حمایت دولتی ها از خصوصی ها
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد ویژه بخش خصوصی برای ساخت ماهواره، برگزاری مناقصات و ترک تشریفات از راه معاونت علمی ریاست جمهوری داشته ایم.
وی فعالیت در حوزه فضایی را یک فعالیت هزینه بر توصیف کرد و اظهار داشت: برای عقد قرارداد خرید تضمینی تصاویر ماهواره ای نزدیک به ۶ ماه در سازمان فضایی برای هموارسازی مسیر در این عرصه تلاش کردیم؛ چون که تصاویر ماهواره ای قابل خریداری هستند و ما در کوشش برای خرید تضمینی تصاویر ماهواره ای هستیم و در این حوزه جلساتی با معاون سابق و فعلی معاونت علمی ریاست جمهوری داشته ایم تا از ما حمایت کنند.
صدور ضمانت نامه برای تضامین فضایی
رئیس سازمان فضایی با اشاره به اینکه شرکتهای خصوصی بسیار ضعیف هستند و باید در حوزه ضمانت نامه ها و حضور در مناقصات حمایت شوند، خاطرنشان کرد: هم اکنون شرکت ها بر مبنای قوانین عمومی وارد مناقصات و عقد قراردادها می شوند و ما درحال اصلاح آئین نامه ها و مقررات در این عرصه هستیم، ولی تا وقتی که این قوانین اصلاح گردد، ما درحال مذاکره هستیم.
وی با اشاره به اینکه کارهای هموارسازی قوانین و مقررات از اجرای کار فنی سخت تر است، اظهار داشت: عقد قراردادها در این عرصه وابسته به نوسانات ارزی است و به خاطر مبالغ بسیار بالا بخش خصوصی آنقدر رشد نکرده است که به سادگی ضمانت نامه ها را ارائه نماید. باید بخش خصوصی قوی شکل بگیرد و بخش خصوصی پابه پای دولت حرکت نماید و قدم ها را طوری بردارد که انجام شدنی باشد.
رئیس سازمان فضایی ایران اظهار داشت: برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور مصوب شده است و در هفته آینده بخش نخست این برنامه که جنبه محرمانگی ندارد را عرضه خواهیم کرد. در برنامه ۱۰ ساله فضایی نسبت به همه برنامه های گذشته توجه ویژه ای به بخش خصوصی داشته ایم.
برنامه ۱۰ ساله فضایی
سالاریه ضمن اشاره به جزئیات برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور با اشاره به اینکه در هفته آینده نشستی برای تبیین سیاست های کلان این برنامه برگزار می نماییم، اظهار داشت: این برنامه که در سال ۱۴۰۱ تا ۱۴۱۰ اجرایی می شود، تمرکز بر بخش خصوصی دارد و اقتصاد فضاپایه جزو لاینفک آن است.
به نقل از ایشان، این سند ۱۰ ساله بر سرآمد بودن کشور در تولید فناوری فضایی در منطقه و بهره مندی شهروندان، کسب و کارها و دولت از خدمات فضا پایه تاکید دارد.
سالاریه توسعه متوازن صنعت فضایی با ارتقای شاخصهای فضایی و ایجاد و توسعه ابزارهای قانونی در جهت جذب منابع مالی را از مأموریت های دیگر این برنامه دانست و اظهار داشت: در این برنامه همینطور تاکید گردیده است که سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و صاایران از وارد شدن به حوزه هایی که بخش خصوصی توانایی ورود به آنرا دارند، ممنوع شده اند.
وی ریزماهواره ها را همچون این حوزه ها دانست و اظهار داشت: در این خصوص مناقصه طراحی و ساخت منظومه ماهواره ای شهید سلیمانی به پایان رسیده و وارد فاز ارزیابی شرکت ها شده ایم.
منبع:

1401/12/15
13:27:04
5.0 / 5
448
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP