تشریح آئین نامه پشتیبانی از نخبگان ایرانی

تشریح آئین نامه پشتیبانی از نخبگان ایرانی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری ضمن اشاره به جزئیات آئین نامه پشتیبانی از نخبگان ایرانی مشتمل بر ۱۸ ماده، اظهار داشت: برای اجرایی سازی آن کمیته مشترکی در بنیاد ملی نخبگان راه اندازی می شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمدصادق خیاطیان در نشست خبری با مبحث «آیین نامه پشتیبانی از نخبگان ایرانی» که بامداد امروز در محل ساختمان معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد، با اعلان اینکه مبحث نخبگان همواره مورد توجه دست اندرکاران و سیاستگذاران در همه عرصه ها بوده است، اضافه کرد: انقلاب اسلامی با شعار "مردمی بودن" شکل گرفت، ازاین رو توجه به نخبگان از اول انقلاب در دستور کار بوده است.
وی افزود: البته در برهه های زمانی مختلف بسته به اقتضای آن زمان نوع حمایت ها متفاوت بوده است. در گذشته نخبگان بدون توجه به امورات مادی و نگاه جاری در زندگی، تلاش در تأثیرگذاری در آینده داشتند. نمونه آن زمان جنگ است که نقش نخبگان چشم گیر بوده است.
خیاطیان افزود: دانشگاه ما وارداتی بود و در تحصیلات تکمیلی بورسیه های سنگینی داشتیم، ولی با همت نخبگان کشور، این ظرفیت در کشور به وجود آمد. در دوره کرونا هم حتی اگر تحریم نبودیم، باز کشورها به واسطه نیازی که داشتند، تجهیزات پزشکی را به ایران نمی دادند و این جوانان ایرانی بودند که خیلی از نیازهای ما همچون دستگاههای ونتیلاتور و واکسن های پیشرفته را برآورده کردند.
رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری اشاره کرد: در دولت سیزدهم اهتمام جدی در پشتیبانی از نخبگان وجود دارد و حتی رئیس جمهور در دانشگاه تهران بر همکاری دولت و دانشگاه تاکید و اعلام نمودند دانشگاه ها اتاق فکر دولت هستند.
تدوین آئین نامه پشتیبانی از نخبگان
وی اظهار داشت: از اواخر سال قبل مأموریتی در خصوص پشتیبانی از نخبگان به ما داده شد که با بهره گیری از ظرفیت فعالان این حوزه بتوانیم زمینه پشتیبانی از نخبگان را طراحی کنیم؛ چون که ما باید بتوانیم به این اجماع برسیم چه نوع حمایتی از نخبگان داشته باشیم.
خیاطیان، بیشترین درخواست نخبگان از دولت را ایجاد زمینه برای افزایش اثربخشی ذکر کرد و افزود: این امر وظیفه دولت می باشد و ازاین رو بخش مهمی از آئین نامه پشتیبانی از نخبگان ایرانی اینست که دولت چه زمینه هایی را می تواند فراهم آورد تا زمینه جذب نخبگان فراهم گردد.
وی ضمن اشاره به جزئیات این آئین نامه، اضافه کرد: به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاهی همچون تاکیدات این آئین نامه است و با به روز رسانی تجهیزات، زمینه را برای بهره گیری نخبگان از این لابراتوار ها فراهم نماییم.
توجه به علوم پایه و انسانی
رئیس مرکز بررسی استراتژی های ریاست جمهوری اظهار داشت: مبحث علوم پایه و علوم انسانی هم حوزه ای است که همواره مورد تاکید سیاستگذاران کشور بوده و در این آئین نامه به آن توجه شده است.
وی اظهار نمود: ما با عدم اقبال به حوزه علوم پایه مواجه هستیم. در این آئین نامه با کمک وزارت علوم و سایر دستگاههای اجرایی مشوق های لازم را برای ورود متقاضیان به علوم پایه فراهم می نماییم، چونکه علوم پایه جزو رشته های مادر است.
افزایش اثربخشی نخبگان
خیاطیان افزود: به منظور افزایش اثربخشی نخبگان، پروژه های فناورانه در این آئین نامه تعریف می شود. این طرح ها با محوریت تکنولوژی های جدید تعریف می شوند.
وی هوش مصنوعی، فناوری های دیجیتال و کوانتوم و حوزه های مرز دانشی را از تمرکز این طرح ها نام برد و خاطرنشان کرد: از طرفی با توسعه فضای کسب و کار، مقرر است با همکاری دولت و نقش آفرینی بنگاه های بزرگ، زمینه اشتغال برای هزار نخبه را فراهم نماییم.
وی با تکیه بر این که طرح های فناورانه تعریف شده مسئله محور است، اظهار داشت: برای وارد شدن بخش خصوصی به این حوزه احتیاج به مشوق داریم که در این حوزه از ظرفیت قانون جهش تولید استفاده می شود.
استخدام نخبگان در دستگاههای اجرایی
خیاطیان، توجه به استخدام نخبگان در دستگاههای اجرایی را از دیگر نگاههای این آئین نامه دانست و اضافه کرد: نخبگان تمایلی برای جذب در دستگاههای دولتی ندارند، ولی ما وظیفه داریم دستگاه ها را از حضور نخبگان بی بهره نگذاریم.
وی اظهار داشت: ازاین رو با هماهنگی سازمان امور استخدامی مقرر شده است سالانه بخشی از ظرفیت استخدامی دستگاه ها به نخبگان اختصاص پیدا کند.
مسکن نخبگان
رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری، مسئله تأمین مسکن را از دغدغه های نخبگان ذکر کرد و اظهار داشت: بر طبق این آئین نامه با همکاری وزارت خانه های علوم، بهداشت، راه، مسکن و شهرسازی و معاونت علمی ریاست جمهوری به دنبال رفع این دغدغه هستیم که اقدامات عملیاتی اجرایی شده است.
وی ضمن اشاره به بیمه نخبگان، اظهار داشت: نخبگان پوشش بیمه ای هستند و بر این اساس نخبگان تحت بیمه تکمیلی قرار خواهند گرفت.
حمایت ویژه از گروه خاصی از نخبگان
خیاطیان، پشتیبانی از گروه خاصی از نخبگان را از دیگر نگاههای این آئین نامه دانست و اظهار داشت: ما یک تعریف عام از نخبگان داریم و شاخص هایی برای آن تعریف شده، ولی برخی از نخبگان دارای اثرگذاری و نقش آفرینی جدی هستند که شامل اعضای هیات علمی می شوند.
وی اشاره کرد: این افراد در سال ۲۰۰ نفر هستند و این افراد تحت عنوان سرآمدان علمی مورد حمایت ویژه قرار می گیرند.
ایجاد کمیته مشترک برای اجرایی سازی آیین نامه
خیاطیان این آئین نامه را مشتمل بر ۱۸ ماده دانست و اظهار نمود: برای اجرایی سازی آن کمیته ای متشکل از نمایندگان دستگاههای مختلف در بنیاد ملی نخبگان ایجاد خواهد شد.1401/12/14
11:58:18
5.0 / 5
395
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳