چرخش سازه ها در اصفهان به سبب فرونشست زمین

چرخش سازه ها در اصفهان به سبب فرونشست زمین

پی اچ پی و جی کوئری: نتایج بررسی های پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد نجف آباد نشان میدهد که در اصفهان تعدادی از سازه ها به سبب فرونشست زمین چرخش داشته اند، ضمن آنکه در بعضی موارد انفجار گاز به سبب تنش ناشی از این پدیده رخ داده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر بهرام نادی، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد نجف آباد امروز در وبینار پدیده فرونشست اصفهان و علل آن با اشاره به مطالعات اجرا شده در حوزه فرونشست زمین در اصفهان، اظهار داشت: در این مطالعات مشاهده کردیم که در منطقه ای به سبب فرونشست زمین در اصفهان ۸ مدرسه تعطیل شد، ضمن آنکه سبب قطع لوله گاز در بعضی از سازه ها شد که انفجار نیز رخ داده است.
وی چرخش سازه ها را از دیگر عوارض ایجاد فرونشست در اصفهان نام برد و تصریح کرد: بررسی ما نشان داد که تعدادی از سازه ها حدود ۲۸ سانتی متر چرخش داشته اند و این امر، سبب تنش در لوله های گاز در این سازه ها شده است که برای جلوگیری از انفجار، این لوله ها قطع شده است.
بگفته وی در یکی از سازه ها بمنظور جلوگیری از چرخش سازه، از پیاده رو، تیرآهن هایی از زمین به سازه متصل شده است.
نادی با اشاره به ترک خوردگی سازه هایی در شهرک کاوه، مجتمع زیتون واقع در خیابان رزمندگان و خیابان گلستان، افزود: علاوه بر این که بیمارستان غرضی که در یک طبقه تولید شده است، مقرر است در زمان زلزله خدمت رسانی کند، در سال ۹۹ یک دفعه بازسازی شد، ولی در سال ۱۴۰۰ به سبب فرونشست نمای آن ترک خورد.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد نجف آباد، خشک شدن چمن ها را از دیگر عوامل این پدیده نام برد و اظهار داشت: برای آبیاری فضای سبز، آب از عمق ۱۸۰ متری برداشت شد که این آب حاوی مقادیر زیادی نمک است که سبب خشک شدن چمن ها شده است.
نادی، برداشت بی رویه آب از منابع آب های زیر زمینی را یکی از دلیلهای فرونشست عنوان نمود و اظهار داشت: برمبنای یافته های ما سطح آب های زیر زمینی در مدت ۴۰ سال، ۷۰ متر افت داشته است.
منبع:

1401/12/11
14:28:19
5.0 / 5
362
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱