شروع کارآزمایی بالینی نخستین واکسن کرونای مبتنی بر mRNA

شروع کارآزمایی بالینی نخستین واکسن کرونای مبتنی بر mRNA

پی اچ پی و جی کوئری: طی مراسمی در بیمارستان امام خمینی کارآزمایی بالینی نخستین واکسن کرونا مبتنی بر mRNA شروع شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، طرح واکسن کرونا مبتنی بر mRNA از دستاوردهای یکی از شرکت های دانش بنیان است که در سال ۹۸ تاسیس شد و در همان سال موفق به دریافت مجوز دانش بنیانی نوپای ۲ برای داروی "mRNA کد کننده هورمون رگزایی تولید شده در محیط INVITRO_VEGFA انژیورمانژی ۱۶۵" شد.
این شرکت از اواخر سال ۹۸ مبادرت به کوشش برای تولید واکسن کرونا بر پایه mRNA کرد و توانست مصوبه کمیته اخلاق در پژوهش را برای این واکسن در اسفند ماه ۹۸ دریافت کند.
بعد از این مرحله این شرکت مکاتباتی با سازمان غذا و دارو بمنظور دریافت کد اخلاق و ارز دولتی برای واردات تجهیزات و مواد اولیه انجام داد. متعاقب آن، صندوق نوآوری و شکوفایی اعطای تسهیلات ۵۰۰ میلیاردریالی بلندمدت را با نرخ ترجیحی برای این شرکت تصویب کرد.
برای تولید این واکسن با نام کرناپسین تا کنون فرایندهایی چون طراحی واکسن، مهندسی ژنتیک (سازه های دی ان ای)، تولید و تصفیه mRNA و فرمول سازی کرناپسین و کنترل کیفیت اجرائی شده است.
انجام مطالعات پیش بالینی بر روی رت و میمون و چالش حیوانی میمون، تولید پچ های پایلوت و صنعتی واحد تاییدیه ها و مجوزهای مربوطه، انجام مطالعات بالینی انسانی در ۳ فاز و گرفتن مجوز ساخت محصول از اقداماتی است که در دستور کار پژوهشگران این طرح در فاز کارآزمایی بالینی قرار دارد.
امروز طی مراسمی در بیمارستان امام خمینی (ره) مطالعات کارآزمایی بالینی شروع شد. نخستین ویال این واکسن دو سال قبل تولید شد و امروز با تزریق نخستین ویال این واکسن، این طرح وارد کارآزمایی بالینی شده است.
هم اکنون از بین پلت فرم های واکسن ها، ۴ مدل کشته شده، نوترکیب، واکسن های مبتنی بر وکتور ادنوویروس و mRNA نسبت به سایرین ارجحیت دارد.
ابتدای شیوع کرونا در کشور، پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان در امتداد تولید واکسن مبتنی بر «mRNA» برای پیش گیری از بیماری کووید ۱۹ گام برداشتند.
بتازگی این واکسن به تایید نهایی سازمان غذا و دارو جهت صدور مجوز رسیده و کارآزمایی بالینی آن از امروز شروع شد.
افراد واکسینه شده و نشده هر دو می توانند داوطلب تزریق این واکسن شوند. افراد با سابقه مبتلاشدن به کووید ۱۹ نیز می توانند در پروسه کارآزمایی بالینی این واکسن داوطلب شوند.
نتایج مطالعات پیش بالینی این واکسن مبتنی بر ««mRNA»» در موجودات مختلف مورد مطالعه نشان داد که با تزریق این نوع واکسن، میزان آنتی بادی خنثی کننده بیشتری نسبت به دیگر انواع واکسن ها به وجود آمده و ماندگاری آنتی بادی نیز کاملاً قابل توجه است؛ بدین سان اثربخشی بیشتری از این نوع واکسن در جلوگیری از مبتلاشدن به کووید ۱۹ مورد انتظار خواهد بود.

منبع:

1401/12/06
13:37:56
5.0 / 5
519
تگهای خبر: تولید , شركت , فرم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳