رئیس پارك علم و فناوری استان اردبیل پاسخ می دهد؛

شرکت های دانش بنیان چه نقشی در توسعه اردبیل دارند؟

شرکت های دانش بنیان چه نقشی در توسعه اردبیل دارند؟

پی اچ پی و جی کوئری: اردبیل نگاه علمی به اکوسیستم فناوری می تواند ضمن تزریق علم و دانش به بدنه جامعه، رشد و توسعه اقتصاد را شتاب بخشد و به صورتی خلأهای موجود در گذر از سیستم سنتی به سیستم مدرن را رقم بزند.


در سالی که توسط مقام معظم رهبری به نام سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شده است، این نوع نگاه بیش ازپیش احساس می شود؛ اما آیا این مسئله در اردبیل توانسته است خودرا نشان دهد؟
برای اطلاع از وضعیت شرکت های دانش بنیان استان، تعداد و زمینه فعالیت آنها و نقش آنها در جامعه و اقتصاد استان با «یوسف عباسپور» رییس پارک علم و فناوری استان به گفت و گو نشسته ایم که در زیر می خوانید:
هم حالا چند شرکت دانش بنیان در سطح استان اردبیل فعالیت می کند و چه نوع فعالیتی دارند؟
هم حالا در استان اردبیل ۴۲ شرکت دانش بنیان درحال فعالیت هستند که ۳ شرکت نوپا نوع یک، ۲۳ شرکت نوپا نوع دو، یک شرکت تولیدی نوع یک، ۹ شرکت تولیدی نوع دو، یک شرکت تولیدی مستعد دانش بنیان و ۵ شرکت نوپا مستعد دانش بنیان هستند.
از این تعداد چند شرکت به مرحله تولید رسیده اند؟
اگر معیار مجوز دانش بنیان نوع تولیدی (۱ و ۲) و تولیدی مستعد دانش بنیان مدنظر قرار گیرد ۱۱ شرکت در مرحله تولیدی دانش بینان قرار دارند.
شرکت های دانش بنیان استان بیشتر در چه حوزه هایی فعالیت می کنند؟
۷ شرکت در زمینه کشاورزی، فناوری زیستی و صنایع غذایی، ۴ شرکت در زمینه دارو و فرآورده های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان، ۳ شرکت در زمینه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر تکنولوژی های شیمیایی، ۸ شرکت در زمینه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته، ۳ شرکت در زمینه وسائل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، ۱۲ شرکت در زمینه سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک، ۳ شرکت در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری و ۲ شرکت در زمینه خدمات تجاری سازی فعالیت می کنند؛ بدین سبب حوزه برق الکترونیک با تعداد ۱۲ شرکت و سهم بیش از ۲۸ درصدی بالاترین میزان شرکت های دانش بنیان را به خود اختصاص داده اند و حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته با تعداد ۸ شرکت و سهم ۱۹ درصدی در جایگاه دوم قرار دارد.
نقاط قوت این شرکتها را چه چیزی می دانید؟
از جمله نقاط قوت این شرکتها می توان به مواردی همچون برخورداری از منابع انسانی ماهر و دانشی، پیچیدگی فنی بالای محصولات، ارائه محصولات متناسب با نیازهای فناورانه کشور، مسئولیت اجتماعی و کسب دانش توسط نیروی انسانی شرکتها و حتی در صورت کپی سازی، با درصد بالایی بومی سازی شده است، اشاره نمود.
شرکت های دانش بنیان استان اردبیل چه نقاط ضعفی دارند؟
ضعف در زمینه تجاری سازی، ضعف در زمینه تبلیغات و بازاریابی، عدم آشنایی و احاطه بر قوانین حمایتی در حوزه شرکت های دانش بنیان، نداشتن برنامه راهبردی و بلندمدت برای توسعه آتی شرکت، ضعف در شبکه سازی و ایجاد ارتباط و همکاری با شرکتها و کسب وکارهای دیگر همچون ضعف های این شرکتها هستند.
در استانهای کمتر توسعه یافته مانند اردبیل که به صورتی هم صنعتی محسوب نمی شوند شرکت های دانش بنیان چه نقشی می توانند در تولید داشته باشند؟
استفاده و تمرکز بر توانمندی ها و مزیت های نسبی استان و تبدیل آن به فرصت های توسعه صنعتی جهت ارتقای بخش های مختلف اقتصادی استان به سطح تولیدی و صنعتی. برای مثال در بخش کشاورزی استان، با ورود شرکت های دانش بنیان یا توسعه این نوع از شرکتها در این بخش می توان اقتصاد کشاورزی استان اردبیل را به سطح کشاورزی صنعتی رساند.


سهم استان اردبیل در GDP کشور حدود یک درصد است. این شرکتها چگونه می توانند در افزایش سهم استان در GDP کشور نقش آفرینی کنند؟
به نظر می رسد که در استان اردبیل به سبب عدم تکمیل زنجیره ارزش در درون استان بخش بزرگی از فرصت های اقتصادی آن که می تواند به افزایش GDP آن منجر شود بوسیله سایر استانها تصاحب می شود. قسمت اعظمی از محصولات کشاورزی استان که منابع اولیه ایجاد صنایع بزرگ و کوچک کشاورزی هستند بصورت خام و بدون فراوری از استان خارج شده و در نتیجه بخش مولد ثروت زنجیره ارزش حوزه های اقتصادی استان در سایر نواحی کشور اتفاق می افتد. براین اساس درونی سازی زنجیره ارزش بخش های اقتصادی استان که از مزیت نسبی و رقابتی ملی و بین المللی برخوردارست بوسیله تقویت و جهت دهی شرکت های دانش بنیان می تواند به افزایش سهم GDP آن منجر شود.
نگاه جامعه و مسئولان استانی به این شرکتها چگونه است؟
ضمن ذکر این مساله که کوشش های گسترده ای در استان برای توسعه شرکت های دانش بنیان و پشتیبانی از اینگونه شرکتها انجام شده است و اختصاص بودجه مناسبی برای توسعه اکوسیستم فناوری و نوآوری انجام شده است؛ ولی باید توجه داشت که موفقیت دراین زمینه در استان و در کل کشور نیازمند نگاه و دیدگاه متفاوت نسبت به روش های توسعه کسب وکارهای سنتی است. امروز باید فرایندها تغییر پیدا کند؛ در غیر این صورت در نظام پیچیده اداری، نمی توان کاری از پیش برد، ازاین روی لازم است پروسه شکل گیری ایده تا تبدیل آن به محصول متحول و تسهیل شود.
موضوع بعدی دراین زمینه که باید موردتوجه قرار گیرد این است که در زمینه علم و فناوری لزوماً عملکرد موفق یک شرکت با تعداد اشتغال آن ارزیابی نمی شود و نباید انتظار داشت که شرکت های دانش بنیان اشتغالی بیش از شرکت های سنتی ایجاد کنند. این در حالیست که ماهیت فناوری و دانش به گونه است که با ارتقای راندمان و استفاده از فرصت های برجای مانده ممکنست ثروتی بسیار بالاتر از کسب وکارهای معمول با زمان و نیروی انسانی کمتر تولید کنند. اینگونه دیدگاه ها باید در جامعه اصلاح گردد.
به نظر شما، چرا این شرکتها در افزایش کیفیت محصولات تولیدی استان نقشی ندارند؟
یکی از دلیلهای این مساله سهم اندک این شرکتها در تولید کل استان بوده و بدین سبب تأثیرات آنها کمتر ملموس است. همین طور حوزه فعالیت این شرکتها ملی بوده و براین اساس ممکنست در حوزه حل مشکلات ملی عمل کنند. از جانب دیگر در خیلی از موارد خروجی فعالیت آنها در امتداد حل مشکلات و مسائل فناورانه تخصصی و موردی بوده و ماهیت تولید انبوه ندارد.
منبع:

1401/11/23
14:22:08
5.0 / 5
564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴