معاون وزیر بهداشت عنوان كرد

سهم ۳۰ درصدی مشارکت های بین المللی در تولید علم ایران

سهم ۳۰ درصدی مشارکت های بین المللی در تولید علم ایران

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، از گیلان معاون وزیر بهداشت، دیپلماسی علمی را یکی از مولفه های مرجعیت علمی دانست و اظهار داشت: 30 درصد تولید علم در ایران با مشارکت های بین المللی است.


دکتر یونس پناهی امروز، ۲۸ دی ماه در آیین تکریم و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، دو مقوله سلامت و امنیت را یکی از جدی ترین خوسته های مردم از حکمرانان دانست و اظهار داشت: در مجموعه نظام مقدس جمهوری اسلامی و بیانات مسئولان همیشه بر سلامت و امنیت تاکید فراوانی شده است.
وی مرجعیت علمی را یکی از جدی ترین ابزارها برای ارتقاء سلامت دانست و اضافه کرد: در دنیای امروز کشورهایی قدرتمند و توانمند محسوب می شوند که عمدتاً در تولید علم و دانش و فناوری مرجعیت دارند.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از ماموریت های اصلی این وزارتخانه را دستیابی به مرجعیت علمی دانست و اشاره کرد: مرجعیت علمی چند مولفه دارد که همه این مولفه ها جزو وظایف وزارت بهداشت است.
پناهی، نخستین مولفه مرجعیت علمی را تربیت نیروی انسانی توانمند، کوشا و مسئولیت شناس دانست و بیان کرد: اقدامات خوبی در زمینه همتاپروری انجام شده که قابل مقایسه با سالهای پیش از انقلاب نیست؛ امروزه با سیاست ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت و درمان توانسته ایم حوزه توانمندسازی نیروی انسانی و همتاپروری را به حد اعلا برسانیم.
وی یکی از دستاوردهای نظام را کاربردی کردن پزشکی و علوم پزشکی دانست و متذکر شد: دومین مولفه مرجعیت علمی در تولید علم و دانش و فناوری خلاصه می شود؛ البته تولید علم با تولید مقاله برابر نیست و تولید علم و فناوری باید منجر به رفع نیازهای حوزه سلامت جامعه شود.
معاون وزیر بهداشت، با اشاره به جایگاه نخست ایران در منطقه از نظر تولید علم، افزود: در دنیا نیز جایگاه ۱۵ را داریم که با برنامه ریزی های انجام شده بدنبال ارتقاء این جایگاه هستیم.
وی همین طور به جایگاه ۵۳ ایران در زمینه فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های انجام شده در زمینه فناوری باید به جایگاه ۳۸ برسیم؛ این در حالیست که سرعت تولید علم در کشورهای منطقه و آسیای شرقی و اروپا بسیار بالاست و ایران میانگین سرعت ۷.۴۴ را در تولید علم دارد.
پناهی، سرعت تولید علم فقط در زمینه سلامت را ۸.۳۳ دانست که نشان دهنده ظرفیت علمی دانشگاه های علوم پزشکی است و بیان کرد: دیپلماسی علمی سومین مولفه مرجعیت علمی است و پس همانگونه که دیپلمات های سیاسی وظیفه صیانت از منافع کشور را دارند، در زمینه علم نیز باید دیپلمات علمی داشته باشیم و همه دانشجویان و محققین و پژوهشگران و اساتید ما باید حافظ منافع علمی کشور باشند.
معاون وزیر بهداشت، ۳۰ درصد تولید علم در ایران را با مشارکت های بین المللی دانست و اشاره کرد: این نرخ در کشورهای منطقه به ۷۰ درصد می رسد که نشان میدهد از ظرفیت های دیپلماسی علمی به خوبی استفاده نکردیم.
وی اقتصاد دانش بنیان را چهارمین مولفه مرجعیت علمی دانست و افزود: علم باید ثروت آفرینی کند و پس باید به سمت دانشگاه های نسل سوم برویم و بتوانیم نیازهای حوزه سلامت کشور را رفع کنیم؛ البته امروزه دانشگاه های دنیا از نسل سوم عبور کرده به نسل چهارم و پنجم یعنی دانشگاه های اجتماعی رسیده اند و نیازمحور و مدیرپرور عمل می کنند.
پناهی، تحقیقات و آموزش را جزو برنامه های اصلی وزارت بهداشت در عرصه مرجعیت علمی دانست و بیان کرد: بدنبال ارزیابی و بررسی تهدیدات حوزه سلامت کشور هستیم.
وی بیماریهای قلبی و عروقی، نورولوژی، کنسرها و بدخیمی ها، بیماریهای تنفسی، تصادفات و تروما را دارای بار بیماری در کشور دانست و از این بیماریها به عنوان تهدید اول یاد کرد و اظهار داشت: در سال ۱۹۹۹ سرطان هشتمین عامل مرگ و میر در کشور ما بود که در سال ۲۰۲۰ به سومین عامل رسید و پس نیازمند شناسایی رژیم غذایی و فرهنگی و سبک زندگی هستیم.
معاون وزیر بهداشت، دومین تهدید حوزه سلامت را پیری جمعیت دانست و افزود: نرخ باروری در ایران از شش به ۲.۲ و الان به زیر ۱.۸ رسیده، در صورتیکه برای گیلان و تعدادی از استانها زیر یک است.
وی با اعلان اینکه پنج درصد هزینه های پژوهشی دانشگاه ها باید به سمت جمعیت و سبک زندگی برود، اظهار داشت: قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت شکل گرفته و پس نباید فقط به حوزه سلامت بپردازیم و مسائل اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی نیز مهمست.
پناهی از اعتیاد به عنوان تهدید سوم یاد کرد و متذکر شد: در زمینه سلامت روان نیز با تهدیداتی مواجه هستیم که نیازمند پیگیری است؛ البته تغییرات اقلیمی و امنیت غذایی و بی آبی ها و کم آبی ها و آلودگی های محیط زیستی نیز به عنوان تهدیدات حوزه سلامت باید مورد توجه دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرد.
منبع:

1401/10/28
14:43:38
5.0 / 5
581
تگهای خبر: آموزش , تولید , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵