امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش محور امکان پذیر شد

امکان استفاده از آب شور در کشاورزی با روش دانش محور امکان پذیر شد

پی اچ پی و جی کوئری: به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، محققان یکی از شرکتهای فناور روشی را برای کاهش اثرات شوری آب عرضه کردند که به قول آنها استفاده از آنها در حوزه کشاورزی باعث افزایش بهره وری، در حوزه شیلات باعث کاهش رشد عوامل بیماری زا و افزایش گوشت دهی ماهیان و در تصفیه خانه ها باعث کاهش هزینه های تصفیه پساب خواهد شد.


جواد زین الدینی، مدیر عامل این شرکت فناور در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که ۲۲ سال است که در زمینه کارهای نو فعال شده ایم، اظهار داشت: یکی از دستاوردهای این شرکت، اصلاح مغناطیسی آب است. ما با استفاده از این روش می توانیم با آبیاری مغناطیسی، در حوزه هایی چون صنعت، دام و طیور، کشاورزی و شیلات و آبزی پروری گامهای مؤثری برداریم.
وی در مورد آب مغناطیسی توضیح داد: آبی که برای کشاورزی استفاده می شود، فرکانس خاصی به آن می دهیم که سبب افزایش حلالیت شده و نفوذپذیری آب افزایش خواهد یافت.
مدیر عامل این شرکت با اشاره به اینکه هر چقدر سختی آب بالاتری داشته باشیم، نمک در پیرامون ریشه رسوب بیشتری دارد، خاطرنشان کرد: هم اکنون کل کشور در خطر کم آبی و شوری آب قرار دارد و این کمبود آب سبب شده که به سمت برداشت آب های زیر زمینی حرکت نماییم و این امر سبب شده کشاورز آب شور را به مصرف کشاورزی برساند.
زین الدینی افزود: ازاین رو نیاز است تا اثرات شوری آب را در قسمت کشاورزی مدیریت نماییم که برای این منظور ما راهکار مغناطیسی کردن آب را عرضه دادیم؛ چون که این روش اجازه نمی دهد آب در اطراف ریشه نفوذ کند.
به نقل از ایشان، رسوب نمک در پیرامون ریشه باعث خفگی گیاه و در نهایت کاهش سطح عملکرد مزارع می شود.
مدیر عامل این شرکت افزود: در خارج از کشور ۱۰ تا ۱۵ تن در هر هکتار گندم برداشت می شود، ولی در ایران این میزان به دو تن هم رسیده است که یکی از علل کاهش سطح عملکرد، شوری آب است.
وی با تکیه بر این که دستگاهی که ما برای این مورد عرضه کردیم، چسبندگی را از آب می گیرد و نفوذپذیری آب را زیاد می کند، تصریح کرد: آب شور در خاک نفوذ نمی کند و اگر نفوذ کند، در خلل و فرج خاک به دام می افتد و در نتیجه خاک را سفت تر و شورتر می کند، ولی دستگاه ما بدون آنکه چیزی به آب بدهد و یا از آن بگیرد، نفوذپذیری آب را زیاد می کند و ادامه این روند باعث شسته شدن شوری آب خواهد شد.
زین الدینی ضمن اشاره به دستاوردهای استفاده از این دستگاه، اظهار داشت: استفاده از این روش در کشاورزی باعث افزایش برداشت و زودرس شدن محصولات کشاورزی می شود، چون که عناصر غذایی و معدنی بهتر جذب گیاه می شوند، ضمن آنکه مصرف کود و سم هم کاسته می شود.
وی ضمن اشاره به کاربردهای این دستگاه در شیلات و آبزی پروری، اظهار نمود: استفاده از این دستگاه در صنعت شیلات باعث کاهش رشد جلبک خواهد شد، در نتیجه اکسیژن در دسترس ماهی افزایش خواهد یافت و در نتیجه رشد ماهی بیشتر خواهد شد.
این محقق افزود: آب مغناطیسی یک اشعه UV از خود متصاعد می کند و این اشعه باعث می شود که از رشد عوامل بیماری زا جلوگیری نماید، ازاین رو میزان تلفات آبزیان کاهش خواهد یافت.
مدیر عامل این شرکت کاهش غذادهی به آبزیان را از دیگر اثرات مفید آب مغناطیسی در قسمت شیلات دانست و اظهار داشت: قیمت خوراک ماهی افزایش پیدا کرده است و استفاده از این دستگاه باعث کاهش غذادهی و افزایش گوشت دهی در ماهیان شده است.
وی با تکیه بر این که میزان مغناطیس به آب مصرفی در حوزه های مختلف بر مبنای نوع خاک و آب مصرفی در منطقه است، خاطرنشان کرد: در کشاورزی آب باید قابل کشت باشد تا بتوان از اثرات این دستگاه بهره برداری نمود.
این محقق افزود: با این دستگاه امکان تصفیه پساب وجود ندارد، ولی اگر در تصفیه خانه ها این دستگاه نصب شود، از آنجاییکه قدرت ترسیب مواد آلی را زیاد می کند، سبب می شود آلودگی آب ها کمتر شود و هزینه تصفیه پساب کاهش پیدا کند.
منبع:

1401/10/25
14:58:31
5.0 / 5
366
تگهای خبر: دستگاه , شركت , كاربر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱