پناهی در نشست خبری هفتمین رویداد فن بازار ملی سلامت مطرح كرد

بدنبال ارتقای جایگاه ایران در عرصه فناوری هستیم

بدنبال ارتقای جایگاه ایران در عرصه فناوری هستیم

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ی ارتقای جایگاه ایران در عرصه فناوری، توضیح داد: سال 2020، ما در جایگاه 75 دنیا قرار داشتیم که با ارتقای 15 پله ای به جایگاه 60 در سال قبل میلادی رسیدیم. در امسال، جایگاه 53 را به دست آورده ایم. در نظر داریم که جایگاه 35 را به دست بیاوریم. بطور قطع استفاده از فناوری نوین سبب تسریع ارتقای جایگاه می شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست خبری هفتمین "رویداد فن بازار ملی سلامت" که بامداد امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، توضیح داد: این رویداد در ایام یکشنبه و دوشنبه، ۱۱ و ۱۲ دی ماه انجام می شود. فن بازار ملی سلامت با شعار "تحقق شعار سال" انجام می شود. در نظر داریم برای شرکت های دانش بنیان که در امتداد تحقق شعار سال فعالیت می نمایند، یک نشست تخصصی برگزار نماییم.
وی با اعلان اینکه رویداد افتتاحیه با حضور مقامات برگزار می شود، توضیح داد: مراسم افتتاحیه ۲ ساعت طول می کشد و از غرفه ها بازدید می شود.
دکتر پناهی درباره ی برگزاری نشست های تخصصی در این رویداد، توضیح داد: سه نشست تخصصی با موضوع های "حکمرانی اثربخش در توسعه فناوری"، "فناوری نوین در پزشکی" و "مالکیت فکری در زمینه سلامت" است. همین طور برنامه های فرهنگی و آموزشی در این فن بازار انجام می شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اعلان اینکه اساتید مربوطه در نشست های تخصصی شرکت می کنند، اظهار داشت: مسائلی مانند هوش مصنوعی، متاورس و کارگاه هایی در زمینه کسب وکار برای دانشجویان برگزار می نماییم. تلاش می نماییم که دانشجویان علاوه بر فناوران و معاونان دانشگاه ها در این رویداد حضور داشته باشند و درباره ی مسائلی مانند جوانی جمعیت، خودکفایی در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی گفت و گو کنند.
دکتر پناهی افزود: برگزاری استیج گردشگری سلامت از دیگر برنامه های ما در این رویداد است. درنظر داریم از حضور نمایندگان مجلس که در زمینه فناوری سلامت تجربه دارند، بهره مند شویم. همین طور بهره مندی از ظرفیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از دیگر برنامه ها است. برای نخستین بار، در رابطه با مالکیت فکری از حضور قوه قضاییه استفاده می کنیم؛ چونکه مالکیت فکری یک دغدغه فکری بشمار می رود.
وی اضافه کرد: در روز اول این رویداد، نشست تخصصی با معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی در امتداد تحقق شعار سال انجام می شود. اگر دانشکده ها در امتداد برنامه های خود مشکلاتی داشته باشند، مشکلات خودرا بیان می کنند. رئیس سازمان غذا و دارو در این نشست شرکت می کند.

وی با اعلان اینکه آموزش در عرصه فناوری سلامت، مهم به حساب می آید، اشاره کرد: درنظر داریم از دوستانی که در زمینه شبیه سازها در زمینه آموزش تجربه دارند، بهره ببریم. معاونت آموزشی وزارت بهداشت از این طرح استقبال کرده است.
وی با اعلان اینکه تمام دانشگاه های علوم پزشکی در این این فن بازار حضور دارند، توضیح داد: ما از ظرفیت تمام کشور استفاده می نماییم و تمام دانشگاه ها در این رویداد حضور دارند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اضافه کرد: حدود ۸ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می نمایند که ۱۲۸ مورد در زمینه سلامت هستند که معادل ۲۵ درصد شرکت های دانش بنیان است. برمبنای قانون جدید، یک پارک علم و فناوری می تواند در هر استان راه اندازی شود، بطور مثال، پارک علم و فناوی شیراز در آخر هفته افتتاح خواهد شد.
وی درباره ی سیاست های وزارت بهداشت درباب شرکت های دانش بنیان، اظهار داشت: یکی از سیاست های جدی ما این است که شرکت های دانش بنیان بصورت هدفمند کار کنند و به سراغ دارو و تجهیراتی بروند که ارزش اقتصادی داشته باشد. بااینکه دانش و مستند علمی یک مبنا است، اما باید طرح اولیه بایو ارزش اقتصادی داشته باشد. ۱۱ پارک علم و فناوری داریم که ۲۶۶۲ شرکت در آن مستقر هستند. ۶۴۷ محصول تجاری در این پارک ها تولید می شود. روند اختراعات بایو باید رو به بالا باشد، در غیر این صورت نمی توانیم شعار سال را محقق نماییم. شتاب، بسیار اهمیت دارد.

وی با اعلان اینکه بخشنامه شرکت های دانش بنیان تغییر کرده است، توضیح داد: درصد قابل توجهی از بودجه را به سمت شرکت های دانش بنیان سوق داده ایم. به عبارت دیگر، بجای توجه به پژوهش محض به سمت حوزه های فناورانه گام برداشته ایم. بطور مثال، عنوان جشنواره رازی تغییر کرده است، طرح های فناورانه در جشنواره سال جاری اغلب جایزه ها را از آن خود کرده اند. همین طور پایان نامه های دانشجویی در زمینه امور فناورانه در کانون توجه قرار گرفته اند و هر پایان نامه ۱۰۰ میلیون تومان دریافت می کند. دانشجویان مورد توجه ما هستند.

پناهی درباره ی بهره گرفتن از نخبگان اظهار داشت: بیش از ۵۰۰ نفر از نخبگان به ما بصورت مستقیم مشاوره می دهند.
وی درباره ی بودجه امور فناورانه اظهار داشت: قسمتی از بودجه را بصورت مستقیم و برمبنای مصوبه مجلس شورای اسلامی دریافت می نماییم. همین طور بودجه دریافتی از تولید ناخالص ملی برمبنای قانون حدود ۲ درصد است که تنها ۰.۴ درصد آن محقق شده است.
منبع:

1401/10/07
09:22:48
5.0 / 5
529
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵