معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم خبر داد

اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده در وزارت علوم بوجود آمد

اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده در وزارت علوم بوجود آمد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم از ایجاد اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده بعنوان هفدهمین اندیشکده تشکیل شده در این وزارت خانه اطلاع داد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر علی خیرالدین در نخستین جلسه اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده که در دفتر معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم برگزار شد، با تأکید بر ضرورت بازبینی تعدادی از بخشنامه ها و قوانین برای پاسخگویی به نیازهای جامعه علمی کشور، اظهار داشت: بمنظور بهره گیری از نظرات و ایده های خبرگان و صاحب نظران در امتداد تحقق اهداف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا حالا ۱۷ اندیشکده تشکیل شده است.
وی ادامه داد: مسائل هر حوزه در این اندیشکده ها ضمن شناسایی و اولویت بندی، مورد بررسی تخصصی قرار می گیرند و در همین راستا تا حالا بیش از ۱۰۰ جلسه تخصصی و ۱۵۰ جلسه کارگروه های فرعی ذیل این اندیشکده های تخصصی برمبنای محورهای موضوعی و چالش های پیش رو و احصا شده، تشکیل شده است.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم با اشاره به این که با تشکیل نخستین جلسه اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده، هفدهمین اندیشکده وزارت علوم رسما آغاز به کار کرد، اضافه کرد: علاوه بر این اندیشکده ها، کمیته راهبری زیرنظر وزیر علوم وجود دارد که مسئولیت تعیین خط مشی و چگونگی انجام وظایف اندیشکده ها را برعهده دارد.
خیرالدین با اعلان اینکه محدودیتی برای حضور افراد در اندیشکده ها وجود ندارد، اظهار داشت: تا حالا ۳۷۰ عضو هیات علمی نخبه و صاحب نظر برای حضور در اندیشکده ها برمبنای معیار و شاخصه های موردنظر و همین طور تایید احراز شرایط توسط رئیس و دبیر اندیشکده انتخاب شدند.
وی اظهار داشت: بررسی برنامه های هفتم توسعه و همین طور بحث قانون بودجه ۱۴۰۲ از اولویت های اندیشکده ها است.
خیرالدین بر بازبینی قوانین، مقررات و سیاستگذاری و اسناد بالادستی در آموزش عالی اصرار کرد و اظهار داشت: در زمینه بانوان دراین زمینه خلأ بزرگی وجود دارد و انتظار می رود اندیشکده بانوان و تحکیم خانواده برای ارائه راه حل ها، نقش پر رنگی داشته باشند.
معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم اشاره کرد: نتیجه فعالیت اندیشکده ها باید تبلور عینی داشته و بدین منظور، اندیشکده ها باید به بخش های اجرائی وصل شوند.
وی بر ضرروت ارتباط نزدیک بین نسل ها اشاره نمود و اظهار داشت: باید با نسل جدید ارتباط برقرار نماییم، چونکه این نسل حرف های زیادی برای گفتن دارد.
خیرالدین با اعلان اینکه ما بجای مستخدم باید کارآفرین تربیت نماییم، اظهار داشت: بانوان کارآفرین توانمند زیادی داریم و کارآفرینی در زمینه بانوان باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
پرداختن به موضوع بانوان ریشه در اهمیت نهاد خانواده دارد
دکتر فخرالسادات نصیری، مشاور وزیر علوم در امور خانواده و زنان نیز در این نشست اظهار داشت: نقش آفرینی زنان به عنوان مؤثرترین عامل تربیت و سلامت روانی، روحی و جسمی فرزند، همسر و جامعه باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.
نصیری با اشاره به این که سازوکار نهادهای آموزشی، انسان و مقوله انسان سازی است، اضافه کرد: زن ریشه و بنیان انسان است و اهمیت پرداختن به موضوع بانوان ریشه در اهمیت نهاد خانواده دارد.
وی اشاره کرد: داشتن جامعه ای سالم و پویا در گرو حفظ سلامت و پایداری خانواده است که این مساله نیز در گرو نقش آفرینی سازنده زنان در خانواده است.
نصیری اشاره کرد: اندیشکده زنان و تحکیم خانواده با ایجاد محیطی تعاملی و خلاق برای تولید اندیشه های نو و توزیع دانش آن تشکیل شده است.
وی افزود: این اندیشکده، سبب آفرینش ایده های مناسب، جهت حل مشکلات و چالش های پیش روی بانوان می شود.
منبع:

1401/10/04
11:14:19
5.0 / 5
626
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴