جانشین وزیر دفاع مطرح كرد

ایجاد 10 مرکز نوآوری مشترک با دانشگاه ها

ایجاد 10 مرکز نوآوری مشترک با دانشگاه ها

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، جانشین وزیر دفاع اعلام نمود: ابتدای ۱۴۰۱ گام دوم نظام نوآوری دفاعی برداشته شد که اساس آن نوآوری باز است. در این دوران حتی دفاتر طراحی و مراکز تدوین سیاست ها هم برون سپاری می شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سردار سید مهدی فرحی امروز در بیست وهشتمین نشست مشترک مدیران ارتباط با جامعه و صنعت که با حضور معاونین و مدیران پژوهش وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی برگزار شد، با اشاره به اینکه در ایام اول انقلاب کشور، مصرف کننده فناوری های دفاعی از هواپیما تا تفنگ ژ ۳ بودیم، اضافه کرد: در آن زمان برای تعمیرات اولیه از مستشاران استفاده می کردیم و ۴۵ هزار مستشار که عموما آمریکایی بودند، تعمیرات مورد نیاز ما را انجام می دادند.
وی، قطعه سازی، زیرمجموعه سازی، مهندسی معکوس، انتقال فناوری را از گامهای دیگر توسعه فناوری در کشور دانست و افزود: در گام بعدی ما به سمت طراحی مستقیم و نوآوری باز رفتیم و امروز این ادعا را داریم که اگر دنیا در نسل ۸ نوآوری باز هستند، ما نوآوری نسل ۵ و ۶ را داریم.
فرحی با تکیه بر این که در این ۴۰ سال، ۱۰ گام توسعه فناوری را طی کردیم و در حوزه محصولات فناورانه، صاحب فن و اقتدار هستیم، خاطرنشان کرد: در این خصوص رویکرد "هسته" و "شبکه" را در وزارت دفاع در پیش گرفتیم و طی آن سعی کردیم از ظرفیت های ملی استفاده نماییم.
جانشین وزیر دفاع تصریح کرد: امروز حدود ۸۰۰ شهرک صنعتی در کشور داریم که در این شهرک ها خیلی از واحدهای فناور، همکاران ما در توسعه صنعت دفاعی هستند و این همکاری بگونه ای است که ۳ یا ۴ برابر وزارت دفاع از ظرفیت ملی بهره برده ایم.
همکاری وزارت دفاع با دانشگاه ها
وی ضمن اشاره به همکاری وزارت دفاع با ۸۰ دانشگاه کشور، گام دوم را توسعه همکاری با دانشگاه ها دانست و اضافه کرد: توسعه ارتباط صنعت دفاعی و دانشگاه یکی از اصول راهبردی وزارت دفاع است و سازوکاری برای آن تعریف شده است. همه سازمان های زیرمجموعه وزارت دفاع باید هر سال همکاریهای خویش را با دانشگاه ها توسعه بدهند.
فرحی تصریح کرد: وزارت دفاع در سال ۱۳۹۰ برای نخستین بار نظام نوآوری دفاعی کشور را تدوین و اجرا کرد.
وی افزود: ۱۰ سال پس از اجرای نظام ملی نوآوری، این نظام صدمه شناسی شد و در ابتدای ۱۴۰۱ گام دوم نظام نوآوری دفاعی برداشته شد که اساس آن نوآوری باز است. در این دوران حتی دفاتر طراحی و مراکز تدوین سیاست ها هم برون سپاری می شود.
جانشین وزیر دفاع اظهار داشت: در گام دوم نظام ملی نوآوری، فناوری های پیشرفته دنیا را شناسایی کردیم، برای نمونه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای سال ۲۰۴۰ هشت فناوری را در دنیا تهدیدکننده ضد خود شناسایی کرده است؛ مانند فناوری هایپرسونیک، فضای عمیق و فناوری زیستی، ما هم در زمینه فناوری های تهدیدکننده آینده کار تحقیقاتی می نماییم.
وی ضمن اشاره به تفاهمنامه وزارت دفاع و وزارت علوم، اظهار داشت: بر طبق این تفاهمنامه وزارت دفاع از رساله ها و رساله های دکتری مربوط حمایت می کند. همینطور مؤسسه تحقیقات دفاعی از پسادکتری برای متخصصان رشته های نزدیک حمایت می کند، هزینه های فرصت مطالعاتی استادان را برای موضوعات مشخص تأمین می نماییم و از توسعه فناوری های نوظهور حمایت می نماییم.
فرحی افزود: بر طبق این تفاهمنامه و گام دوم نظام نوآوری همه سازمان های صنعتی وابسته به وزات دفاع باید بر طبق این دو سند عمل کنند و جهت استفاده از جذب نخبگان سازوکارهای خوبی را برگزیده ایم.
وی تصریح کرد: طی ۳۰ سال قبل بیشترین تعامل ها را با دانشگاه ها داشته ایم؛ اما هنوز در نقطه ابتدایی هستیم.
حمایت از رساله ارشد و دکتری
وی توضیح داد: امروز حدود ۱ میلیون نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی داریم، سالی ۲۵۰ هزار نفر در این مقاطع دانش آموخته می شوند و یعنی هر روز ۱۰۰۰ رساله ارشد و رساله دکتری دفاع می شود. ولی بهره برداری از این رساله ها کم است. این رساله ها و رساله ها باید مسیر و جهت بیابند.
به قول وی با وجود تعداد قابل توجه نخبگان و دانش آموختگان، از این ظرفیت عظیم به خوبی استفاده نمی گردد، ولی باید با سازوکاری از این ثروت ملی استفاده گردد.
فرحی ضمن اشاره به کمبود دیدارهای بین صاحبان صنایع و دانشگاهیان، اظهار داشت: این که همدیگر را درک نکنیم، سبب می شود انتظارات متعادل از هم نداشته باشیم. شاید دلیل این امر نداشتن و طراحی نکردن مدل همکاری مشترک باشد.
وی با تکیه بر اهمیت مالکیت معنوی و یافتن راهکاری برای آن در مؤسسه تحقیقات دفاعی، افزود: نداشتن مدل همکاری، بحث مالکیت فکری، فقدان گفتمان مشترک همچون مشکلات در توسعه رابطه صنایع و دانشگاه است.
جانشین وزیر دفاع ضمن اشاره به امضای تفاهمنامه با وزارت علوم، خاطرنشان کرد: پشتیبانی از رساله ها، پشتیبانی از پسادکتری در حوزه های مرتبط، پشتیبانی از فرصت های مطالعاتی، پشتیبانی از پروژه ها، پشتیبانی از زیرساخت آزمایشگاهی مشترک و پشتیبانی از مراکز نوآوری مشترک از تاکیدات این تفاهمنامه است.
به نقل از ایشان، تابحال ۱۰ مرکز نوآوری با دانشگاه ها به راه افتاده است.
منبع:

1401/09/22
13:29:49
5.0 / 5
570
تگهای خبر: تخصص , دستگاه , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲