صالحی در جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی:

در هیچ کشوری مقاله به تنهایی مشکلات را حل نکرده است

در هیچ کشوری مقاله به تنهایی مشکلات را حل نکرده است

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون پژوهشی وزیر علوم ضمن اشاره به برخی انتقاداتی که نسبت به مقالات می شود، اظهار داشت: خیلی از افراد عنوان می کنند این مقالات به چه دردی می خورد؟ و این مقالات کدام مشکل از کشوری را حل کرده است؟ در صورتیکه باید توجه داشت مقاله تا به حل مشکل برسد، باید مسیری را طی نماید. در هیچ کشوری مقاله به تنهایی مشکلی را حل نکرده، ولی پایه ای برای حل مشکلات شده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی در جشنواره تجلیل از برگزیدگان پژوهش و فناوری دانش آموزی که امروز یک شنبه (۲۰ آذرماه) در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، ضمن تبریک هفته پژوهش وفناوری، ضمن اشاره به شعار سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: با عنایت به نامگذاری سال، توجه به پژوهش و فناوری در کشور بیشتر شده است و در همین راستا، شعار پژوهش و فناوری؛ پیشران تولید دانش بنیان اشتغال آفرین در هفته پژوهش و فناوری سال جاری مد نظر قرار گرفته است.
وی به عرضه گزارش دستاوردهای کشور در حوزه پژوهش و فناوری در سازمان کنفرانس اسلامی در پاکستان اشاره نمود و اظهار داشت: ما رتبه اول در پژوهش و فناوری کشورهای جهان اسلام را داریم و با فاصله بسیار از دیگر کشورها قرار داریم. کشور ما علیرغم کمبودهای گسترده، دستاوردهای بسیار زیادی داشته است.
صالحی با اشاره به اینکه بزرگترین نمایشگاه پژوهش و فناوری در تاریخ کشور درحال برگزاری است، اظهار داشت: پیشنهاد می کنم آموزش وپروش در سالهای آینده حضور پررنگی در این نمایشگاه داشته باشد.
وی ادامه داد: سال جاری ما سعی کردیم با همکاری آموزش و پرورش استان ها دانش آموزان و والدینشان بازدیدی از دانشگاه ها داشته باشند و در بعضی استان ها استقبال خوبی از این طرح شد. ما درخواست داریم این اتفاق محدود به هفته پژوهش نباشد و به صورت مستمر دانش آموزان و والدینشان در طول سال این بازدید را داشته باشند.
معاون پژوهشی وزیر علوم ضمن اشاره به برخی انتقاداتی که نسبت به مقالات می شود، اظهار داشت: خیلی از افراد عنوان می کنند این مقالات به چه دردی می خورد؟ و این مقالات کدام مشکل از کشوری را حل کرده است؟ در صورتیکه باید توجه داشت مقاله تا به حل مشکل برسد، باید مسیری را طی نماید. در هیچ کشوری مقاله به تنهایی مشکلی را حل نکرده، ولی پایه ای برای حل مشکلات شده است.
وی با ذکر مثالی به زنجیره ارزش کشاورزی از مرحله بذر و سم و کود تا برداشت و عرضه به بازار اشاره نمود و اظهار داشت: این زنجیره پیوسته است و نمی توان بدون این زنجیره، محصولی به بازار ارائه نمود. در حوزه تحقیقات هم زنجیره ارزش علم و فناوری وجود دارد که به آن «سطوح آمادگی فناوری» گفته می شود و ۹ مرحله دارد و این روند رساندن ایده به بازار است.
رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری تصریح کرد: نوآوری در جهان؛ تبدیل ایده به محصول و رساندن به بازار است و برای رسیدن به این مرحله باید این مسیر را طی کرد. پس تحقیقات بنیادی مراحل اولیه است و هیچ تجاری سازی صورت نمی گیرد، مگر اینکه مراحل اولیه را گذرانده باشد.
وی ضمن اشاره به ۷۸ هزار مقاله علمی انتشار یافته ایران و جایگاه ۱۵ کشور در تولید علم و رتبه استنادی کشور، اظهار داشت: ما یک درصد علم جهان را داریم و ۲ درصد علم جهان را تولید می نماییم که ۳۵ درصد مقالات ما همکار خارجی دارند؛ پس چرا این دستاوردها سر سفره ما احساس نمی شود؟ ما مراحل اولیه را طی کرده ایم و نیاز داریم به مراحل بالاتر هم برسیم.
صالحی تصریح کرد: ما به نهادهای حدواسط نیاز داریم که یافته های ما را به جامعه و بازار برسانند و این نهادهای حد واسط پارک های علم و فناوری هستند.
وی ادامه داد: در پاکستان اخیرا نخستین پارک علم و فناوری خویش را تأسیس کرده اند که از کوچک ترین پارک علم و فناوری ما کوچک تر است. ما ۵۱ پارک علم و فناوری داریم که ۱۱۰ هزار نفر در آن درحال ارتزاق هستند. همینطور ۲۴۰ مرکز رشد و ۳۰۰ مرکز نوآوری داریم؛ این یعنی در زیست بوم فناوری ما ریل گذاری خوبی انجام شده و بزودی طعم این دستاوردها را خواهیم چشید.
معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار نمود: ما هنوز به جرم بحرانی تولید علم نرسیدیم. مقالات، مراحل ابتدایی نظام نوآوری هستند. هیچ شرکت دانش بنیانی بدون مقاله به تولید محصول نرسیده است. اینها با یکدیگر نسبت مستقیم دارند و نباید نافی افتخارات خوب در کشورمان باشیم.
منبع:

1401/09/20
14:48:20
5.0 / 5
524
تگهای خبر: آموزش , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱