نقش نان در تکمیل زنجیره ارزش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان

نقش نان در تکمیل زنجیره ارزش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، دبیر شورای سیاستگذاری نظام ایده ها و نیازها با تأکید بر نقش نظام ایده ها و نیازها (نان) در تکمیل زنجیره ارزش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: این سامانه یکی از ابزارهای قدرتمند جهت ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد ارتباط مستقیم بین نیازهای جامعه، صنایع خصوصی-دولتی، دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و خلاق، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده، رییس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) ضمن تبریک هفته پژوهش و فناوری به کلیه پژوهشگران و پژوهشگران کشور در ارتباط با نقش نظام ایده ها و نیازها (نان) در تکمیل زنجیره ارزش علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، اظهار داشت: باتوجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص هدفدار کردن تحقیق در کشور و قرار دادن تحقیقات در راه نیازهای کشور و برنامه تقدیمی دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) به مجلس شورای اسلامی، راه اندازی سامانه نظام ایده ها و نیازها "نان" با همکاری معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف در آبان ماه سال ۱۴۰۰ به مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) محول شد.
دکتر فاضل زاده اظهار داشت: این سامانه یکی از ابزارهای قدرتمند جهت ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد ارتباط مستقیم بین نیازهای جامعه، صنایع خصوصی-دولتی، دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و خلاق، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد است.
وی افزود: از اهداف اصلی اجرای این طرح علاوه بر کاربردی کردن تحقیقات مراکز علمی، برانگیختن احساس مشارکت تمام آحاد کشور و ایجاد طوفان فکری ملی در ساختن ایرانی آباد و توسعه یافته است.
وی ادامه داد: یکی از مسیرهایی که برای تحقق این اهداف باید طی شود، سوق دادن تحقیق و پژوهش در دانشگاه ها به سمت نیازهای کشور بوسیله پشتیبانی از پایان نامه ها و رساله های (پارساها) تقاضا محور است. در همین راستا، سامانه «نان» بستری برای تعریف و انجام این نوع پارساها را فراهم می آورد. همچنین، برمبنای مصوبات وزارت عتف، مشوق هایی در بخشنامه های ارتقاء پایه تشویقی برای اعضای هیات علمی در نظر گرفته شده است.
رییس ISC اظهار داشت: تکلیف اجرای این سامانه مطابق مصوبات بالادستی بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) است. برمبنای مصوبه "سیاست های ایجاد و ارتقاء سکوهای ملی تربیتی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری" شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت عتف لازم است در امتداد انجام تحقیقات نیازمحور نسبت به احصاء و تعیین نیازها، ایده ها و توانمندی های کشور و یکپارچه سازی سامانه های موجود پژوهش، فناوری و نوآوری در زمینه در رابطه با نیازهای کشور، نظام ایده ها و نیازها (نان) را برنامه ریزی و پیاده سازی کند. در تبصره ۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوبه مجلس شورای اسلامی الزامی آورده شده که بر طبق آن دستگاه های اجرائی برای هزینه کرد یک درصد بودجه پژوهشی، لازم است که نیازهای پژوهشی خودرا در سامانه نان ثبت کنند. این اقدام یک شفافیت و اطلاع رسانی یکسانی را بین مجموعه های مختلف ایجاد خواهدنمود.
وی افزود: در ماده ۱۸ بخشنامه پشتیبانی از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در زمینه علوم، تحقیقات و فناوری مورخ ۵ شهریور ۱۴۰۱ به طراحی و راه اندازی نظام ایده ها و نیازها (نان) توسط مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) اشاره شده است. همین طور برمبنای ماده ۷ بخشنامه اجرائی (ماده ۵ قانون جهش تولید دانش بنیان) مصوب ۶ آذرماه ۱۴۰۱ هیئت وزیران کلیه دستگاهها موظف به ثبت اطلاعات دستاوردهای پژوهشی موضوع این بخشنامه در سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) شدند.
دبیر شورای سیاستگذاری نظام ایده ها و نیازها، اظهار داشت: بطور کلی، سامانه «نان» از سه بخش ارائه ایده و نیاز، محصول و اشتغال دانش بنیان تشکیل شده است. به علت تعدد سامانه های موجود و ساختارهای متفاوت در حوزه اطلاع رسانی طرح های پژوهشی و فناوری و نیازهای کشور و لزوم ایجاد ساختاری ساده، یکپارچه، سهل الوصول و تعاملی سامانه «نان» به عنوان پنجره واحد نیاز و ایده شکل گرفته است.
باتوجه به اهمیت موضوع، در دنیا نیز سامانه هایی مانند سامانه نان وجود دارد که به اطلاع رسانی نیازها و دریافت ایده ها می پردازند که همچون این سامانه ها می توان به Innocentive و Incogneato اشاره نمود.
دکتر فاضل زاده اظهار داشت: ایده ها و نیازهای ثبت شده در سامانه «نان»، طیف وسیعی از موضوعات پژوهشی و فناوری را در بر می گیرد که در ۷ حوزه موضوعی دامپزشکی، علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، هنر، کشاورزی و منابع طبیعی و علوم بهداشت دسته بندی شده اند و یکی از اقدامات دبیرخانه «نان» دسته بندی این ایده ها و نیازها در زمینه های موضوعی مربوطه است.
وی ادامه داد: امکان پالایش ایده ها و نیازهای ثبت شده به تفکیک حوزه موضوعی، رشته، استان یا شهر مورد نظر، کارگزار مربوطه، فعال یا غیر فعال بودن نیازها و... در سامانه وجود دارد تا دسترسی به ایده یا نیاز مورد نظر را برای کاربران آسان کند.
رییس ISC تصریح کرد: نهادها، سازمان ها و دستگاهها می توانند در این سامانه درخواست همکاری خودرا تحت عنوان کارگزار ثبت کنند و در حوزه های دسته بندی، ارزیابی اولیه، ثبت ایده و نیاز در سامانه، برقراری ارتباط بین ایده ها و نیازهای متناظر، غربالگری و ارزیابی نهایی ایده های متناظر با یک نیاز و انتخاب ایده های مناسب، انتخاب داوران مناسب جهت ارزیابی ایده و نیاز، کمک به عقد قرارداد همکاری بین نیازپرداز و ایده پرداز، نظارت و ارزیابی بر اجرای قرارداد همکاری میان نیازپرداز و ایده پرداز و مستندسازی و ارائه گزارش پایانی همکاری کنند.
وی افزود: همچون کارگزارانی که هم اکنون با سامانه «نان» همکاری می کنند، می توان به دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری سراسر کشور، سازمان های مدیریت و برنامه ریزی در استانها، سامانه های مرتبط همچون سامانه مدیرت اطلاعات تحقیقاتی (سمات)، سامانه اجرائی تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری (ساتع)، سامانه ارتباط جامعه و صنعت با دانشگاه (ساجد)، سامانه توانمندی ها و اعلام نیازهای ایران (توانیران) و برخی وزارتخانه ها همچون وزارت نفت و وزارت نیرو اشاره نمود. هم اکنون اولین درگاه ویژه برای وزارت نفت در سامانه «نان» با آدرس https: //mop.nan.ac در دسترس قرار گرفته است. لازم به ذکر است ارائه بستر یکپارچه برای سایر وزارتخانه ها نیز در دست اجراست.
به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر فاضل زاده اظهار داشت: در امتداد ترویج نظام ایده ها و نیازها (نان)، علاوه بر ارائه کلیپ های معرفی، پوسترها و راهنماها تا حالا سه کارگاه مجازی آشنایی با نظام ایده ها و نیازها در آبان ۱۴۰۱ برای مخاطبین دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری و دستگاه های اجرائی به طور جداگانه برگزار شده است. هر یک از این کارگاه ها به ترتیب مورد استقبال ۲۰۰، ۶۰ و ۱۴۰ نفر قرار گرفته است.
دکتر فاضل زاده در آخر اضافه کرد: طبق آخرین اطلاعات از سامانه «نان» تا نیمه آذر ماه ۱۴۰۱، تعداد ایده های دریافتی ۵۸۰ ایده در قالب های طرح پژوهشی، توانمندی فناورانه، محصول دانش بنیان و پارسا (پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری) و تعداد نیازهای دریافتی توسط سامانه، ۶۳۲۱ نیاز به تفکیک نیازهای ثبت شده در دبیرخانه، سامانه، توسط وزارت نفت و کارگزاری هاست که در نمودارهای زیر قابل مشاهده هستند.
همانطور که در نمودار ۱ مشخص است، بیشترین تعداد ایده ها در قالب طرح پژوهشی بوده و بعد از آن توانمندی فناورانه، تعداد بیشتری از ایده های ثبت شده را به خود مختص کرده است.
باتوجه به نمودارهای تعداد نیازها (نمودار ۲ و ۳)، اکنون یکی از اهداف نظام ایده ها و نیازها که یکپارچه سازی سامانه های مشابه است، با اتصال آنها به این سامانه در قالب کارگزاری همکار برآورده شده است.


دانشگاه ها و دستگاه های اجرائی کارگزاران با ثبت بیشینه تعداد نیاز در سامانه «نان» هستند.
در نمودارهای ۴ و ۵ تعداد ایده ها و نیازهای ثبت شده بصورت تجمعی برای چند ماه اخیر آورده شده است.


ایده ها و نیازهای ثبت شده به تفکیک حوزه های موضوعی در نمودارهای ۶ و ۷ قابل مشاهده می باشد که نشان میدهد بیشترین ثبت ایده و نیاز در زمینه علوم فنی و مهندسی و علوم پایه انجام شده است. لازم به ذکر است که برخی ایده ها و نیازها مربوط به بالای یک حوزه موضوعی هستند.

منبع:

1401/09/19
15:13:05
5.0 / 5
529
تگهای خبر: آموزش , تولید , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP