دهقانی فیروزآبادی در دیدار با وزیر علوم ونزوئلا تاكید كرد

شکل گیری همکاریهای ایران و ونزوئلا برمبنای بازار و نیازمحوری

شکل گیری همکاریهای ایران و ونزوئلا برمبنای بازار و نیازمحوری

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در دیدار با وزیر علوم ونزوئلا با اشاره به ضرورت نقش آفرینی نیازمحور و مبتنی بر بازار خانه های نوآوری و فناوری همچون در کشور ونزوئلا، اظهار داشت: یک مساله مهم و محورهای همکاری ایران و ونزوئلا، خانه فناوری و نوآوری ایران در ونزوئلا است. در این خانه باید رویکرد نیاز محوری و شناخت نیاز بازار در اولویت قرار بگیرد. بااینکه در شروع همکاری، رویکرد عرضه محور می تواند شروعی برای همکاری ها باشد، اما همکاری پایدار و توسعه واقعی، هنگامی شکل می گیرد که شناخت بازار و نیازها از کشورها محقق شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، روح الله دهقانی فیروزآبادی در دیدار با گابریلا خیمنس بمنظور گفت و گو درباره ی توسعه همکاریهای علمی، فناورانه و بازارمحور دو کشور ضمن اشاره به نقش محوری معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در تحول دستگاهها و هماهنگی بمنظور توسعه و رونق اقتصاد دانش بنیان و فناوری نیاز محور، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری طی سالهای اخیر در ایران، نقشی مهم و راهبردی را برای توسعه علم و فناوری ایفا کرده است و باتوجه به اهمیت و جایگاه اقتصاد در این عرصه، دولت سکانداری و توسعه اقتصاد دانش بنیان را نیز به این معاونت محول کرده است. بدین سبب حضور شما را در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان خوش آمد می گویم.
دهقانی فیروزآبادی ضمن اشاره به وجود ظرفیت های گسترده تعامل و همکاری فناوری و بازارمبنا میان ایران و ونزوئلا، اظهار داشت: آشنایی ونزوئلا با توانمندی های دانشی و فناورانه ایران همچون پژوهشگاه رویان، مایه خرسندی و زمینه ساز افزایش همکاریهای فناورانه است. من قبل از مسؤولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، رئیس جهاد دانشگاهی بودم که مؤسسه رویان زیرمجموعه آن فعالیت دارد. این مؤسسه ضمن آن که از توان علمی بالا و ظرفیت های پژوهشی بسیار خوبی در حوزه ناباروری برخوردار است، توانمندی های خودرا در درمان ناباروری به اثبات رسانده است. در ایران مؤسسات و مراکز دانش بنیان مختلفی وجود دارد که می تواند زمینه ساز همکاریهای ایران و ونزوئلا باشد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با بیان اینکه ونزوئلا یک کشور ثروتمند از حیث منابع طبیعی و نیروی انسانی است، اشاره کرد: علاقه مندیم در زمینه های کلان همچون سلول های بنیادی، نانوفناوری، زیست فناوری، کشاورزی و دامداری و سایر حوزه های راهبردی، همکاری داشته باشیم.
وی ضمن اشاره به پررنگ شدن نقش و جایگاه شرکت های دانش بنیان در اقتصاد ایران، اضافه کرد: خوشبختانه شرکت های دانش بنیان به مرحله و جایگاهی دست یافته اند که نقش و تاثیرگذاری آنان در اقتصاد، اجتناب ناپذیر است و باتوجه به دوستی و همکاری دیرینه دو کشور، تعامل بر محور شرکت های دانش بنیان می تواند نقش مهمی در توسعه پایدار دو کشور ایفا کند.
دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه هماهنگی و تعامل میان دستگاه های اجرائی و وزارتخانه ها برای همکاریهای فناورانه امری لازمست، اظهار داشت: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان در دوره ی جدید کارهای خود، بر ایجاد هماهنگی و توسعه همکاری میان وزارتخانه ها و دستگاهها برای انجام نقش و وظایفشان در اقتصاد دانش بنیان تاکید و اهتمام دارد. اقتصاد دانش بنیان امری است که در هماهنگی و هم افزایی میان وزارتخانه ها و دستگاهها به توسعه واقعی خود می رسد.
نقش بازارمحوری خانه های نوآوری و فناوری
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، ضمن اشاره به ضرورت نقش آفرینی نیازمحور و مبتنی بر بازار خانه های نوآوری و فناوری همچون در کشور ونزوئلا، اشاره کرد: یک مساله مهم و محورهای همکاری ایران و ونزوئلا، خانه فناوری و نوآوری ایران در ونزوئلا است. در این خانه باید رویکرد نیاز محوری و شناخت نیاز بازار در اولویت قرار بگیرد. بااینکه در شروع همکاری، رویکرد عرضه محور می تواند شروعی برای همکاری ها باشد، اما همکاری پایدار و توسعه واقعی، هنگامی شکل می گیرد که شناخت بازار و نیازها از کشورها محقق شود.
دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه خانه نوآوری نباید محلی فقط برای نمایش دستاوردها و محصولات باشد، اظهار داشت: ما باید در خانه نوآوری متخصصان مقیم داشته باشیم که مانند رایزنان فرهنگی، نقش رایزنان علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان را ایفا کنند.
وی ضمن اشاره به حضور رایزنان فناوری و اقتصاد دانش بنیان در ونزوئلا، اظهار داشت: اگر نیروهای متخصص در ونزوئلا مقیم باشند و بتوانند ارتباطی با صنایع و نیازهای آن کشور بگیرند، نیازها بصورت واقعی تری شناسایی شده و فرصت های واقعی تری برای همکاری فراهم خواهد شد. این نوع نگرش سبب می شود فرصت های همکاری بصورت خودکار شکل بگیرد و نیاز چندانی برای مداخله دولت ها نخواهد بود. بدین سبب تقاضا دارم فرصت برای اقامت متخصصان و ایجاد زمینه ارتباطات با صنایع فراهم گردد.
توسعه همکاریهای دانشی و فناورانه
در بخش دیگری از این جلسه، گابریلا خیمنس، وزیر علوم و معاون رییس جمهور ونزوئلا نیز در این جلسه ضمن اشاره به دستاوردها و ظرفیت های علمی و فناورانه تحسین برانگیز و قابل اعتنای ایران، اظهار داشت: هرگاه به ایران سفر می کنم، این احساس را دارم که در کشور خودم حضور دارم و مشاهده توانمندی ها و دستاوردهای فناورانه ایران، الگویی بسیار باارزش و زمینه ساز توسعه همکاریهای دو کشور است. طی بازدیدی که از پژوهشگاه رویان و آشنایی با کارهای آن داشتم، دریافتم که ایران از چه ظرفیت های قابل اعتنایی در توسعه دانشی و فناورانه خصوصاً در زمینه سلول درمانی برخوردار می باشد.
وی ضمن اشاره به توسعه همکاریهای علمی و فناورانه ایران و ونزوئلا خصوصاً در دوران کرونا اظهار داشت: همکاری ایران و ونزوئلا در دوران کرونا و باتوجه به اهمیت این موضوع، افزایش پیدا کرد. خوشبختانه توانستیم از توانمندی های فناورانه ایران در زمینه کیت های تشخیصی بهره ببریم. این کیت ها کارآمدی خودرا به اثبات رساندند و نتایج آزمایش ها نشان داد که کیت های ساخت ایران، از کارآمدی و کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. همین طور دوتن از پژوهشگران ونزوئلایی به مدت ۴ ماه را در پژوهشگاه رویان پشت سر گذاشته و یک تجربه امیدبخش گرانقیمت و بهادار برای ونزوئلا به ارمغان خواهند آورد.
خیمنس با تکیه بر اینکه باید این تعامل و همکاری ها افزایش یابد، افزود: پذیرای دانشمندان ایرانی در کاراکاس هستیم و در قالب یک همکاری مشترک، دانشمندان و پژوهشگران ونزوئلایی در مراکز علمی و تحقیقاتی ایرانی مستقر شوند. برای توسعه یک پارک علم و فناوری مشترک آماده ایم. بتازگی در ونزوئلا یک مرکز تحقیقاتی سلول های بنیادی به وجود آمده است که پیوند سلول مادر قرنیه را برای اولین بار در آمریکای لاتین انجام دهیم. ظرفیت های این مجموعه نیز می تواند هم راستا با توانمندی های دانشمندان ایرانی، به دستاوردهای قابل توجهی برسد.
وزیر علوم و معاون رییس جمهور ونزوئلا ضمن اشاره به همکاری شرکت های دانش بنیان ایرانی و صنایع ونزوئلایی در قالب نمایشگاه شرکت های ایرانی کاراکاس، اظهار داشت: دو ماه قبل، اولین نمایشگاه شرکت های دانش بنیان در ونزوئلا را شاهد بودیم و شرکت های ایرانی، در تحقق این نمایشگاه، همکاری کردند. در این رویداد ۲۰۰ شرکت حضور داشتند و ۶۰ قرارداد همکاری منعقد گردید. سعی کردیم زمینه تعامل و هم افزایی شرکتها با یکدیگر فراهم گردد و بتوانند با همتایان خود همکاریهای فناورانه و اقتصادی داشته باشند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی با تکیه بر اینکه برای توسعه همکاری شرکت های دو کشور، باید زمینه های لازم برای ارائه زیرساخت ها به شرکت ها، تضمین انجام توافقات انجام شده و سازوکارهای حمایتی تعریف شود، از معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری برای حضور در ونزوئلا و بازدید از پارک علم و فناوری این کشور دعوت کرد.
شکل گیری همکاریهای فناورانه در قالب کمیته مشترک
مهدی قلعه نوی، رییس مرکز تعاملات بین المللی علمی و فناوری نیز در این جلسه ضمن اشاره به مسئولیت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در کمیته مشترک علمی و فناوری ایران و ونزوئلا، اظهار داشت: در نشست های مشترک و تعاملاتی که در قالب این کمیته صورت گرفته، توافقات خوب و بندهای متنوعی تدوین شده اند که می توانند زمینه ساز افزایش همکاری ها در زمینه اقتصاد دانش بنیان باشند.
وی اضافه کرد: از میان ۶۰ تفاهم منعقد شده در نمایشگاه شرکت های دانش بنیان در ونزوئلا حالا ۵ تفاهم به مرحله قرارداد رسیده است.
منبع:

1401/08/24
09:36:38
5.0 / 5
530
تگهای خبر: ارتباطات , تخصص , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵