دوربینی که از مخفی ترین اجزای اشیا عکس می گیرد

دوربینی که از مخفی ترین اجزای اشیا عکس می گیرد

پی اچ پی و جی کوئری: پژوهشگران دانشگاه های ام آی تی و مینه سوتا دوربین جدیدی ساخته اند که با بهره بردن از طول موج تراهرتز قادر به عکسبرداری از دوربین اشیا و ثبت دقیق ترین جزییات آنهاست.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از نیواطلس، این سیستم جدید تصویربرداری در اسکنر دوربین های امنیتی و نیز در انواع حسگرها قابل استفاده و نصب است.
بدین منظور از فناوری تشعشعات رادیوهرتز استفاده شده که مبتنی بر استفاده از طول موجی درخلال امواج ماکروویو و نور قابل مشاهده می باشد. استفاده از این فرکانس ها دستگاه های فعلی تصویربرداری را متحول می کنند و نفوذ به درون انواع اشیا و وسایل را ممکن می کنند.
مزیت مهم این روش یونیزه نشدن در حین تشعشع و نیز افزایش ایمنی افراد و لطمه نرسیدن به سلامتی آنها است. تا قبل از این هم جهت استفاده از فناوری مذکور سعی شده بود، اما گران بودن، کندی و احتیاج به استفاده از آن در وضعیت خاص مشکلاتی را ایجاد کرده بود. اما سرانجام چاره ای دقیق، سریع و قابل استفاده در دما و فشار عادی محیط به دست آمده که هزینه زیادی هم دربر ندارد.
بخش اساسی این سیستم به نقاط کوانتومی معروف است که مبتنی بر استفاده از ریز ذراتی برای برخورد با امواج تراهرتز و تبدیل آنها به آشکارسازهای قابل استفاده در دوربین های معمولی است. همچون بخش های این سیستم می توان به یک لایه طلا در مقیاس نانو با شکاف های باریک، لایه نقاط کوانتومی و در نهایت سنسور CMOS اشاره نمود که نور مرئی تابانده شده توسط نقاط کوانتومی بعد از برخورد با امواج تراهرتز را دریافت می کنند. ازاین فناوری در آینده می توان در شبکه های نسل ششم تلفن همراه برای ارتقای سرعت و کیفیت تبادل داده ها نیز استفاده نمود.

1401/08/18
08:18:36
5.0 / 5
465
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP