توسعه همکاری ایران و روسیه در تهیه نقشه های زمین شناسی

توسعه همکاری ایران و روسیه در تهیه نقشه های زمین شناسی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، مدیر دفتر برنامه ریزی، فناوری و  اطلاعات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره به توسعه همکاری محققان ایران و روسیه در تهیه نقشه های زمین شناسی اظهار داشت: همکاران روسی می توانند در زمینه تهیه نقشه های زمین شناسی و اکتشافی کمک های به سزایی به ما داشته باشند و هم اکنون بحث فعلی ما عرضه نمونه نقشه های تهیه شده در ۳ قالب زمین شناسی، ژئوشیمی و زمین شناسی اقتصادی می باشد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، نشست مشترک این سازمان و موسسه Zarubezhgeologia، JSC روسیه (holding of ROSGEO) به صورت وبینار به منظور آموزش تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس یک پنجاه هزارم به کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران برگزار شد.
هانیه بخشایی، سرپرست اداره بین الملل این سازمان در این وبینار، هدف از برگزاری این نشست را آموزش تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس پنجاه هزارم عنوان نمود و اظهار داشت: این سازمان ۶۳ سال است که در زمینه تولید اطلاعات زمین شناسی و اکتشافات معدنی فعالیت می کند و عمده فعالیتهای ما، تهیه اطلاعات پایه علوم زمین و همینطور اکتشاف مواد معدنی در مقیاس های مختلف است و تابحال موفق به تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس یکصدهزارم و یک بیست پنج هزارم شده و در نظر دارد برنامه های خویش را جهت تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس یک پنجاه هزارم توسعه دهد.
وی تصریح کرد: ما مایل هستیم جهت آموزش و توانمندسازی کارشناسان این سازمان با هلدینگ Rosgeologia در چارچوب تفاهمنامه و پروژه های آموزشی مشترک همکاری داشته باشیم و از تجارب این مجموعه در زمینه تکنیکها و روش های مدرن بهره ببریم. این همکاری می تواند با حضور اساتید روسی در جمهوری اسلامی ایران، همراه با حضور کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران در روسیه باشد.
مهندس رضا جدیدی مدیر دفتر برنامه ریزی، فناوری و اطلاعات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور هم در این نشست با اشاره به اینکه درخواست ما برای همکاری در ۲ حوزه آموزش و توانمندسازی کارشناسان سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران و اجرای ۳ پروژه کلان است، اضافه کرد: همکاران روسی می توانند در زمینه تهیه نقشه های زمین شناسی و اکتشافی کمک های به سزایی به ما داشته باشند و هم اکنون بحث فعلی ما عرضه نمونه نقشه های تهیه شده در ۳ قالب زمین شناسی، ژئوشیمی و زمین شناسی اقتصادی می باشد.
وی سازمان زمین شناسی را یک نهاد حکومتی در کشور توصیف کرد و اظهار داشت: نقشه های ساخته شده در این سازمان مورد استفاده عموم جامعه است و تهیه نقشه های زمین شناسی در مقیاس یک پنجاه هزارم بعنوان یک مقیاس جدید در کشور است، بنابراین حساسیت زیادی برای تهیه این نقشه ها وجود دارد.
جدیدی تصریح کرد: به صورت یقین به جز متخصصان این مجموعه، استادان دانشگاه ها و دیگر متخصصان علوم زمین هم در مورد کیفیت آنها نظر خواهند داد بر همین مبنا بهتر است در همین ابتدا به تبادل نظر در مورد بحث های فنی بپردازیم تا بتوانیم در حوزه اجرا و آموزش نظر نهایی خویش را اعلام نماییم.
منبع:

1401/08/03
08:06:10
2.5 / 5
806
تگهای خبر: آموزش , تخصص , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP