در اختتامیه دوازدهمین همایش ملی نخبگان اعلام شد

استخدام هزار نخبه در دستگاه های اجرائی

استخدام هزار نخبه در دستگاه های اجرائی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، رئیس سازمان امور استخدامی کشور با اشاره به اینکه نیازمند غنی سازی و طراحی مشاغل جدید برای نخبگان هستیم، اظهار داشت: طی سالهای اخیر در قالب ˮجایزه شهید شهریاریˮ سالیانه 70 تا 100 نفر از اعضای هیات علمی عضو بنیاد ملی نخبگان به دستگاه های اجرائی معرفی می گردند که ما بایستی این مساله را در زمینه کارمندی توسعه دهیم.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا دکتر میثم لطیفی در آیین اختتامیه دوازدهمین همایش ملی نخبگان که پس از ظهر امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، راه تحول بهینه در نظام اداری کشور را بهره مندی و استفاده از نخبگان و استعدادهای برتر دانست و اضافه کرد: امروز حدود ۶ میلیون نفر بصورت مستقیم از دولت حقوق می گیرند و نیاز است تا بر چابک سازی دولت و کاهش هرچه بیشتر هزینه ها در راستای خدمات رسانی به مردم تلاش شود.
وی با اعلان اینکه این مهم تنها با بهره گیری از توان نخبگان و حضور آنها در نظام اداری کشور محقق می گردد، افزود: هم اکنون ماهانه حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان حقوق توسط دولت پرداخت می شود و از طرف دیگر صندوق های بازنشستگی وضعیت خوبی ندارند، به شکلی که ۹۰ درصد پرداختی این صندوق ها برعهده دولت می باشد.
رئیس سازمان امور استخدامی کشور با تأکید بر این که باید از ظرفیت نخبگان در سیستم دولت بهره ببریم، تصریح کرد: امروز نیازمند حضور نخبگان در نظام علمی، سیاسی و فرهنگی کشور هستیم، برای اینکه آنها شاهکارهای رشد جامعه محسوب می شوند.
وی با اعلان اینکه نخبگان کشور تنها نخبگان علمی نیستند و همه نخبگان باید دست به دست هم دهند و در امتداد حل مسائل جامعه گام بردارند، اشاره کرد: امسال بنا داریم هزار نخبه را جذب نماییم، ولی ما جذب ۱۰ هزار نفر از نخبگان را خواهان هستیم که این امر بیشتر می شود.
لطیفی با اشاره به همکاری سازمان امور استخدامی با معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، اشاره کرد: ۴ماه گذشته طی توافقات و تفاهم نامه هایی که با دکتر ستاری، معاون سابق علمی و فناوری رئیس جمهوری منعقد کردیم، درصدد هستیم تا امکان حضور نخبگان در فضای علمی و اداری کشور را فراهم نماییم. حالا ۴ماه از اجرای این تفاهم نامه می گذرد و امیدواریم به مرور اجرای آن سرعت بگیرد.
وی با اشاره به اجرای طرح سرباز نخبه اظهار داشت: موضوع سرباز نخبه را با معاون اول رئیس جمهوری مطرح کردیم و در این راه دستگاه های اجرائی، خانه های خلاق و نوآوری، اندیشکده ها و... باید دراین زمینه همکاری کنند.
وی افزود: باتوجه به شعار سال عنوان شده از طرف مقام معظم رهبری وظیفه داریم، بهره مندی از نخبگان را به مرحله اجرائی برسانیم؛ چونکه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به این مساله تاکید کرده است.
وی اظهار داشت: طی سالهای اخیر در قالب جایزه شهید شهریاری سالیانه ۷۰ تا ۱۰۰ نفر از اعضای هیات علمی عضو بنیاد ملی نخبگان به دستگاه های اجرائی معرفی می گردند که ما بایستی این مساله را در زمینه کارمندی توسعه دهیم.
لطیفی با تأکید بر این که ما نیازمند غنی سازی و طراحی مشاغل جدید برای این نخبگان هستیم، اظهار داشت: باید شغل های مناسبی برای نخبگان ایجاد شود، برای اینکه آنها تحمل برخی شغل های روتین را ندارند.
معاون رئیس جمهور افزود: حالا برای ورود به دستگاه های اجرائی تنها آزمون استخدامی وجود دارد و باید کاری کنیم؛ اگر بنیاد ملی نخبگان بهترین های کشور را به ما ارائه کند، می توانیم از ظرفیت آنها بهره ببریم. بطوریکه این افراد بدون آزمون استخدامی برای حل مسائل کشور به ما کمک کنند.
بگفته لطیفی، در هر صورت باید از ظرفیت نخبگانی در حکمرانی و اداره کشور استفاده کنیم؛ ما پیرو فرمایشات رهبری هستیم و زمینه را برای حضور نخبگان فراهم می نماییم.
منبع:

1401/07/27
09:48:38
5.0 / 5
690
تگهای خبر: خدمات , دستگاه , فرم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵