ازبکستان میزبان زیست بوم فناوری و نوآوری ایران

ازبکستان میزبان زیست بوم فناوری و نوآوری ایران

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، همزمان با هفته نوآوری ازبکستان، این کشور میزبان محصولات دانش بنیان و خلاق ایران ساخت می شود تا فرصتی مناسب برای صادرات محصولات فناورانه و نوآورانه به بازار همسایه شمال شرقی ایران مهیا شود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هیاتی تجاری و فناوری متشکل از شرکتهای دانش بنیان و خلاق عرصه های مختلف فناورانه را به کشور ازبکستان اعزام می کند تا از این طریق مسیر ورود محصولات دانش بنیان ایرانی به این بازار بزرگ تسهیل شود.
ایران و ازبکستان همچون کشورهای آسیای مرکزی محسوب می شوند و همین همجواری و هم نشینی آنها در این منطقه راهبردی می تواند بهترین فرصت و بهانه برای توسعه روابط علمی و فناورانه میان آنها باشد. ایران می تواند با تاکید بر اولویت سیاست همسایگی با استفاده از ظرفیت های جغرافیایی، اقتصادی و فرهنگی خود تلاش ‏ کند کارآمدی همکاری با این منطقه مهم و کشورهای آنرا ارتقا دهد. یکی از این گام ها هم اتصال زیست بوم فناوری و نوآوری به بازار این منطقه و استفاده از مزیت های اقتصادی و فرهنگی دو کشور برای توسعه روابط است.
بر همین مبنا با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و وزارت امور خارجه؛ ۲۵ مهرماه سال ۱۴۰۱ تیمی از شرکتهای دانش بنیان و خلاق حوزه های «کشاورزی و دامپروری»، «حمل و نقل و لجستیک»، «ماشین آلات و تجهیزات صنعتی»، «دارو و تجهیزات پزشکی»، «صنایع غذایی»، «انرژی (خورشیدی، بادی و سایر انرژی های تجدیدپذیر)»، «مالی و سرمایه گذاری» و «نساجی» در هفته نوآوری ازبکستان به این کشور سفر می کنند و با برگزاری پاویون ملی ایران در این کشور؛ زمینه ساز توسعه روابط میان دو کشور خواهند شد.
این سفر برای شرکت ها مزایایی چون حضور در نشست های رودررو با شرکتهای فناور، فعالان علمی و فناورانه و سرمایه گذاران و تجار ازبکستانی دارد و آنها می توانند توانمندی ها و ظرفیت های دانشی و تخصصی خویش را به این کشور منتقل کنند.
امضای موافقتنامه چند جانبه همکاریهای فناوری بین کشور ایران و ازبکستان که به نمایندگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت توسعه نوآوری ازبکستان که چندی قبل با حضور رئیس دولت سیزدهم در این کشور رقم خورد هم خود گویای اهمیت راهبردی تقویت روابط میان دو کشور است.
در این توافقنامه ها دو کشور متعهد به اجرای پروژه های مشترک فناوری توسعه صادرات محصولات دانش بنیان ایران به ازبکستان و هم توسعه سرمایه گذاری مشترک در عرصه تولید محصولات فناورانه و نوآورانه شدند. با عنایت به تاکید دو رئیس جمهوری در خصوص اولویت همکاریهای نوآورانه و فناورانه بین دو کشور پیشبینی می شود در آینده نزدیک شاهد افزایش سطح صادرات و تجارت محصولات نوآورانه و فناورانه بین دو کشور باشیم.
اعزام هیات تجاری به این کشور هم در ادامه همین تاکیدات و تلاشی است برای تحقق و امتداد همکاریهای علمی و فناورانه میان دو کشور. علاقه مندان تا ۱۴ مهرماه برای ثبت نام و اعلام حضور در این سفر فرصت دارند وبرای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس اینترنتی www.cistc.ir رجوع کنند.1401/07/11
10:02:50
5.0 / 5
460
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲