معاون تحقیقات وزیر بهداشت:

تولید علم به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی دارد

تولید علم به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی دارد

پی اچ پی و جی کوئری: به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تولید علم و دانش می تواند به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی و حراستی برای کشور داشته باشد، اظهار داشت: وضعیت رشد علمی ایران در منطقه خوب است، ولی قابل قبول نیست و به همین علت ما نیز باید سرعت رشد علمی خودرا در منطقه با بهره بردن از تلاش پژوهشگران نسل سوم بالا ببریم و نباید بگذاریم که سرعت رشد علمی ایران پایین بیاید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین همایش بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور که در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برگزار شد، اظهار داشت: ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی مجوزدار حوزه سلامت در ایران فعالند که درحال اجرا و پیگیری طرح های پژوهشی گوناگون در رشته های مختلف علوم پزشکی هستند. ۳۰ واحد از این مراکز توسط بخش خصوصی اداره می شود و تا حالا ۲۵ شبکه تحقیقاتی نیز در زمینه علوم پزشکی و سلامت در کشور شکل گرفته است.
وی، دانشگاه فناور، ثروت آفرین و پژوهشگر را نیاز جامعه امروز ایران دانست و اظهار داشت: این مراکز تحقیقاتی وظیفه ایجاد پل ارتباطی بین دانشگاه، جامعه و فناوران حوزه سلامت را بر عهده دارند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، حل مسائل جامعه در زمینه سلامت را وظیفه وزارت بهداشت دانست و اضافه کرد: توقع ما از پژوهشگران نسل سوم این است که اولویت ها و چالش های سیستم سلامت را شناسایی کرده و با برنامه، دنبال یافته های پژوهشی برای حل مشکلات جامعه و مردم در این عرصه باشند.
وی تامین نیاز مردم و جامعه را بهترین خروجی همه تلاش دانشمندان برای تولید علم و دانش در کشور دانست و اظهار داشت: مردم، علاوه بر تولید علم و مرجعیت علمی کشور، باید تلاش پژوهشگران حوزه بهداشت و درمان را بصورت ملموس ببینند.
دکتر پناهی اشاره کرد: هدف نهایی متولیان بخش سلامت کشور، تولید علم و مرجعیت علمی نیست، بلکه ما باید تلاش نماییم که فناوری متناسب با این سطح علمی در کشور تولید شود و گرهی از مشکلات جامعه و مردم باز کند و بتوانیم نیازهای مردم در زمینه سلامت را خودمان تامین و تولید نماییم.
وی با اشاره به اینکه ایران از نظر تولید فناوری در زمینه بهداشت و درمان در بین ۱۳۲ کشور جهان، در رتبه ۶۰ قرار دارد، اظهار داشت: وظیفه دانشگاه و همه دانشجویان پژوهشگر این است که همه با هم این جایگاه را به حد رشد علمی کشور ارتقا دهیم و در ردیف کشورهای پیشتاز در این حوزه قرار بگیریم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به جایگاه ۱۵ رشد علمی ایران در همه رشته ها در میان کشورهای جهان، اظهار داشت: خواسته ما این است که شتاب رشد علمی ایران نباید کند شود و برای این امر نسل سوم باید بیشتر تلاش کنند.
وی جایگاه ۱۶ ایران در رشد علمی رشته های مختلف پزشکی در سطح جهان را قابل قبول خواند و اشاره کرد: از سال ۲۰۱۶ سرعت رشد علمی در علوم پزشکی به سرعت بالا رفته و به ۹.۵ درصد رسیده و ما نیز باید به این رشد سرعت برسیم.
دکتر پناهی همین طور اظهار داشت: ایران در بین مقالات ۱۰ درصد پراستناد علمی در جهان با رشد ۱۴ درصدی در رتبه خوبی قرار دارد، ولی این میزان باید ارتقا باید.
وی با اشاره به رقابت سخت ایران در زمینه علم و دانش با کشورهای منطقه، افزود: میانگین سرعت رشد علمی ایران در منطقه حدود هفت درصد و شبیه کشور ترکیه است و در جایگاه نخست منطقه قرار دارد، ولی سرعت رشد علمی برخی کشورها همچون امارات متحده عربی و عربستان شتاب بیشتری دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تولید علم و دانش می تواند به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی و حراستی برای کشور داشته باشد، اظهار داشت: ما اصرار داریم که جایگاه نخست کشور ما در پیشتازی علم و دانش در منطقه حفظ شود.
به نقل از معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، وی اشاره کرد: وضعیت رشد علمی ایران در منطقه خوب است، ولی قابل قبول نیست و به همین علت ما نیز باید سرعت رشد علمی خودرا در منطقه با بهره بردن از تلاش پژوهشگران نسل سوم بالا ببریم و نباید بگذاریم که سرعت رشد علمی ایران پایین بیاید.
دکتر پناهی با تأکید بر ضرورت توجه به علم نافع و مساله محور، اضافه کرد: کشور ما با این جایگاه خوب علمی به ویژه در رشته های علوم پزشکی، در تولید برخی داروهای ساده عقب مانده و باید در کنار تولید علمی، به تامین و تولید فناوری متناسب با این میزان دانش بومی هم توجه گردد.
منبع:

1401/07/08
10:04:20
5.0 / 5
462
تگهای خبر: تولید , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP