تشخیص چشمی و زودهنگام ویروس لکه سفید میگو با نانوذرات طلا

تشخیص چشمی و زودهنگام ویروس لکه سفید میگو با نانوذرات طلا

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، از آنجاییکه تابحال روش های مناسبی برای شناسایی اولیه ویروس سندرم لکه سفید در میگو وجود نداشت به تازگی محققان روشی را با استفاده از خواص پراکندگی نور و نانوذرات طلا برای شناسایی اولیه و زودهنگام این ویروس با چشم غیر مسلح ارائه کرد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ستاد نانو، شروع اولیه ویروس سندرم لکه سفید (WSSV) در مقیاس بزرگ در اوایل دهه ۱۹۹۰ رخ داد و از آن زمان تابحال این بیماری خسارات اقتصادی زیادی به مزارع بیشتر از ۳۰ کشور وارد کرده است.
ویروس سندرم لکه سفید سبب خسارات مالی قابل توجهی در استخرهای پرورش میگو می شود و از آنجاییکه هیچ درمان موثری برای آن وجود ندارد، تشخیص زود هنگام تنها روش موثر محافظت است، اما فناوری موجود فاقد سادگی، حساسیت فوق العاده و کارایی لازم برای این امر است.
بازرسی بصری، طیف سنجی الکترونی، ایمونوتراپی و زیست شناسی مولکولی نگاههای فعلی مورد استفاده برای شناسایی ویروس سندرم لکه سفید است که مبتنی بر روش های تشخیص کیفی هستند و نمی توانند مقدار این ویروس را تعیین کنند. باآنکه PCR کمّی (qPCR) می تواند برای شناسایی آماری استفاده گردد ولی تجهیزات آن گران و فرایند به کارگیری هم پیچیده است.
نانوذرات طلا به صورت فزاینده ای در توسعه سنسورهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی برای تشخیص مولکول های زیستی، یون ها و ویروس ها استفاده می شوند و در این مطالعه که نسخه پیش اثبات آن در نشریه Aquaculture انتشار یافته است، محققان رویکرد شمارش میدان تاریک با برچسب نانوذرات طلا برای تشخیص ویروس سندرم لکه سفید را ایجاد کردند.
ابتدا آنتی بادی های ضد ویروس برای تعامل با نانوذرات طلای ۱۵ نانومتری استفاده شد و سپس کاوشگرهای خالص متشکل از نانوذرات طلای منفرد با نمونه ویروس برای مدت کوتاهی آمیخته شدند تا مجموعه ای از نانوذرات ویروس سندرم لکه سفید و طلا تولید کنند.
محققان دریافتند که نانوذرات طلای ۱۵ نانومتری به تنهایی در میدان تاریک به علت پراکندگی ضعیف نور غیر قابل تشخیص هستند. با این وجود، هر مجموعه ای از نانوذرات ویروس سندرم لکه سفید و طلا در زیر میکروسکوپ میدان تاریک شکل درخشان، طلایی و بیضی به خود گرفت و آنها را با چشم غیر مسلح قابل شمارش کرد.
اجرای این روش ساده است چونکه فقط احتیاج به مخلوط کردن نانوذرات طلا با یک نمونه برای مدت کوتاهی پیش از انداختن چند قطره از محلول ها روی یک اسلاید برای شناسایی با چشم غیرمسلح با استفاده از میکروسکوپ میدان تاریک دارد. همینطور این روش دقیق است و در زمان صرفه جویی می کند، تشخیص آن در مدت ۳۰ دقیقه (4 برابر) سریع تر از استفاده از qPCR قابل انجام است.1401/06/30
12:10:40
5.0 / 5
630
تگهای خبر: تولید , فناوری , كشور , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP