با صدور بیانیه؛

مرکز ملی فضای مجازی تشدید روند ایران هراسی سایبری را محکوم کرد

مرکز ملی فضای مجازی تشدید روند ایران هراسی سایبری را محکوم کرد

پی اچ پی و جی کوئری: مرکز ملی فضای مجازی تشدید روند ایران هراسی سایبری را محکوم و آمادگی خودرا برای اعزام هیئت فنی جهت بررسی بهتان آلبانی و تبادل اطلاعات فنی میان گروههای واکنش به حوادث سایبری کرد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر مرکز ملی فضای مجازی در اطلاعیه ای نوشت: در پی طرح اتهامات بی اساس و انتساب دروغین حملات سایبری از طرف کشور آلبانی، مرکز ملی فضای مجازی بدینوسیله اعلام میدارد جمهوری اسلامی ایران، جزء بزرگ ترین قربانیان حملات سایبری مخرب بوده که ازجمله آنها می توان به مواردی چون حملات سایبری مقابل شبکه توزیع سوخت، سامانه های بنادر و راه آهن، سازمان های رسانه ای مانند صداوسیما، سامانه های مدیریت شهری و به خصوص حملات سایبری مخاطره آمیز مقابل تأسیسات هسته ای اشاره نمود. این حملات تماماً بدنبال ایجاد بی ثباتی، تضعیف نظم و امنیت عمومی و بی نظمی در پروسه ارائه خدمات عمومی به مردم بوده است.

با وجود این که بعد از طرح اتهامات بی اساس با جوسازی های سنگین سیاسی و رسانه ای مواجه ایم، درباب حوادث و حملات سایبری مخرب به زیرساخت های حیاتی کشورهای مستقل شاهد سکوت مرگبار مدعیان هستیم. بدین وسیله رفتارهای دوگانه در قبال حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی کشورها محکوم می گردد و انتظار می رود کشورهای دیگر با واکنش های مناسب، اینگونه اقدامات مخرب را محکوم نمایند.

جای تعجب آنکه این هجمه سیاسی و رسانه ای ازسوی کشورهایی انجام شده که خود میزبان مجرمان سایبری و گروههای تروریستی جنایتکار بوده که علناً با افتخار نقش و مسئولیت خود در اقدامات مخرب سایبری مقابل ملت ایران را اعلام نموده و به عهده گرفتند.

شواهد و قرائن بیان کننده یک سناریو سازی سیاسی بین المللی با هدایت و راهبری کشورهایی است که خود دکترین و راهبرد تهاجمی سایبری دارند، برنامه های شنود عظیم در مقیاس جهانی تدارک دیده اند و امپراتوری هک و نفوذ ایجاد نموده و نخستین حمله سایبری را مقابل تأسیسات هسته ای صلح آمیز در سالهای قبل رقم زده اند.

مرکز ملی فضای مجازی این اقدام را در قالب سناریوسازی با هدف تخریب وجهه بین المللی کشور، اعمال فشار و توجیه و زمینه ساز اقدامات یک جانبه ظالمانه و غیرقانونی ارزیابی می نماید و این قبیل اقدامات را یک جریان سازی سیاسی مبتنی بر شواهد و ادعاهای ساختگی و جعلی می داند و بر این امر تاکید می نماید که برمبنای هنجارهای بین المللی، انتساب هر عملی به دیگر کشورها باید برمبنای ادله کافی صورت پذیرد و در صورت بروز حوادث در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشورها باید همه اطلاعات مرتبط همچون زمینه گسترده رویداد، چالش های انتساب در محیط فناوری اطلاعات و ماهیت و میزان پیامدها را مد نظر قرار دهند. همین طور طیف گسترده ای از عوامل باید پیش از تعیین منشا حوادث بررسی گردد. این امر که تا کنون شواهد و ادله فنی و حقوقی کافی و معتبر از طرف کشورهای مدعی ارائه نگردیده، اعتبار ادعاهای آنها را مخدوش می سازد.

با توجه به این که در فضای سایبر این امکان وجود دارد که کشور یا گروههای ثالث حملات را بصورت ساختگی و با آدرس دهی دروغین به شکلی صورت دهند که به کشور دیگری منتسب گردد و همین طور با توجه به تجارب گذشته درباب سناریوسازی های کشورهای متخاصم و گروههای معارض تحت حمایت آنها، احتمال دست داشتن گروهک تروریستی منافقین و رژیم صهیونیستی در حملات سایبری وجود دارد. پس روایت سازی های جعلی مذکور در قالب ایران هراسی سایبری و زمینه سازی برای اقدامات خصمانه سایبری و غیر سایبری ارزیابی می گردد.
ضمن تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران بدنبال پیگیری اهداف و استفاده های صلح آمیز در فضای سایبر و فناوری اطلاعات و ارتباطات از طرف همه کشورها است، اتهامات بی اساس مقابل کشور در رابطه با حملات سایبری ادعایی مقابل کشور آلبانی را مردود دانسته و آمادگی خودرا برای هماهنگی درباب اعزام هیئت فنی جهت بررسی موضوع و تبادل اطلاعات فنی میان گروههای واکنش به حوادث سایبری (CERT) اعلام می نماید.

این مرکز تشدید روند ایران هراسی سایبری بوسیله انتساب های ساختگی و اتهامات بی اساس را قویاً محکوم می نماید و از دستگاه های ذی ربط انتظار دارد با اتخاذ نگاهی فعال و تدابیر مناسب در سطوح سیاسی، حقوقی، فنی و رسانه ای با این جریان مقابله نمایند.

1401/06/25
08:36:05
5.0 / 5
535
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP