در زمینه علوم باغبانی؛

سومین جایزه علمی پروفسور خوشخوی زهتاب اعطا شد

سومین جایزه علمی پروفسور خوشخوی زهتاب اعطا شد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، برنده سومین جایزه علمی و بورس تحصیلی پروفسور مرتضی خوشخوی زهتاب در زمینه علوم باغبانی معرفی و تقدیر گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، این جایزه که از جانب بنیاد نخبگان استان فارس و با همکاری دانشگاه شیراز و مجمع خیران نخبه پرور استان فارس اعطا می شود، به منظور بزرگداشت و تجلیل از مقام علمی دکتر خوشخوی زهتاب، استاد ممتاز دانشگاه شیراز و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران پایه گذاری شده است.
این جایزه به دانشجویان و دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های سراسر کشور که پژوهش های برتری در گرایش های مختلف علوم باغبانی بخصوص گل و گیاهان زینتی دارند، اعطا می شود. برنده سومین دوره این جایزه که همزمان با پنجمین کنگره ملی و بین المللی گل و گیاهان زینتی ایران عرضه شد، دکتر محمد مهدی عرب، دانش آموخته دانشگاه تهران است.

پنجمین کنگره ملی و بین المللی گل و گیاهان زینتی ایران توسط انجمن گل و گیاهان زینتی ایران و با همکاری دانشگاه شیراز به صورت غیرحضوری درحال برگزاری است.

دکتر پژمان آزادی، رئیس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران در افتتاحیه این کنگره ضمن اشاره به گردش مالی ۱۰۰ میلیارد دلاری صنعت گل و گیاهان زینتی در دنیا اظهار داشت: گل های زینتی علاوه بر اقتصاد عظیمی که دارد، در سلامت روان جامعه هم بسیار مؤثر است و هم فناوری های نوین و هم پایایی تولید و نگاه زیست محیطی و مدیریت منابع آب در آن مورد توجه است.

رئیس پنجمین کنگره گل و گیاهان زینتی ایران، توجه به مقوله فضای سبز شهری با تمرکز بر مدیریت مصرف آب و پرداختن به حوزه تکنولوژی های جدید و کارآفرینی دانش بنیان و معرفی ظرفیت های اقتصادی صنعت گل و گیاهان زینتی را از خصوصیت های این دوره از کنگره عنوان نمود.

دکتر حسن صالحی، دبیر علمی کنگره هم با بیان اینکه از ۲۱۵ مقاله ارسالی به دبیرخانه این کنگره ۱۹۱ مقاله پذیرش شده که ۶ مقاله در چارچوب سخنرانی و بقیه در چارچوب پوستر عرضه می شوند، اظهار داشت: علاوه بر این، ۱۶ استاد و پژوهشگر بین المللی برای سخنرانی در این کنگره دعوت شده اند و ۶ استاد ایرانی هم بعنوان سخنران کلیدی و ۱۴ استاد و محقق دیگر بعنوان سخنران مدعو در کنگره به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت. در حاشیه این کنگره، یک کارگاه بین المللی و هشت کارگاه داخلی هم برگزار خواهند شد.

مهندس غلامرضا تقوی، مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی هم در سخنانی ضمن اشاره به ضربه ای که در پاندمی کرونا به صنعت گل و گیاهان زینتی وارد شد، اظهار داشت: با همه این مشکلات در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۴.۵ میلیارد شاخه و گلدان گل در کشور تولید شد و بالغ بر ۵۱ هزار نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در این حوزه اشتغال داشتند. همینطور ۱.۷ میلیارد دلار از محل صادرات گل و گیاه عاید کشور شده است.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف گل و گیاهان زینتی در ایران با ۲۱ شاخه، کمتر از کشورهای اروپایی است که باید برای توسعه فرهنگ هدیه دادن گل در کشور تلاش کرد، اظهار نمود: سطح زیرکشت گل و گیاه کشور از هشت هزار و ۵۸۷ هکتار در سال ۹۹ به ۹ هزار هکتار و حجم تولیدات این حوزه از چهار میلیارد و ۱۴۴ میلیون شاخه و گلدان به ۴.۵ میلیارد افزایش پیدا کرده است.

تقوی تصریح کرد: برای اولین بار یک مطالعه تطبیقی در مورد وضعیت حوزه گل و گیاهان زینتی بین ایران و هلند – بعنوان مرجع اصلی این حوزه – انجام شد و عوامل مؤثر در رشد و پیشرفت هلند در این حوزه شناسایی و رتبه بندی شده اند که امیدواریم در برنامه ریزی های آتی مورد توجه قرار گیرد.

به نقل از روابط عمومی پنجمین کنگره ملی و بین المللی گل و گیاهان زینتی ایران، پنجمین کنگره ملی و بین المللی گل و گیاهان زینتی ایران، از ۲۲ شهریور شروع به کار کرده و تا ۲۴ شهریور ماه جاری به میزبانی دانشگاه شیراز به صورت غیرحضوری ادامه دارد.1401/06/24
10:32:02
5.0 / 5
538
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP