معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:

به دنبال مقاله پاسخگو و مساله محور هستیم

به دنبال مقاله پاسخگو و مساله محور هستیم

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: در کشور بیشتر از هشتصد مرکز تحقیقاتی داریم؛ این مراکز باید مأموریت محور باشد. ما به دنبال مقاله پاسخگو و مساله محور هستیم. هیچ وقت نمی گردد بدون تولید علم به محصول دست پیدا کرد، اما باید مراقب باشیم. مقاله هدف غایی ما نیست؛ مقاله یک وسیله است. ازاین رو در عرضه مجوز نشریات و مراکز تحقیقاتی حتما باید به علوم جدید بپردازیم.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بیست و سومین کنگره بین المللی و بیست و یکمین جشنواره رویان اظهار داشت: امروزه تولید علم و دانش و مرجعیت علمی، یکی از نهادهای قدرت در کشورهاست. مقام معظم رهبری، همواره بر تقویت تولید علم و دانش و مرجعیت علمی و کاهش نیافتن شتاب پیشرفت علم و دانش تاکید دارند.

وی اضافه کرد: یکی از طریق هایی که از راه آن می توانیم مرجعیت علمی را افزایش دهیم، پرداختن به دانش های روز و اصطلاحاً "لب مرزی" است. دانش هایی که بتوانند پاسخگوی انسان در زمینه سلامت باشد. یکی از این علوم، حوزه ژن درمانی، سلول درمانی و پزشکی بازساختی است.معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت افزود: ما امروزه در حوزه علم و دانش هم در منطقه و هم در جهان جایگاه قابل قبولی داریم، اما برپایه بررسی هایی که انجام دادیم، کشورهای منطقه هم به شدت درحال تلاش و کوشش هستند. میانگین سرعت کشورهای عربستان و ترکیه در تولید علم بالاست و من همینجا تاکید می کنم که امروزه تولید علم با (توسعه) روش های درمانی جدید می تواند جهش پیدا کند.

به دنبال مقاله پاسخگو و مساله محور هستیم

دکتر پناهی با بیان اینکه «جایگاه ما در حوزه فناوری قابل قبول نیست» اظهار داشت: می توانیم با همکاری یکدیگر این جایگاه را ارتقا دهیم. امروزه پیدایش بیماری های مختلف مانند SMA یا ALS با داروهای شیمیایی قابل کنترل نیست. دوره درمان های نوترکیب درحال گذر است و نباید وقت خویش را برای دانش های گذشته تلف نماییم. رویکرد ما باید رویکرد فناورانه باشد. در کشور بیشتر از هشتصد مرکز تحقیقاتی داریم؛ این مراکز باید مأموریت محور باشد. ما به دنبال مقاله پاسخگو و مساله محور هستیم. هیچ وقت نمی گردد بدون تولید علم به محصول دست پیدا کرد، اما باید مراقب باشیم. مقاله هدف غایی ما نیست؛ مقاله یک وسیله است. ازاین رو در عرضه مجوز نشریات و مراکز تحقیقاتی حتما باید به علوم جدید بپردازیم.

ضرورت تقویت و ارتقای علمی مراکز درمان ناباروری کشور

وی در انتها با تکیه بر اینکه امروزه یکی از معضل های ما مساله جوانی جمعیت است، بیان نمود: رشد جمعیت در کشور ما عدد قابل قبولی ندارد. در بعضی نواحی این عدد به زیر یک رسیده است. نکته ای که باید حتما به آن دقت کنیم اینست که مراکز درمان ناباروری باید از لحاظ علمی ارتقا یابند و تقویت شوند. تعداد این مراکز هم باید افزایش یابد، بگونه ای که هزینه این درمان ها در کشور ما قابل قبول باشد. مراکز تحقیقاتی در رابطه با جمعیت باید توسعه یابند. از زمانی که پژوهشگاه رویان در کشور ما شکل گرفت امیدواری در دل مردم به وجود آمد. امیدواریم با همت محققان و درایت دولتمردان بیشتر از پیش در حوزه فناوری سرآمد باشیم.بیست و سومین کنگره بین المللی پزشکی تولیدمثل و هجدهمین کنگره فناوری سلول های بنیادی رویان، از بامداد امروز، چهارشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ در سالن همایش های رازی شروع به کار کرده و تا روز جمعه، ۱۸ شهریورماه ادامه می یابد. همزمان با این کنگره، مراسم تقدیر از برگزیدگان بیست و یکمین جشنواره رویان هم امروز برگزار شد.
در این مراسم از پنج دانشمند ایرانی از دانشگاه های داخل و خارج از کشور برگزیده بیست ویکمین جشنواره رویان، تقدیر گردید.


1401/06/17
23:25:31
5.0 / 5
378
تگهای خبر: تولید , فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳