پیشکسوت حوزه زمین شناسی ایران چشم از جهان فروبست

پیشکسوت حوزه زمین شناسی ایران چشم از جهان فروبست

پی اچ پی و جی کوئری: دکتر محمود احمدزاده هروی، پیشکسوت حوزه زمین شناسی ایران چشم از جهان فروبست. ایشان از سال 1369 الی 1377 ریاست سازمان زمین شناسی را بر عهده داشت.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمود احمدزاده هروی طی سالهای ۱۳۳۵ تا ۱۳۴۱ کارمند وزارت صنایع و معادن بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان نخستین وزیر صنایع و معادن در دولت مهدی سوداگر به فعالیت مشغول شد. وی در سالهای ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰ نیز به عنوان وزیر مشاور و سرپرست شرکت ملی فولاد ایران مشغول به کار بود و طی دهه شصت به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در یوگسلاوی، مشاور وزیر معادن و فلزات و رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مشغول به خدمت بود.
ایشان علاوه بر فعالیت در خارج از دانشگاه، در سالهای ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۹ به عنوان دستیار گروه مهندسی معدن دانشکده فنی دانشگاه تهران و از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۵ به عنوان استادیار دانشکده و از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۰ نیز به عنوان دانشیار گروه مهندسی معدن فعالیت کرد، همین طور طی دهه های ۵۰ و ۶۰ نیز به عنوان مدیر گروه آموزشی مهندسی معدن دانشکده و عضو هیات علمی گروه مهندسی معدن مشغول به فعالیت بود.
در قسمتی از خاطرات ایشان که سال ۱۳۹۶ از زبان ایشان در مراسمی در سازمان ایمیدرو بیان شده، می خوانیم:
"پلایای معدنی در خور و بیابانک قبل از راه اندازی کارخانه، یک روستا با جمعیت کم بود. جهت بررسی چگونگی فرآوری مواد معدنی از شورابه های پتاس خور و بیابانک، اقدام کردم و بعد از سفرهای گوناگون سرانجام توانستم راهکارهای فرآوری آنرا به دست آورم. در صورتیکه کسی انجام هزینه برای اکتشاف در این منطقه را قبول نداشت، من کار را شروع کردم و با تلاش فراوان، زیرسازی های مورد نیاز ساخت کارخانه را با کمک شهردار انجام دادم و در نهایت کارخانه راه اندازی شد. اغلب نیروی انسانی مورد نیاز کارخانه نیز از افراد بومی برگزیده شد. این کارخانه حالا تولید مستمر دارد."
وی در سال ۱۳۱۲ در شهر هرات افغانستان به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مشهد گذراند و برای ادامه تحصیل به تهران آمد. وی در امتحان ورودی دانشکده فنی و علوم دانشگاه تهران شرکت و در هر دو دانشکده قبول شد، اما درس را در دانشکده فنی ادامه داد. بعد از اتمام سال اول تحصیلی، رشته معدن را انتخاب نمود و فوق لیسانس مهندسی معدن را نیز در همین دانشکده گذراند.
این پیشکسوت معدنی برای ادامه تحصیل دکتری راهی کشور آلمان شد و طی ۲.۵ سال، دکترای زمین شناسی را از دانشگاه فنی کلاوستال دریافت کرد. وی در طول تحصیل در آلمان به مدت ۸ ماه در سازمان زمین شناسی آلمان مشغول به فعالیت شد. احمدزاده هروی بعد از بازگشت از آلمان، در دانشگاه تهران به تدریس رشته معدن مشغول شد.
به نقل روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، به همین مناسبت دکتر علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور پیام تسلیتی صادر کرد که به این شرح است:
"همه از اوییم و به سمت او می رویم
نام دکتر احمدزاده هروی با سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور عجین شده است. خدمات این مرد بزرگ در لابلای صفحات تاریخ این سازمان می درخشد و میراث بزرگ او نسل به نسل به یادگار رسیده است.

من و تمامی همکارانم در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، یادش را در قلوب و نامش را در تاریخ این سازمان روشن می داریم؛ بر مشیت الهی گردن نهاده و برای بازماندگان ایشان، صبر جمیل طلب می نماییم."
1401/06/12
18:14:20
5.0 / 5
458
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱