رئیس جمهور به وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری تاكید كرد

برای رفع دغدغه های اساتیدودانشمندان نهایت تلاش خویش را بکار بگیرید

برای رفع دغدغه های اساتیدودانشمندان نهایت تلاش خویش را بکار بگیرید

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، رئیس جمهور توسعه و تعالی کشور را در گروی نقش آفرینی همه جانبه نهاد علم در کشور دانست و از دانشگاهیان خواست، توان تحقیقاتی و پژوهشی خویش را به افزایش بهره وری در کشور متمرکز کنند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز پنجشنبه در اجلاس روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور، یکی از اصلی ترین مولفه های قدرت را علم و دانایی دانست و اظهار داشت: هر کشوری که به مدارج بالاتری از دانش در عرصه های مختلف دست یافته قدرتمندتر است و می تواند نقش آفرینی جدی تری در معادلات جهانی داشته باشد.
وی با تکیه بر «ضرورت توسعه علم نافع و اهمیت این مساله در پیشرفت و تعالی کشور»، عنوان کرد: ما در جمهوری اسلامی دانشگاهی می خواهیم که ثمره و نتیجه آن ساخته شدن انسان عالم، دانشمند و موحد باشد که بتواند هم خودش و هم جامعه را نجات دهد؛ رسالت دانشگاه های ما تربیت انسان های موحدِ نجات یافتهِ ی نجات بخش است.
وی ضمن اشاره به اینکه «تفکر استکباری تا روز گذشته به دنبال غارت زمین و منابع ملت های دیگر بود و امروز به دنبال دست اندازی به استعدادهای انسانی و نخبگان ملت ها است»، خاطرنشان کرد: نخستین مسئولیت دانشگاه های ما کوشش برای ارتقای فضای علمی و میدان دادن به نوآوری، خلاقیت و تولید دانش است چون که تداوم پیشرفت و رشد علمی مهم ترین نیاز نخبگان است و تمهید آن در داخل می تواند انگیزه ماندن در کشور برای آنان را افزایش دهد.
رییس جمهور تولید علم را مسئولیت دیگر دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی کشور برشمرد و تصریح کرد: از پدیدآورندگان و تولیدکنندگان سطوح جدید دانش در عمل و نه صرفاً در عرصه سخن قدردانی کنید. موثرترین روش قدردانی از دانشمندان و پدیدآوردندگان علوم و دانش های جدید ایجاد بستر عملی شدن یافته های آنان است.

تلاش علمی و تحقیقاتی برای افزایش بهره وری وظیفه مهم نهاد علم در کشور است
رئیس جمهور به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد که در زمینه رفع دغدغه های معیشتی و روزمره اساتید و دانشمندان نهایت تلاش خویش را به کار بگیرد و اظهار داشت: مقدمه توجه به رشد و پیشرفت علمی، توجه به عالم و رفع دغدغه های وی است. بارها تاکید کرده ام که دولت مردمی هزینه های صرف شده در راه پیشرفت علمی را نه هزینه که پرثمرترین نوع سرمایه گذاری برای آینده کشور می داند.
دکتر رئیسی گام بعدی بعد از ارتقا و تولید علم را ضمیمه کردن علم و دانایی به توانایی عنوان نمود و اضافه کرد: پارک های علم و فناوری و بنگاه های دانش بنیان بهترین بستر برای کنار هم قرار گرفتن دانش و کار هستند.
رئیس جمهور در ادامه تلاش علمی و تحقیقاتی برای افزایش بهره وری در کشور را دیگر وظیفه مهم نهاد علم در کشور دانست و عنوان کرد: افزایش سرمایه گذاری و ارتقای بهره وری دو اجبار اساسی رشد کشور هستند. دولت برای افزایش سرمایه گذاری در کشور اقداماتی را سامان داده که درحال اجرا هستند و اینجا از دانشگاه به عنوان اتاق فکر دولت می خواهم که تمام توان پژوهشی و تحقیقاتی خویش را برای ارتقای بهره وری در کشور به کار گیرد و در این حوزه به دولت کمک نماید.

برقراری ارتباط دانشگاه و صنعت و بازار زمینه شکوفایی استعدادها و تولید علم را فراهم می کند
رئیسی افزود: روسای دانشگاه ها و در راس آنها وزیر علوم تمام توان خویش را به کار بگیرند تا بتوانیم فضای تربیت نیروی انسانی کارآمد را ارتقا بخشیم. همینطور تلاش کنید در دانشگاه ها نظام مسائل کشور را تعریف کرده و برای مسائل مختلف از حوزه آب، برق و کشاورزی تا صنعت و معدن راهکار عرضه دهید.
رئیس جمهور ایجاد ارتباط نظام مند میان دانشگاه و عرصه های مختلف همچون صنعت و بازار را از اولویت های کشور خواند و خاطرنشان کرد: تلاش کنید ارتباط دانشگاه را با عرصه های مختلف برقرار کنید تا مسائل اصلی کشور به مدد علم و دانش نشات گرفته از دانشگاه ها حل و فصل شوند. برقراری این ارتباط زمینه را برای رشد و شکوفایی استعدادها و تولید علم فراهم می آورد.
وی ضمن اشاره به پیشرفت های بزرگ کشور در حوزه صنایع نظامی و هسته ای، اضافه کرد: در سال های اخیر بیشترین تحریم ها و محدودیت ها بر صنایع نظامی و هسته ای کشور ما تحمیل شده، اما بیشترین پیشرفت علمی کشور هم در این دو عرصه است. این مورد نشان داده است که وقتی اراده وجود داشته باشد و ارتباط صحیحی بین بخش های مختلف صنعت و بازار با بخش علمی مرتبط برقرار شود، پیشرفت قابل دسترس است.

ارتقای فضای علمی دانشگاه ها بعنوان اتاق فکر نیازمند افراد تحول گرا و تحول خواه است
رئیسی در ادامه مهارت افزایی را مأموریت دیگر دانشگاه ها و پژوهشگاه های علمی ذکر کرد و اضافه کرد: مهارت آموزی در دانشگاه ها می تواند دانشگاه ها را در زمینه تولید ثروت بیشتر از پیش فعال و توانمند کند. دولت حمایت مالی از دانشگاه ها را وظیفه خود می داند، اما خود دانشگاه ها این توانایی را دارند تا با مهارت آموزی به دانشجویان و بهره گیری از این مهارت ها در ارتباط با بخش های مختلف صنعت و بازار به تولید ثروت و کسب درآمد در راه رشد علمی خود بپردازند.
رئیس جمهور توجه به اخلاق و معنویت را در کنار علم و مهارت آموزی در دانشگاه ها بسیار مهم دانست و عنوان کرد: ارتقای فضای علمی دانشگاه ها بعنوان اتاق فکری که باید حرکت دولت را فناورانه و دانش بنیان کند، نیازمند افرادی است که تحول گرا و تحول خواه باشند. دانشگاه ها هم مانند سایر عرصه های اجتماع برای تداوم حرکت رو به جلو احتیاج به فکر تحولی و افراد اهل تحول هستند.

از این که از ظرفیت های داخلی به شکل شایسته استفاده نشده افسوس می خورم
رییسی قبل از سخنرانی در این اجلاس در نشست دیگری با اساتید و فن آوران دانشگاه صنعتی امیرکبیر که در حاشیه این اجلاس برگزار شد، با اشاره به اینکه خدمت شایسته و موثر به مردم و پیشرفت کشور در گروی پیشرفت علمی و توجه به دانشگاه های کشور است، اظهار داشت: مهم ترین کارویژه دانشگاه ها ضمیمه کردن علم و دانایی به توانایی در عرصه های مختلف است.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه ضمیمه موفق دانایی به توانایی به پیشرفت واقعی، پایدار و متوازن کشور می انجامد، اضافه کرد: بنده بعنوان رئیس دولت موکدا به همه مسؤلان دانشگاهی و علمی دولت تاکید کرده ام که دانشگاه ها باید اتاق فکر دولت باشند چون که ارتقای بهره وری در کشور و بهبود روندها و فرایندها در گرو انجام کارها بر اساس علم است.
رئیس جمهور در ادامه به بازدید کوتاه خود از نمایشگاه دستاوردهای هوافضای دانشگاه امیرکبیر اشاره نمود و عنوان کرد: با توضیحاتی که دست اندرکاران این نمایشگاه در جریان این بازدید عرضه کردند؛ بنده بسیار افسوس خوردم که چرا از این تلاش ها حمایت کافی به عمل نیامده تا تبدیل به محصول شوند. حیف است که چنین توانمندی هایی در کشور وجود داشته باشد اما به شایستگی مورد استفاده قرار نگیرد.
رئیس جمهور تصریح کرد: دولت وظیفه درد علاوه بر توجه و بهره گیری از توانمندی های داخلی، از تلاش گران این عرصه هم حمایت کند و دولت مردمی نسبت به ظرفیت ها و استعدادهای داخلی باور عمیق داشته و تمام توان خویش را برای پشتیبانی از تبدیل این توانمندی ها به محصول به کار خواهد گرفت.
رئیسی با اشاره به اینکه دولت مردمی، از کنار مشکلات عبور نمی کند، بلکه برای حل مشکل، به میدان آمده است، اظهار داشت: بنای ما حل مسائل است، نه دور زدن آنها؛ شما در دانشگاه ها توجه و تمرکز خویش را بر روی کارهای علمی بگذارید و دولت هم با تمام توان و قوت خود از فعالیتهای شما حمایت خواهد نمود و اولویت اصلی و اول کشور را بر بهره گیری از توانمندی ها و استعدادهای داخلی قرار خواهد داد.
در این جلسه رئیس و برخی از اساتید دانشگاه امیرکبیر هم در سخنانی به طرح دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

تاکید بر ضرورت پیگیری مجدانه و بی وقفه ساخت هواپیمای مسافربری با استفاده از توان داخلی
رئیس جمهور در بدو ورود به دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محل برگزاری اجلاس روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری سراسر کشور، از نمایشگاه دستاوردهای هوافضای دانشگاه امیرکبیر دیدن کرد.
رئیسی در جریان این بازدید، با توضیحات مدیران دانشگاه و دست اندرکاران این نمایشگاه از آخرین اخبار و جزئیات فعالیت ها و دستاوردهای طرح های در دست مطالعه این مجموعه در عرصه هوافضا، همچون طراحی هواپیمای مسافربری ۷۲ نفره که به سرپرستی دانشکده هوافضای دانشگاه امیرکبیر و با همکاری مراکز علمی و دانش بنیان در حال انجام می باشد، آگاه شد.
رئیس جمهور در این بازدید بر ضرورت پیگیری مجدانه و بی وقفه ساخت هواپیمای مسافربری با استفاده از ظرفیت ها، استعدادها و توان داخلی و تکنولوژی های جدید تصریح کرد و اظهار داشت: اقدامات ناقص گذشته نباید باعث دلسردی و ایجاد وقفه در این صنعت پیشرفته و هدررفت توانایی های علمی و فنی موجود در کشور در بخش ساخت هواپیما شود. دولت به شکل جدی از طرح، پشتکار، خلاقیت، اراده و اجرای طرح های صنعت هوانوردی از جانب شما حمایت خواهد نمود.
منبع:

1401/06/11
12:20:22
5.0 / 5
436
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP