مشاور زیست بوم فناوری پژوهشگاه نیرو مطرح كرد

آغاز نقطه تحول دانش بنیان ها با تصویب قانون جهش تولید

آغاز نقطه تحول دانش بنیان ها با تصویب قانون جهش تولید

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، مشاور زیست بوم فناوری پژوهشگاه نیرو با تکیه بر این که با قانون جهش تولید در یک نقطه تحول در حوزه دانش بنیان ها و توسعه اقتصاد دانش بنیان قرار داریم، اظهار داشت: با تصویب این قانون نباید همان روند را ادامه دهیم، چون که تمام سیاستگذارانی که این قانون را تصویب کردند، به دنبال ساز و کارهای جدیدتر در توسعه زیست بوم فناوری بودند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا دکتر مافی در رویداد به هم رسانی شرکتهای دانش بنیان و استارت آپ های حوزه انرژی اظهار نمود: بحران های نفتی در دهه های ۷۰ و ۹۰ میلادی و الان جنگ روسیه و اوکراین، فرصت های خوبی را در حوزه های انرژی، درآمد و اقتصاد در اختیار ما قرار داده است، ولی در ۵۰ سال قبل از این فرصت های خوب استفاده نکردیم، چون نوآوری را در کنار این صنایع قرار ندادیم.
وی ایران را کشوری با اقتصاد دولتی توصیف کرد و افزود: دولت بازار بزرگی را دارد و در مقابل، بازار بزرگ بخش خصوصی در کشور نداریم؛ ازاین رو در این عرصه که بازار بزرگی در اختیار دولت می باشد، دولت باید به این حوزه ورود کند و خودش نخستین خریدار این محصولات باشد. منظور از دولت، دستگاه ها و وزارت خانه های مختلف موجود در کشور است.
مافی تصریح کرد: اگر مبدا فعالیتهای نوآورانه و فناورانه کشور را از سال ۸۹ که قانون ثبت اختراعات و تجاری سازی به تصویب و ابلاغ رسید، قرار دهیم، حدود ۱۱ سال از این زمان می گذرد و در این زمان ۵۰ شرکت پارک فناوری، حدود ۲۸۰ مرکز رشد در کشور ایجاد شده، ضمن آنکه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در این زمان تلاشهای زیادی کرده تا شرکتهای فناور و دانش بنیان در کشور شکل بگیرد.
مشاور زیست بوم فناوری پژوهشگاه نیرو افزود: در این میان باید یادمان باشد که تعداد شرکتهای دانشی مبتنی بر مدل تعامل B۲C و B۲B کم است. این شرکت ها محصولات فناورانه تولید می کنند و بعد به دنبال بازار می گردند، ازاین رو این شرکت ها بیشتر عرضه محور هستند.
وی ضمن اشاره به بعضی از موفقیت های شرکتهای دانش بنیان، تصریح کرد: یک اقتصاد بسیار بزرگی در اختیار دولت می باشد و نتوانستیم شرکتهای مبتنی بر مدل B۲G را به خوبی توسعه دهیم و این روند تا قانون جهش تولید ادامه یافت. این قانون درهای وزارت خانه های بزرگ اقتصادی کشور را به روی دانش بنیان ها و استارت آپ ها باز می کند و سرعت آن هم خوب است.
مافی با تکیه بر این که کلیه آئین نامه های ذیل قانون جهش تولید به سرعت درحال تصویب و ابلاغ است، اظهار نمود: با تصویب قانون تجاری سازی در سال ۸۹ اتفاق بزرگی در کشور رقم خورد و سبب شد که این همه شرکتهای دانش بنیان و پارک های فناوری در کشور شکل بگیرد، ولی با تصویب قانون جهش تولید نباید همان روند را ادامه دهیم و رشد ما در این عرصه از خطی به نمایی تغییر یابد و کلیه سیاستگذارانی که این قانون را تصویب کردند، به دنبال این بودند که ساز و کار جدیدتری را تعریف کنند.
مشاور زیست بوم فناوری پژوهشگاه نیرو با تکیه بر این که با قانون جهش تولید در یک نقطه تحول در حوزه دانش بنیان ها و توسعه اقتصاد دانش بنیان قرار داریم، خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم اقتصاد دانش بنیان را در کشور شکل دهیم، نهادهای مختلفی در این عرصه نقش دارند که همچون میتوان به صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، پارک ها، دانشگاه ها و فناوران اشاره نمود.
مافی ضمن اشاره به یارانه ۱۰۰ میلیارد دلاری دولت به حوزه های نفت و نیرو، اضافه کرد: به نظر می آید که اگر این میزان را به صادرات اختصاص دهیم، وضعیت بهتری خواهیم داشت؛ چون که به بدترین نحو ممکن انرژی را در کشور مصرف می نماییم.
به نقل از ایشان، بخش انرژی نه تنها ارزش افزوده به دنبال ندارد، بلکه محل اعتراضات هم شده است و در این عرصه شرکتهای دانش بنیان می توانند حضور یابند.
منبع:

1401/06/09
08:43:33
5.0 / 5
421
تگهای خبر: تولید , دستگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP