حمایت صندوق نوآوری از توسعه نوآوری های فرهنگی

حمایت صندوق نوآوری از توسعه نوآوری های فرهنگی

پی اچ پی و جی کوئری: صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق اعتباری هنر در حاشیه رویداد تامین مالی فرهنگ بنیان تفاهم نامه ای را برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، فناور و نوآور در زمینه فرهنگ امضا کردند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، صبح امروز رویداد تامین مالی فرهنگ بنیان در محل صندوق نوآوری اجرا شد. در این برنامه مسئولان مختلف بخش های فرهنگی و مالی کشور حضور داشتند و کسب وکارهای نوپا در زمینه فناوری خلاق نیز از دیگر حاضران این رویداد بودند. در آخر این رویداد نیز تفاهم نامه ای میان صندوق اعتباری هنر و صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور دکتر سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی و محمدعلی کاروان، معاون سرمایه گذاری صندوق اعتباری هنر به امضا رسید.
موضوع این تفاهم نامه تبیین چارچوب های کلی همکاری در تامین مالی، خدمات اعتباری از قبیل مشارکت در سرمایه ‎گذاری و هم سرمایه گذاری و همین طور پرداخت تسهیلات و صدور ضمانت نامه برای شرکت های دانش بنیان، فناور و نوآور در زمینه فرهنگ و هنر بود.

بر طبق این گزارش، در این رویداد نیز دکتر مصطفی بغدادی، مدیر اکوسیستم نوآوری صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی ضمن معرفی صندوق نوآوری و تشریح وظایف آن در زیست بوم نوآوری، اظهار داشت: صندوق می خواهد با تقویت هر کدام از بازیگران زیست بوم نوآوری کشور، نظام مالی کارآمدی را برای توسعه اقتصاد دانش بنیان طراحی کند.

وی ادامه داد: در این زمینه کوشیدیم بوسیله هم سرمایه گذاری با شتاب دهنده های دانش بنیان مانع قانونی که موجب می شود که صندوق نوآوری به جز شرکت های دانش بنیان نتواند از سایر بازیگران نوآوری حمایت کند، رفع گردد.

هم سرمایه گذاری صندوق نوآوری با ۱۸ شتاب دهنده دانش بنیان

بغدادی با اعلان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی با ۱۸ شتاب دهنده دانش بنیان هم سرمایه گزاری نموده و امکاناتی را نیز برای حمایت آنها از کسب وکارهای نوپا یا هسته های فناور مستقر در پارک های علم و فناوری مهیا کرده است، اظهار نمود: در مراحل بالاتر، صندوق نوآوری بوسیله شکل دهی و تامین مالی صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی به استارت آپ ها کمک می نماید.

بگفته مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی، هم اکنون همه استانهای کشور صاحب یک صندوق پژوهش و فناوری هستند و خیلی از فناوری های تخصصی از کشاورزی گرفته تا صنایع دفاعی، صندوق پژوهش و فناوری مختص خودرا دارند.

وی اشاره کرد: صندوق های جسورانه بورسی نیز ابداع دیگری برای توسعه کسب وکارهای نوپا و فراهم آوردن امکانات مالی برای این کسب وکارها بوده است. هم اکنون بیش از هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه در صندوق های جسورانه بورسی کشور وجود دارد که صندوق نوآوری در ۱۲ تا از این صندوق ها مشارکت کرده است. سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی در این مشارکت نیز بیش از ۳۶۰ میلیارد تومان بوده است.

بغدادی همین طور به این نکته اشاره نمود که برنامه های پیوند و دوشنبه های استارت آپی برنامه هایی هستند که صندوق نوآوری برای همرسانی میان استارت آپ های حوزه های مختلف فناوری با سرمایه گذاران برگزار می نماید.
مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی همین طور تصریح کرد: از سال قبل تا امروز کوشیدیم صاحبان ایده های نوآورانه در زمینه فرهنگی را با سرمایه گذاران و تهیه کنندگان متصل نماییم.

وی ادامه داد: برقراری چنین پیوندی ماهیتی متفاوت با اتصال استارت آپ های فناور و سرمایه گذاران داشت. دراین زمینه رویداد فرنو را تعریف کردیم و از سال قبل تا امروز ۵ رویداد فرنو انجام شد که منجر به پیوند تهیه کنندگان دانش ‎بنیان و مبتکران حوزه فرهنگ شد. در این میان تفاهم نامه های همکاری نیز میان نوآوران فرهنگی و تهیه کنندگان به امضا رسید.
در ادامه این جلسه سید امیر آقایی، دبیر قرارگاه بازارپردازی شورای فرهنگ عمومی کشور نیز با بیان این نکته که حوزه فرهنگ یکی از حوزه هایی است که نسبت پررنگی با مقوله نوآوری دارد، اظهار نمود: در این میان بن مایه هدف ما تحول سبک زندگی ایرانی و پیشبرد این سبک زندگی به سمت فرهنگ اسلامی-ایرانی است. ما بر بازارپردازی فرهنگی متمرکز شدیم و اهتمام بر این است که مخاطب عمومی را به تولیدات بومی صنعت فرهنگ داخلی متصل نماییم.
جعفر مروارید، قائم مقام سازمان علمی فرهنگی آستان قدس رضوی نیز از دیگر سخنرانان این برنامه بود که از اقدامات گسترده این آستان در توسعه تولید محصولات فرهنگی و عرضه آنها در پیرامون حرم مطهر رضوی سخن به میان آورد.
وی اظهار داشت: مفاهیم گذر فرهنگ و هنر از قدیم به عنوان دو رکن اساسی در سیاست های فرهنگی آستان قدس رضوی مطرح بوده است.

مروارید همین طور بیان کرد: یک صنعت فرهنگی و هنری اگر بخواهد در ایران و کشورهای دیگر منطقه موثر باشد، باید امکان حضور در بازارهای متنوع کشورهای دیگر را داشته باشد.
همین طور فرزاد فرزاد جهان بین، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در این رویداد اظهار داشت: کوشیدیم نوع نگاه به تولیدات فرهنگی در دانشگاه آزاد را از حالت سنتی به نگاه های نوین تبدیل نماییم.

وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته سه درصد از درآمد داخلی کشورها به سرمایه گذاری بر روی صنایع خلاق و فرهنگی اختصاص یافته است و این یعنی ما نیز در کشور باید با سرمایه گذاری در این عرصه توان رقابت را پیدا نماییم.
در این برنامه سید مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور نیز اظهار داشت: هدف نظام فرهنگی کشور این است که بتواند ابتکار عمل در عرصه سبک زندگی مردم را بازپس گیرد و بنظر می رسد که باید کاری نماییم تا مصرف فرهنگی مردم ما بر طبق نرم افزارهای درون زا باشد.

به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، در حاشیه این رویداد، ۱۱ شرکت فناور و استارت آپ در محل نمایشگاهی که در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، به ارائه محصولات فرهنگی خود پرداختند.

منبع:

1401/06/02
17:29:05
5.0 / 5
661
تگهای خبر: بازی , تخصص , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲