معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم تاكید كرد؛

توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها ضروریست

توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها ضروریست

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری، معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست روسای دانشگاه ها و پارک علم و فناوری استان یزد بر لزوم ایجاد و توسعه مراکز رشد و پردیس های فناوری در دانشگاه ها با مشارکت پارک علم و فناوری استان تاکید نمود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر علی خیرالدین در این جلسه با اشاره به ماموریت اصلی این حوزه در حوزه ظرفیت سازی، تسهیل گری و بهبود ساختارهای زیست بوم فناوری با محوریت دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری، اظهار داشت: گفتمان سازی، شبکه سازی و تعامل با ذی نفعان ملی و بین المللی همچون با اهمیت ترین راهبردهای این معاونت در امتداد نیل به اهداف و اولویت های وزارت عتف در زمینه فناوری است.
وی اهداف این معاونت را راهبری و مدیریت متمرکز پارک ها، توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی، توسعه فناوری و نوآوری در دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پژوهشگاه ها، شبکه سازی و ایجاد نظام ملی و نوآوری برشمرد و اشاره کرد: انتظار داریم، دانشگاه ها ابتدا مراکز کارآفرینی و نوآوری را ایجاد کنند که نیازی به مجوز ندارد، بعد مرکز رشد و بعد پردیس علم و فناوری شکل بگیرد.
دکتر خیرالدین با تاکید بر ایجاد قطب های فناوری در پژوهشگاه ها اظهار داشت: بحث طرح کلان فناوری را باید در پژوهشگاه ها شکل دهیم. همین طور با هماهنگی مسئولان استانی و شهرستانی باید مرکز رشد و پردیس های دانشگاهی ایجاد شود و از جزء به کل یعنی از مرکز کارآفرینی به پردیس فناوری برسیم.
به گفته ی ایشان، تدوین بخشنامه برنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در وزارت علوم، طراحی و رونمایی از سامانه نان، تهیه پیش نویس و تدوین بخشنامه های مراکز کارآفرینی و نوآوری طرح گرنت فناوری، طرح دستیار فناوری، طرح ملی نوآوری، طرح تور فناوری، طرح تانا و قطب های فناوری و نوآوری در استانها و تهیه پیش نویس نظام ملی نوآوری و فناوری از اهم اقدامات معاونت فناوری وزارت علوم از بدو تشکیل تا حالا است.
وی با اعلان اینکه تعامل دانشگاه با پارک اولویت اصلی معاونت فناوری محسوب می شود، به طرح «دستیار فناوری» در امتداد برقراری تعامل بیشتر بین دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق این طرح دانشگاه ها می توانند دانشجویان مشتاق حوزه فناوری را برای مهارت افزایی به پارک علم و فناوری بفرستند و در این جهت نیز برای دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز به ترتیب مبالغ ۱، ۲ و ۳ میلیون تومان بصورت ماهیانه در نظر گرفته شده است. در این طرح همین طور برای شرکت های فناوری که دانشجویان را پذیرش می کنند امتیازهایی از طرف وزارت علوم در نظر گرفته شده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه ها، پارک علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان استان یزد در این جلسه به بیان دیدگاه ها و انتظارات خود از وزارت عتف خصوصاً از حوزه معاونت فناوری و نوآوری این وزارتخانه پرداختند.
منبع:

1401/05/28
17:10:17
5.0 / 5
705
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳