با میکروسکوپ های TEM ایرانی دنیای نانومتری را جست وجو کنید

با میکروسکوپ های TEM ایرانی دنیای نانومتری را جست وجو کنید

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری محققان کشور با استفاده از آخرین فناوری های روز دنیا میکروسکوپ های الکترونی عبوری تولید کردند. مبحث کاری این میکروسکوپ تصویربرداری نانو متری و پیدا کردن خواص مواد در مقیاس نانو است و از آن میتوان علاوه بر اجرای تحقیقات در حد نانومتری جهت بررسی بافت های سرطانی و ویروس شناسی بهره برد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، میکروسکوپ الکترونی عبوری (Transmission electron microscope - TEM) ابزاری ویژه برای تعیین ساختار و مورفولوژی مواد شمرده می شود که مطالعات ریزساختاری مواد با قدرت تفکیک بالا و بزرگنمایی خیلی زیاد را امکان پذیر می کند، ضمن آنکه محققان با بهره گیری از این ابزار می توانند ساختارهای بلور، تقارن، جهت گیری و نقایص بلوری را مطالعات کنند.
این موارد باعث شده است که TEM امروزه بعنوان یک ابزار بسیار مهم در خیلی از تحقیقات پیشرفته پزشکی، فیزیک، شیمی، بلورشناسی، علم مواد و زیست شناسی شناخته شود.
اساس عملکرد این میکروسکوپ مشابه میکروسکوپ های نوری است، با این تفاوت که به جای پرتوی نور، در آن از پرتوی الکترون استفاده می شود. آنچه که میتوان با کمک میکروسکوپ نوری مشاهده کرد، بسیار محدود است؛ در حالیکه با بهره گیری از الکترون ها به جای نور، این محدودیت از بین می رود. وضوح تصویر در TEM هزار برابر بیشتر از یک میکروسکوپ نوری است.
با بهره گیری از TEM میتوان جسمی به اندازه چند آنگستروم را مشاهده کرد؛ بنابراین با این ابزار میتوان اجزای موجود در یک سلول یا مواد مختلف در ابعادی نزدیک به اتم را مشاهده کرد. ازاین رو است که از TEM با نام "پروژکتور نمایش اسلاید در مقیاس نانو" یاد می شود که در آن پرتویی از الکترون ها از تصویر عبور داده می شود.
دکتر سید عباس شاهمرادی، مدیرعامل یکی از شرکتهای دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) را از جدید ترین محصولات این شرکت نام برد و خاطرنشان کرد: این ابزار، تصویربرداری نانومتری و کریستوگرافی را عرضه می دهد، ضمن آنکه در حوزه پزشکی و پاتولوژی و ویروس شناسی و همینطور برای حوزه های زیستی کاربرد دارد.
وی با اعلان اینکه این دستگاه همینطور دارای کاربردهای مهندسی هم هست، اظهار نمود: تابحال ۳۸ میکروسکوپ TEM از خارج به کشور وارد شده است، ولی آخرین دستگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری وارد شده به کشور در ارتباط با ۱۵ سال قبل می شود.
شاهمرادی افزود: از ۳۵ دستگاه TEM وارداتی، ۳۰ دستگاه به سبب احتیاج به تعمیر و خدمات بعد از فروش غیرفعال است. این میکروسکوپ های غیرفعال در دانشگاه ها و بیمارستان ها به راه افتاده است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اشاره کرد: هم اکنون کشورهای امریکا و ژاپن سازنده این نوع میکروسکوپ ها هستند و ایران هم جزو سومین کشور سازنده آن بشمار می رود.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، با اعلان اینکه ساخت میکروسکوپ TEM ساخته شده در این شرکت بر مبنای آخرین فناوری های روز دنیا بوده است، افزود: از سال ۹۰ طراحی و ساخت این میکروسکوپ را در دستور کار قرار دادیم و پس از ۸ سال و صرف حدود ۱۴ میلیارد تومان، نوعی پروتوتایپ (نمونه اولیه) این میکروسکوپ را ساختیم و سال قبل پس از داوری، این دستگاه وارد فاز تولید شد و الان میکروسکوپ TEM ما به بازار رسیده و نخستین قرارداد فروش آن با دانشگاه امیرکبیر منعقد شده است.
شاهمرادی با تاکید بر این که در جدول طبقه بندی سطح فناوری محصولات دانش بنیان، میکروسکوپ TEM در بالای جدول قرار دارد، خاطرنشان کرد: این میکروسکوپ مجهز به تفنگ الکترونی، لنزهای الکترومغناطیس، های ولتاژ و خلأ است. ما برای ساخت این دستگاه، پروژه های مختلفی را تعریف کردیم.
وی به کاربردهای این دستگاه اشاره نمود و اظهار داشت: هر محققی که بخواهد تحقیقاتی در حد نانومتری انجام دهد، احتیاج به این دستگاه دارد، ضمن آنکه این ابزار دارای کاربردهای بیمارستانی در حوزه هایی چون پاتولوژی و ویروس شناسی است و با بهره گیری از این دستگاه میتوان بافت ها را تا مقیاس مولکولی مشاهده کرد و همینطور میتوان بافت های سرطانی را با آن مورد بررسی قرار داد.
وی تصریح کرد: مبحث کاری این میکروسکوپ تصویربرداری نانومتری و پیدا کردن خواص مواد در مقیاس نانو است.1401/05/15
10:16:24
5.0 / 5
751
تگهای خبر: تولید , خدمات , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP