رئیس كمیته واكسن و مواد بیولوژیك تاكید كرد

مهلت 3 ماهه برای ایجاد سازوکارهای پیش خرید محصولات فناورانه

مهلت 3 ماهه برای ایجاد سازوکارهای پیش خرید محصولات فناورانه

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری رییس کمیته واکسن و مواد بیولوژیک با اشاره به اینکه درخواست جدی بر روی تضمین خرید محصولات فناورانه به درخواست دولت نیز سفارش شده است، اظهار داشت: باید ظرف سه ماه سازوکار پیش خرید و قیمت گذاری و تعیین دستورالعمل های بومی مشخص شود.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی قانعی در جلسه کمیته واکسن و مواد بیولوژیک، با اشاره به اینکه وزارت بهداشت وظیفه تامین را بر عهده دارد و مسئولیت تولید با وزارت صنعت، معدن و تجارت است، اضافه کرد: در بخشنامه حمایت تولید دانش بنیان در ماده ۲ تکلیف شده است تا وزارت بهداشت با هدف افزایش سلامت عمومی با وزارت صمت برای به روز رسانی سبد واکسن ملی مطابق با سبد واکسن کشورهای پیشرو با تاکید بر توانمندی شرکت های دانش بنیان و هسته های فناور همکاری کند؛ هرچند پیشبرد هر صنعتی با وزارت صمت است.
وی ادامه داد: استفاده از تجربیات دوران کرونا همچون درخواست جدی بر روی تضمین خرید محصولات فناورانه به درخواست دولت نیز سفارش شده است. باید ظرف سه ماه سازوکار پیش خرید و قیمت گذاری و تعیین دستورالعمل های بومی مشخص شود.
دکتر قانعی به روش های تامین مالی اشاره نمود و اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق های پژوهش و فناوری نیز برای تامین مالی مناسب هستند.

دکتر کاغذیان؛ دبیر کمیته واکسن و مواد بیولوژیک نیز در این نشست به تشریح جزییات بخشنامه پشتیبانی از «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» در زمینه سلامت که امسال به تصویب هیات وزیران رسیده است، پرداخت و چالش های رگولاتوری، فنی، اقتصادی و بازار محور و همین طور گلوگاه های صنعت دارو و فرآورده های بیوتکنولوژی را برشمرد.

به گفته کاغذیان، هدف اصلی کاهش واردات در زمینه سلامت و افزایش میزان صادرات و ارزآوری این حوزه در کشور است.

دکتر محمدرضا منظم، رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت، به شورای عالی فناوری سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت بهداشت سازوکار ویژه ای درحوزه فناوری ها در نظر گرفته و شورای عالی فناوری سلامت را راه اندازی کرده است و تمام مدلهای پشتیبانی از فناوری نوین بوسیله شورا صورت خواهد گرفت. کمیته ها با هدف ارائه مشاوره در کنار شورا خواهند بود.

دکتر منظم اضافه کرد: اولین گام کمیته ها تعیین اولویت های کشور برمبنای نیازهای شناسایی شده و تعیین مدلهای حمایتی شامل مالی، رگولاتوری و زیرساختی است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در ادامه جلسه، حاضران در نشست به طرح موضوعات و پیشنهادات خود پرداختند؛ دکتر زارع تشکیل ساختاری مشترک متشکل از سرمایه گذاران خطرپذیر VC و PE را خواهان شد. دکتر مهبودی بر تعیین سبد واکسن، عدم ورود بخش دولتی به این حوزه و قیمت گذاری مانند برندهای بین المللی تاکید نمود. دکتر طبری به مسئله صادرات و توجه به بازارهای بین المللی در زمینه واکسن اشاره نمود. دکتر رستگار نیز برخی مشکلات مدیریتی در زمینه دارو و سیاستگذاری های نامناسب در این عرصه را متذکر شد. دکتر شهیدی پیشنهاد کرد مبحث پلاسما و داروهای مشتق از پلاسما در ماده ۲ سند لحاظ شود که با تایید حاضران به تصویب رسید.

همچنین در این جلسه وظایف بین اعضا برای تهیه نقشه راه فناوری واکسن و فرآورده های بیولوژیک مشخص شد.

منبع:

1401/04/21
10:20:17
5.0 / 5
532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP