نقش آفرینی مراکز رشد به عنوان حلقه میانی رشد واحدهای نوآور

نقش آفرینی مراکز رشد به عنوان حلقه میانی رشد واحدهای نوآور

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری مدیرکل دفتر پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: مراکز رشد باید به عنوان یک حلقه میانی مهم در رشد واحدهای نوآور نقش آفرینی کنند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر امید رضایی فر در نشست مدیران مراکز رشد واحدهای فناور کشور که با همکاری معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم برگزار شد، با اشاره به شعار سال اظهار نمود: بهبود زیرساخت های زیست بوم فناوری باید مورد توجه قرار گیرد.
رضایی فر با اعلان اینکه تیم سازی در این راه حائز اهمیت می باشد، اظهار نمود: مجموعه های این مراکز باید از نظر مسئولیت اجتماعی و هم توسعه کسب وکار خودشان، از افراد جدید در تیم سازی استفاده کنند.
مدیرکل امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) سامانه مهمی است که برای پارک ها و مراکز رشد طراحی شده است. فعالان این بخش می توانند با ورود اطلاعات خود در این سامانه، توانمندی ها و نیازهای تکنولوژیک خودرا به اشتراک گذارند. نکته مهمی که وجود دارد، این است که این طرح برای اتصال به پارک های بین المللی طراحی شده است. این پروسه می تواند کمک مؤثری در توسعه و صادرات خدمات فناوری و نوآوری باشد.
رضایی فر اظهار داشت: ما به دنبال تدوین بخشنامه های اجرائی به کمک دستگاه های ذی ربط برای قانون جهش دانش بنیان هستیم، بدین سبب لازم است نظر فعالان این حوزه به ما منتقل شود.
وی ادامه داد: امروز نباید در مراکز رشد در انتظار آمدن ایده های مختلف بنشینیم، بلکه باید یک خط دهی و سیاستگذاری برنامه ریزی شده داشته باشیم تا بتوانیم زنجیره تولید را تکمیل نماییم.
مدیرکل پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: لازم است مراکز رشد در طرح هایی که در راهبردهای پنج گانه وجود دارد، فعال باشند. حالا در مجموع ۲۴۶ مرکز رشد وجود دارد که ۱۱۰ مرکز در پارک های علم و فناوری و ۷۲ مرکز در دانشگاه ها فعال می باشند. یکی از معضلات ما در مراکز رشد موضوع خروج شرکتها از پارک های فناوری است که متاسفانه بخشنامه مشخصی دراین زمینه نداریم.
رضایی فر در بخشی دیگر، به تحلیل SWOT مراکز پرداخت و اظهار نمود: امکان تشریک مساعی با واحدهای دانشگاهی مجاور و تعامل با شهرک های صنعتی، مراکز پژوهشگاهی و تحقیقاتی جزو نقاط قوت و مواردی چون نبود روحیه مرکز با همکاران ستادی واحدهای فناور یا کمبود فضای کار جزو نقاط ضعف مراکز رشد شمرده می شود.
وی اشاره کرد: سیاست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، بیشتر ایجاد مراکز کارآفرینی و نوآوری و همین طور رشد مراکز پردیس های مشترک است. در این جهت لازم است تعامل و ارتباط موثری با دستگاه های ذی ربط وجود داشته باشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این جلسه که از روز گذشته در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان شروع شده و تا امروز ادامه دارد، بیش از ۱۵۰ نفر از مدیران مراکز رشد کشور و مسئولان مرتبط حضور دارند که به بیان چالش ها و راهکارهای امروز عرصه فناوری و نوآوری کشور می پردازند.
منبع:

1401/04/17
20:04:54
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵