ستاری در رونمایی از برنامه حمایت از شركت های دانش بنیان در وزارت اقتصاد مطرح كرد

نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکتهای دانش بنیان و خلاق کشور

نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکتهای دانش بنیان و خلاق کشور

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری با رونمایی از آئین نامه پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان در وزارت اقتصاد و دارایی توسط معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزیر اقتصاد و دارایی، زمینه برای توسعه شرکتهای فعال حوزه فناوری های نرم و اقتصاد دیجیتال فراهم گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی با حضور در نمایشگاه دائمی فناوری های ایران ساخت از دستاوردهای حوزه فناوری ‎های نرم و اقتصاد دیجیتال بازدید و از برنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان وزارت امور اقتصادی و دارایی رونمایی کردند.
ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این مراسم با تاکید بر اینکه آئین نامه های جهش تولید دانش بنیان یکی از لازمه هایی است که باید مفاد و بندهای آن اجرایی شود، اضافه کرد: موارد و لازمه های گوناگونی در قانون جهش تولید دانش بنیان لحاظ شده است که برای تحقق آنها، دستورالعمل ها و آئین نامه های اجرایی متناسب با نقش و مأموریت هر وزارت خانه تدوین شده است و به کمک هر دستگاه، اجرایی می شود.
وی با اشاره به نقش کلیدی و راهبردی وزارت امور اقتصادی و دارایی در حل چالش های مالی فرا روی شرکتهای دانش بنیان و خلاق، اظهار داشت: بخش های مالی، بیمه ای و مالیاتی جزو مهم ترین دغدغه های اصلی شرکتهای دانش بنیان و خلاق هستند و وزارت اقتصاد، با کمک بازوهای اجرایی و عملیاتی سازی قانون جهش تولید دانش بنیان، می تواند ضمن رفع نیازهای خود و استفاده از خدمات این شرکت ها، راه را برای توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری هموار کند.
ستاری ابراز امیدواری کرد با حمایت وزارت امور اقتصادی و دارایی از شرکت هایی که حوزه فناوری های نرم و اقتصاد دیجیتال به توانمندی رسیده اند و به کمک اجرایی شدن آئین نامه های مصوب قانون جهش تولید دانش بنیان، تحولی جدی در اقتصاد کشور رقم بخورد.
نقش وزارت اقتصاد در توسعه اقتصاد دانش بنیان و خلاق
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به همراهی و نقش آفرینی وزارت اقتصاد در توسعه شرکتهای دانش بنیان و خلاق کشور، اظهار داشت: خوشبختانه وزارت اقتصاد و دارایی همراهی خوبی را در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری کشور داشته است و درحوزه تسهیلات و پشتیبانی از فعالان این زیست بوم، نقش آفرینی خوبی داشته است.
وی ادامه داد: وزارت اقتصاد و دارایی در تحقق برنامه معاونت علمی برای توسعه شرکتهای دانش بنیان و خلاق، نقشی کلیدی و راهبردی ایفا می کند و همکاری وزارت خانه های بزرگ در تحقق شعار سال بسیار مهم و حیاتی می باشد. این وزارت خانه در اجرایی سازی قانون جهش تولید دانش بنیان که آینده و مسیر پیش روی فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری را ترسیم می کند، می تواند بسیار راهگشا و اثرگذار عمل کند.
ستاری با اشاره به اجرای آئین نامه های مبتنی بر قانون جهش تولید دانش بنیان، اظهار داشت: ۱۰ آئین نامه اجرایی که در حوزه قانون جهش تولید دانش بنیان با وزارت خانه های مختلف تدوین شده است، گام مهمی در توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری به کمک این قانون خواهد بود.
آماده پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و خلاق هستیم
در بخش دیگری از این مراسم سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران در راه دانش بنیان شدن قرار گرفته است، افزود: شرکتهای دانش بنیان و خلاق در این راه به طور عمده به توانمندی ها و تلاش هایشان متکی بوده اند و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این راه حمایت های ارزشمندی را صورت داده است. اما در ادامه راه توسعه این شرکت ها و به منظور تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری، می باید وزارت خانه های تولید محور و دارای ابزارهای سیاست گذاری اقتصاد، نقشی گسترده ایفا کنند. حوزه هایی چون تسهیل گری، مقررات زدایی، در اختیار قرار دادن بازار بزرگ وزارت خانه ها بعنوان یک مشتری بالقوه برای محصولات و خدمات شرکتهای دانش بنیان و خلاق، از محورهایی است که به رونق کمی، کیفی و گستردگی شرکتهای دانش بنیان و خلاق کمک می نماید ضمن آن که ایده مترقی اعطای اعتبار مالیاتی به شرکتهای دانش بنیان را محقق نماییم، می باید دسترسی شرکتهای دانش بنیان را به اعتبارات در کشور افزایش دهیم و به جای اینکه به سمت وثایق و تضامین سنتی بروند، بتوانیم استانداردهای در ارتباط با ارزش گذاری دارایی آنها را تغییر دهیم.
خاندوزی افزود: شرکتهای دانش بنیان و خلاق فعال در حوزه فناوری های نرم و اقتصاد دیجیتال دستاوردها و محصولات ارزشمندی را تولید و عرضه نموده اند اما به سبب وجود نظامات اجرایی و مدیریتی، مجوزها و موانع مانع قد کشیدن آنها در اقتصاد شده است. دستور کار ما در حوزه سیاست گذاری اقتصادی این است که ماهی های کوچک در دریای اقتصاد دانش بنیان رشد کنند و نهال های کوچک این اقتصاد به سروهای تنومندی تبدیل شوند. به صورتی که شاهد باشیم سهم قابل توجه تری از اقتصاد کشور را به خود اختصاص دهند.
آمادگی قوه مقننه برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و خلاق
سید محسن دهنوی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمادگی قوه مقننه در اجرای مفاد قانونی حامی شرکتهای دانش بنیان و خلاق، اظهار داشت: مجلس آمادگی دارد تسهیل گری های قانونی را در چارچوب طرح های اولویت دار صورت دهد.
وی با اشاره به نقش قانونی وزارت امور اقتصادی و دارایی در پشتیبانی از زیست بوم فناوری و نوآوری، اظهار داشت: بند ص تبصره ۶ قانون بودجه، بسیار مترقی است و منابعی در آن دیده شده که به رشد و توسعه پایدار کشور منجر می شود. در این بند متولی وزارت اقتصاد است و یکی از اولویت های جدی در اجرای قانون محسوب می شود. نگاهبان مرکزی عموما محدود کننده است که چندان منطقی و مطلوب نمی باشد.
امضای تفاهمنامه همکاری
در این رویداد همینطور تفاهمنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت امور اقتصادی و دارایی با رویکرد ایفای نقش فعال این وزارت خانه در جهش تولید دانش بنیان به امضا رسید. با عنایت به تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان، ظرفیت جدیدی برای وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور ایفای نقشی فعال در توسعه زیست بوم دانش بنیان کشور فراهم گشته است.
به منظور بهره گیری حداکثری از این فرصت در جهت دستیابی به هدف توسعه تولید دانش بنیان، پیش نویس آیین نامه با عنوان «آیین نامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان در حوزه اقتصاد» بین این وزارت خانه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید.
این تفاهمنامه با هدف توسعه تقاضا برای محصولات فناورانه داخلی، وزارت امور اقتصادی و دارایی معاونت سیاستگذاری اقتصادی تدوین شده و وزارت اقتصاد و دارایی در قالب قوانین و مقررات مربوطه، بسته تسهیل اجرای پروژه های پیشران در حوزه تأمین مالی، مالیات، گمرک و سایر سازمان های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی را تهیه و اجرا می کند.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سایر دستگاههای مرتبطه با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلفند ظرف مدت سه ماه از ابلاغ این آئین نامه، نسبت به تعیین پروژه های پیشران اقتصادی متناسب با اهداف اقتصادی کشور با اولویت بندی زمانی مانند افزایش اشتغال، رشد اقتصادی و... سطح توسعه یافتگی و برخورداری از عوامل تولید و قابلیت های تولیدی کشور اقدام و به دستگاههای مبحث این ماده برای تصویب ارائه نمایند.
منبع:

1401/04/14
10:05:57
5.0 / 5
729
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲