طراحی سامانه ای برای محافظت از پالایشگاه ها و نیروگاه ها

طراحی سامانه ای برای محافظت از پالایشگاه ها و نیروگاه ها

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری تعدادی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند سامانه محافظت از ماشین های دوار را در شرایط تحریم راه اندازی کنند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، در شرایط تحریم و با عنایت به اهمیت ایمنی و سلامت ماشین های دوار در نیروگاه ها و پالایشگاه ها، تیم عضو پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکتر کریم مظاهری عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی هوافضای این دانشگاه موفق به طراحی «سامانه محافظت از ماشین های دوار» شدند تا با محافظت از ماشین های پالایشگاه ها و نیروگاه ها بتوانند نقشی اثرگذار در ایمنی شهرها و کارخانه ها ایفا کنند.
دکتر مظاهری در مورد احتیاج به طراحی این سامانه در کشور اظهار داشت: پایش و حفاظت ماشین های دوار مانند پمپ، توربین، کمپرسور و فن خیلی مهم است و طبق استاندارد API670 - استاندارد معتبر بین المللی سیستم های حفاظت ماشین های دوار- وجود سیستم حفاظت ماشین های دوار در صنایع نفت، گاز، نیرو مانند توربین و کمپرسور الزامی است. بنابراین، طراحی و ساخت این سامانه ­ها و دستگاههای پایشی حفاظتی از ماشین های دوار سبب راه اندازی شرکت ما شد تا با کمک افراد متخصص این نیازها را عملی نماییم.
وی اظهار داشت: تمامی سیگنال­ های حیاتی دستگاه ­های دوار و همینطور سیگنال ­های در ارتباط با ارتعاش، جریان و دما بر مبنای مشخصات فنی سنسورها به صورت آنلاین پردازش می شوند. همینطور این سیستم در صورت بروز مشکل و ایجاد اختلال به صورت کاملاً خودکار سیستم اصلی را کاملاً ایمن و خاموش می کند، چون که کوچک ترین اختلالی در سیستم های نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند یک فاجعه زیست محیطی یا انسانی به بار بیاورد. هم اکنون این سامانه پایشی، بعد از تأیید عملیاتی، در پتروشیمی بندر امام نصب شده است. پژوهشگاه نیرو هم بر مبنای نیازهای تجهیزاتی که در نیروگاه های کشور دارد، درحال بررسی جهت بومی سازی این سیستم در این مرکز دانش بنیان است تا بعد از تأیید در نیروگاه های کشور هم از این سیستم پایشی و حفاظتی استفاده گردد.
به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی هوافضای دانشگاه شریف تصریح کرد: واردات دستگاههای دوار در فهرست تحریم ها قرار دارد و از آنجائیکه فروش توربین ها، فن ها و سایر تجهیزات این چنینی بدون این دستگاه امکان پذیر نیست، عملاً این تجهیزات هم در فهرست تحریم ها قرار گرفته است و چون حضور این سیستم پایشی و حفاظتی ضروری می باشد، تولید این دستگاه در داخل کشور مهم بود. ساخت این دستگاه پایشی و حفاظتی که به طور عمده از قطعات الکترونیکی تشکیل می شود، علیرغم تحریم ها توسط تیم ما عملی شد.1401/04/13
10:11:31
5.0 / 5
704
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳