ستاری در رونمایی از سامانه انتقال توان بی سیم خودروی برقی در حال حركت:

صنعت خودروسازی از نوآوری دانش بنیان ها استقبال کند

صنعت خودروسازی از نوآوری دانش بنیان ها استقبال کند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از طرح کلان ملی فناوری انتقال توان بی سیم خودروی برقی درحال حرکت رونمایی و بازدید نمود.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در رونمایی و بازدید از این سامانه ایران ساخت، با تاکید بر اینکه حوزه حمل و نقل خصوصاً صنعت خودرو می باید از نوآوری شرکت های دانش بنیان و خلاق استقبال کند تا این حوزه روزآمد و رقابتی شود، افزود: خوشبختانه در سالهای اخیر، فناوری های خوبی خصوصاً در زمینه حمل و نقل، پیشران و انتقال قدرت به دست شرکت های دانش بنیان توسعه یافته است که امروز شاهد یکی از همین دستاوردها هستیم. صنعتی سازی و ورود این فناوری ها به بازار، مستلزم استقبال صنایع خودروساز و ایجاد زمینه های لازم برای رسوخ این فناوری ها به بدنه صنعت است.
وی با اشاره به اینکه باید صنعتی سازی این طرح فناورانه و مرز دانش پیگیری شود، افزود: شارژ سریع خودرو ها و موتورسیکلت های برقی در حین حرکت با این طرح فناورانه محقق می شود که توسعه آن می تواند به کاهش هزینه های استفاده از انواع خودرو های برقی در مسیرهای مشخص کمک کرد.
همگام با دنیا در توسعه فناوری شارژ خودرو بدون سیم
محمدصادق واعظ زاده، استاد دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و مجری طرح با اشاره به اینکه طرح کلان ملی انتقال توان بی سیم خودروی برقی درحال حرکت، مشکل شارژ خودرو ها را برطرف می کند، افزود: باتری، یکی از چالش های اصلی توسعه خودرو های برقی محسوب می شود، چونکه باتری گران، سنگین و دارای مشکلات بسیاری در بازیافت است. شارژ باتری زمان بر است و پیمایش خودرو را محدود می کند. همین موضوع سبب شده است تا باتری کوچک شده و با نصب یک سامانه الکتریکی در زیر سطح معابر نصب شود و انرژی را بصورت بی سیم به گیرنده انرژی در کف خودرو منتقل می کند.
وی با اشاره به همکاری و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و فعالان فناور و متخصص دانشگاه تهران در پیاده سازی نیمه صنعتی این طرح کلان ملی فناوری اظهار داشت: هم پای کشورهایی که از این فنآوری برخوردار می باشند، حرکت کردیم و الان موفق شدیم به مرحله نیمه صنعتی برسیم. امیدواریم مسیر صنعتی سازی را که طولانی تر است، با اطمینان بیشتر ادامه دهیم.
واعظ زاده با اشاره به فعالیت ۶ کشور پیشرفته جهان در مراحل نیمه صنعتی و صنعتی، اظهار داشت: پیش بینی این است که این طرح تا دو سال آینده تجاری خواهد شد، چونکه ظرفیت بسیار بالایی دارد و ما نیز اهتمام می نماییم این طرح را به مرحله صنعتی و در ادامه به مرحله تجاری و بازار برسانیم.
توسعه فناوری انتقال بی سیم انرژی
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، اجرای این طرح حدود دو سال به طول انجامیده و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان یک طرح کلان فناوری ملی اجرا شده است، همین طور در این طرح یک گروه متشکل از ۱۰ نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران همکاری داشته اند.
با حاد شدن معضل وابستگی حمل و نقل به سوخت های فسیلی و لزوم کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها، توجه بسیاری بر استفاده از خودرو های برقی معطوف شده است. با اینحال یکی از چالش های اساسی در مقابل رواج سریع خودرو های برقی قیمت زیاد این خودرو ها به سبب هزینه زیاد باتری است.
با بهره بردن از سیستم شارژ بی سیم دینامیکی در خودرو های برقی، چالش های فوق مرتفع شده و به فراگیر، ارزان و آسان شدن استفاده از این خودرو ها کمک مؤثری می شود.
شارژ بی سیم دینامیکی خودروی برقی، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در لابراتوار پژوهشی سیستم های حرکت پیشرفته دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اجرائی شده است. صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور از این پروژه فناورانه حمایت کرده است.
این پروژه در زمینه فناوری انتقال توان الکتریکی بی سیم شامل قطارها، محرکه های الکتریکی و خودرو ها به کار می آید. در این پروژه انرژی از هوا عبور کرده و به خودرو درحال حرکت می رسد؛ بدین سبب نیازی به توقف خودرو در ایستگاه شارژ نیست.1401/04/06
12:16:49
5.0 / 5
788
تگهای خبر: باتری , بازی , تخصص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳