در نشست كشاورزی دانش ­بنیان، تولید محور، اشتغال آفرین مطرح شد

۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور گم شده است!

۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور گم شده است!

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری جانشین سابق نمایندگی ایران در فائو ضمن بیان اینکه بایر کردن زمینهای قابل کشت و از میان بردن زمینهای کشاورزی یک مصیبت واقعی است، اصلاحات ارضی در دوره پهلوی را آغازگر نابودی زمینهای کشاورزی عنوان نمود و اظهار داشت: دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور گم شده است! تبدیل روستاها به شهرها عامل گم شدن این زمینهای کشاورزی است. متاسفانه زمین روستایی را به زمین شهری تبدیل نموده ایم و با در عمل زمینهای کشاورزی و مراتع دام ها را از بین می بریم.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی یزدانی در هفتاد و هفتمین نشست علمی-تخصصی با عنوان «کشاورزی دانش ­بنیان، تولید محور، اشتغال آفرین» که توسط دفتر آموزش و ترویج مرکز پژوهش های توسعه و آینده وبا مدیریت علمی دکتر فرخ مسجدی؛ رییس امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه کشور بصورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: ساختار موجود دولتی در بخش کشاورزی پاسخگوی نیازهای ملی ما در بخش کشاورزی نیست، چونکه تصمیمات گرفته شده در سیستم دولتی تصمیمات لحظه ای است.


در گذشته ایلات و عشایر حافظین امنیت غذایی بودند


یزدانی درباب ریشه شناسی مشکلات اشاره کرد: پیش از این ایلات و عشایر در حقیقت حافظین امنیت غذایی کشور بودند. اما مشکلات از سال ۱۳۱۰ آغاز می شود. ما حالا شاهد نتایج اشتباهات ۱۰۰ سال قبل در بخش کشاورزی و دامپروری هستیم. به شکلی که با نابود کردن مدلهای سنتی ایران و وارد کردن بدون مطالعه نظامات جدید ساختارهای کشور را گرفتار مشکل اساسی کرده اند.

وی مداخلات مقلدانه و بدون مطالعه در طبیعت و منابع ملی را یک آفت دانست و اظهار داشت: از سال ۱۲۹۶ تا کنون این حجم از تغییر قوانین دست اندازی در منابع طبیعی و منابع مالی در نوع خود کم نظیر است و الان بیش از ۵۰ دستگاه در روستاها و عشایر مشغول کار هستند، اما به سبب عدم هماهنگی این دستگاهها به پول پاشی روی آورده اند. مشارکت همه ذینفعان و یکپارچه کردن نظام تصمیم گیری در حوزه کشاورزی و دامپروری یک اصل است که متاسفانه به فراموشی سپرده شده است.

کارشناس عالی اصلاح نژاد در مورد لطمه شناسی مشکلات فعلی، اظهار داشت: عشایر طی هزاران سال با مرتع و دام زیست خودرا ادامه دادند، اما تصمیمات اشتباه رژیم گذشته این ساختار را شکننده کرد و اقدامات اشتباه در پی انقلاب سفید منابع کشور را از میان برد.

یزدانی با طرح سه پرسش "مشکل ما کجاست؟ آیا استراتژی در بخش کشاورزی وجود دارد؟ آیا قوانین از شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی حمایت می کند؟" افزود: به نظر من ما حالا تنها با حمایت رهبری قادر هستیم از نقش دانش بنیان ها در حوزه کشاورزی صحبت نماییم. ما از میان ۵۴ سیاست ابلاغی در حوزه کشاورزی باید به مکانیزم نظارتی بر اجرای این سیاست ها نیز تاکید نماییم.

تبدیل روستاها به شهرها؛ عامل گم شدن زمینهای کشاورزی

جانشین سابق نمایندگی ایران در فائو درباب فاجعه نابودی منابع ملی اظهار داشت: زمینهای قابل کشت را بایر کردن و از میان بردن زمینهای کشاورزی یک مصیبت واقعی است. اصلاحات ارضی در دوره پهلوی آغازگر نابودی زمینهای کشاورزی بود.

یزدانی با اعلان اینکه دو میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور گم شده است! اظهار داشت: تبدیل روستاها به شهرها عامل گم شدن این زمینهای کشاورزی است. متاسفانه زمین روستایی را به زمین شهری تبدیل نموده ایم. روستایی که به شهر تبدیل می شود در عمل زمینهای کشاورزی و مراتع دام ها را از بین می بریم.

کارشناس عالی اصلاح نژاد با طرح پرسش "ما در مرحله تدوین سیاست ها خوب عمل می نماییم، اما چرا نتوانستیم سیاست ها را اجرا کنیم؟" اظهار داشت: چین با بهره گیری از تکنیک های دانش پایه توانسته است با بهره گیری از ۸ درصد زمین ها مشکل امنیت غذایی کشور خودرا تضمین و مرتفع کند. کشاورز چینی به هیچ وجه نمی تواند زمین خودرا تغییر کاربری دهد و نمی تواند زمین خودرا بیش از دوسال زیر کشت نبرد، اما متاسفانه در کشور ما این مهم اتفاق نیفتاده است.

دامپروری ما مبتنی بر دانش بومی نیست

در ادامه این جلسه دکتر محمد راسخ افشار، مؤلف و معاون فنی سازمان دامپروری سابق کشور در حوزه مشکلات در حوزه دامپروری، اظهار داشت: بزرگترین مشکل ما در حوزه دامپروی این است که مدل دامپروری ما مبتنی بر دانش بومی نیست، متاسفانه انقلاب سفید پهلوی دوم بیشترین ضربه را به دانش بومی دامپروی در ایران وارد کرد و این به اصطلاح اصلاحات ارضی پنجاه سال کشور را اسیر یک مداخله گری اشتباه کرده است. حذف عشایر از چرخه تولید دامپروری، بزرگترین ضربه را به نظام دامپروری کشور زد.

معاون فنی سازمان دام­پروری سابق کشور اضافه کرد: متاسفانه مداخله اشتباه رژیم پهلوی در ساختار دامپروری، نظام دقیق دامپروری کشور را که مبتنی بر دانش بومی در طول هزاران سال شکل گرفته بود را از میان برد.

در ۷۰ سال قبل ۵ نژاد گاوی ایران نابود شده است

وی افزود: بعنوان مثال در نظام عشایری ۳۰ نژاد گوسفندی را در ایران ساخته بودند که مبتنی بر اقلیم هر منطقه در طول سالیان طولانی شکل گرفته بود. این در حالیست که ایجاد یک نژاد خالص در دامداری یک اصل مهم محسوب می شود. با این وجود و با ورود نظامات اشتباه غربی در ایران در طول این ۷۰ سال قبل ۵ نژاد گاوی ایران از اساس نابود شده است. مداخله اشتباه رژیم پهلوی و اشتباهات مکرر در انتخاب نژادهای دامی موجب زیان های جبران ناپذیری در این بخش شده است.

این مؤلف افزود: متاسفانه بدون باورهای ملی کشور را در صد سال کاملا وابسته کردند، در عرصه طیور شاهد این هستیم که حالا به بدترین شکل وابسته شده ایم، خوراک دام ما به شکل افراطی به دلارهای نفتی و بیگانگان وابسته شده است.

افشار در تبیین مدل وابستگی تحمیلی دوره پهلوی اظهار داشت: در نظامات قبل از اصلاحات ارضی عشایر و مردم بومی دانش مخصوص خودرا به وجود آورده بودند. قنات ها در سطح ایران نمونه ای از این دانش انباشته هزاران ساله بوده است. این ۷۰ سال غربزدگی و شتابزدگی، چاه را جایگزین قنات کرد.

وی درباب طرح مدل ذهنی خود درباب مدلهای وارداتی غربی، اظهار داشت: من با این اصل مخالفم که می گویند کشور حالا گرفتار خشکسالی شده است، کشور ایران هزاران سال است که گرفتار خشکسالی بوده است؛ اما راه زندگی با این خشکسالی را به بهترین شکل آموخته بود. متاسفانه مداخلات اشتباه رژیم پهلوی در مدلهای سنتی و ترجمه غلط از تکنیک های غربی کشور را گرفتار مشکلات جبران ناپذیری کرد.

افشار افزود: متاسفانه کشاورزی ما بوی نفت می دهد. ما می خواهیم با دلارهای نفتی کشاورزی را توسعه دهیم، این خطای راهبردی ۷۰ ساله ما است که بانی آن انقلاب سفید بود. ما حالا شاهد نتایج تصمیمات پیش دولتمردان آن زمان هستیم. در سال ۱۳۵۵ ایران ۷۰ هزار آبادی دایر داشته است، متاسفانه در سال ۱۳۹۵ این عدد به ۲۵ هزار رسیده است.

چرا وزارتخانه های مسئول درباب خالی شدن روستاها تدبیر نمی کنند؟

وی ضمن بیان ریشه مشکلات در گذشته به تکلیف فعلی دولتمردان اشاره نمود و اظهار داشت: چرا وزارتخانه های مسئول درباب خالی شدن روستاها تدبیر نمی کنند؟ متاسفانه برنامه های اجرائی به توسعه پایدار روستایی منجر نشده است.

افشار در انتهای سخنان خود و در مورد راهکارهای این مشکل، توضیح داد: همانگونه که رهبری فرمودند راهکار ما کشاورزی و دامپروری دانش بنیان است، اما این دانش باید مبتنی بر دانش بومی ما باشد. در حوزه اجرائی باید پژوهش های مرتبط در زمینه آب و خاک کامل برون سپاری شود. بانکها و نظام سرمایه ای باید حامی شرکت های دانش بنیان شوند. شرکت های دانش بنیان نباید اسیر ساختار معیوب اداری شوند. ترویج کشاورزی باید برمبنای یک مدل در اختیار دانش بنیان ها قرار بگیرد. این مهم از زمان پهلوی اول رها شده است. مهارت آموزی یک اصل است که باید توسط شرکت های دانش بنیان مرتفع شود. اصل استفاده از سند ملی آمایش نیز یک اصل است که همیشه باید مورد توجه باشد.

دکتر حسین حیدری شریف آباد، صاحب نظر و مؤلف در زمینه راندمان بخش کشاورزی نیز در این جلسه با بیان خاطره ای از دوران کودکی خود اظهار داشت: در روستای محل زندگی من با وجود تمام کمبودها و نبودن ابزار نوین کشاورزی با مازاد تولیدات کشاورزی مواجه بودیم؛ چونکه با طبیعت نسبتی نزدیک داشتیم.

وی در بیان اصل چهارگانه تولید به زمان، مکان، مقدار و نوع مناسب اشاره نمود و اظهار داشت: اصل طلایی کشاورزی به مفهوم تبدیل انرژی به محصولات فیزیکی طبیعی است که باید در این خصوص به چهار اصل اساسی زمان، مکان، مقدار و نوع توجه ویژه شود.

در ادامه این جلسه دکتر فرخ مسجدی، رییس امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه کشور اشاره کرد: توجه به شرکت های دانش بنیان در مقولات دامپروری و کشاورزی و مطالبه رهبری دراین زمینه، یکی از با اهمیت ترین دلیلهای تشکیل این جلسه است.

وی تعریفی از موضوع شرکت های دانش بنیان ارائه کرد و اظهار داشت: دانش بنیانی در کشاورزی تولیداتی است که در آن سهم دانش نسبت به دیگر مؤلفه ها بیشتر باشد. ما باید در عرصه کشاورزی راندمان را افزایش دهیم. ما در بخش کشاورزی اگر تولیدات خودرا به سمت دانش بنیان نبریم، گرفتار کاهش سهم تولید خواهیم شد و همین طور این پدیده منجر به تولید محصولات کم ارزشی نسبت به بازارهای جهانی خواهد شد.

رئیس امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه کشور در جمع بندی نظرات سخنرانان نشست نیز اظهار داشت: مشکلات و تغییر کاربری زمینهای کشاورزی و همین طور فراموشی مدلهای بهینه گذشته مثل نظام عشایری بعنوان ضربات مهلکی بر پیکره بخش کشاورزی و دامپروری کشور بوده است که حالا با رهنمود مقام معظم رهبری باید با بهره گیری از ظرفیت های شرکت های دانش بنیان این مشکلات را به حداقل برسانیم.

منبع:

1401/03/22
10:12:30
5.0 / 5
740
تگهای خبر: تخصص , تولید , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳