حضور ۵۸ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی تایمز کشورهای آسیایی

حضور ۵۸ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی تایمز کشورهای آسیایی

نتایج رتبه بندی تایمز کشورهای آسیایی سال 2022 منتشر گردید که برمبنای آن 58 دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور دارند و 6 دانشگاه ایرانی در بین 100 دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته اند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر منصوره صراطی، مدیر گروه رتبه بندیمؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، اظهار داشت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های رتبه بندی معتبر در سطح بین المللی است که در ۲۰۱۳ میلادی برای نخستین بار رتبه بندی دانشگاه های آسیایی را در کنار رتبه بندی های بین المللی خود انجام داد.
وی افزود: در گزارش اخیر رتبه بندی دانشگاه های آسیایی در سال ۲۰۲۲، تعداد ۶۱۶ دانشگاه از ۳۱ کشور رتبه بندی شده اند و از ایران تعداد ۵۸ دانشگاه حضور داشته اند که ۶ دانشگاه کشور در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته اند. این در حالیست که تعداد دانشگاه های ایران در سال قبل ۴۷ دانشگاه بوده است.

صراطی اظهار داشت: روش شناسی این رتبه بندی همانند روش شناسی رتبه بندی جهانی دانشگاه ها است که از ۱۳ شاخص در قالب ۵ معیار آموزش (۲۵)، پژوهش (۳۰)، استنادات (۳۰)، درآمد صنعتی (۷.۵) و وجهه بین المللی (۷.۵) بهره جسته است. با این وجود در رتبه بندی دانشگاه های آسیایی بعد از محاسبه امتیازات برمبنای شاخص ها نتایج کسب شده را برمبنای دانشگاه های موجود در این رتبه بندی باز تنظیم می کند.

وی اشاره کرد: رتبه بندی آسیایی تایمز در سال ۲۰۲۲، تعداد ۶۱۶ دانشگاه را از ۳۱ منطقه در بردارد. در این رتبه بندی دانشگاه های Tsinghua University و Peking University از کشور چین مانند سال قبل رتبه های اول و دوم را در میان دانشگاه های آسیایی به خود اختصاص داده اند و برای سومین سال متوالی دو دانشگاه از چین در بالای جدول این رتبه بندی دیده می شود و همچنان مانند سال قبل دانشگاه هایNUS (National University of Singapore) سنگاپور و UHK (University of Hong Kong) از هنگ کنگ به ترتیب رتبه های سوم و چهارم را دارند.

مدیر گروه رتبه بندی ISC اظهار داشت: همانند سالهای قبل، کشور ژاپن با ۱۱۸ دانشگاه بیشترین تعداد دانشگاه را در این رتبه بندی دارد (سال گذشته این رکورد ۱۱۶ بوده است) و بهترین دانشگاه آن University of Tokyo با رتبه ۶ است.

وی افزود: ایران در سال ۲۰۲۲ تعداد ۵۸ دانشگاه در میان دانشگاه های برتر آسیایی داشته است که این تعداد در سال ۲۰۲۱، ۴۷ دانشگاه و در ۲۰۲۰، ۴۰ دانشگاه، در ۲۰۱۹، ۲۹ دانشگاه در سال ۲۰۱۸، ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۷ برابر با ۱۴ دانشگاه بوده است. سهم ایران از نظر تعداد دانشگاه ها در سال ۲۰۱۳ برابر با ۳ درصد بود که در سال ۲۰۲۲ به ۹.۴ درصد رسیده است.

به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، مدیر گروه رتبه بندی ISC اشاره کرد: همان گونه که در جدول زیر نشان داده شده است، در رتبه بندی آسیایی ۲۰۲۲ تایمز، تعداد ۵۸ دانشگاه از ایران حضور دارند. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با رتبه ۵۷ نخستین دانشگاه ایران و دانشگاه های علوم پزشکی کردستان، پزشکی مازندران و صنعتی شریف به ترتیب با رتبه های ۶۴، ۶۸، ۷۰ بهترین رتبه های ایران را کسب کردند.


عملکرد دانشگاه های کشورهای اسلامی قاره آسیا در رتبه بندی آسیایی تایمز ۲۰۲۲
صراطی اظهار داشت: از ۲۷ کشور اسلامی در قاره آسیا، دانشگاه های ۱۷ کشور در رتبه بندی آسیایی تایمز ۲۰۲۲ حضور دارند. از نظر تعداد دانشگاه، کشور ایران با ۵۸ دانشگاه رتبه اول و ترکیه و پاکستان به ترتیب با ۵۴ و ۲۱ دانشگاه رتبه دوم و سوم را دارند. دانشگاه فلسطین برای نخستین بار است که در این رتبه بندی حضور پیدا می کند.

1401/03/17
11:39:07
5.0 / 5
784
تگهای خبر: فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP