به بهانه حفاظت از امنیت ملی؛

کانادا خرید تجهیزات نسل پنجم چینی را ممنوع کرد

کانادا خرید تجهیزات نسل پنجم چینی را ممنوع کرد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری کانادا اعلام نمود می خواهد استفاده از تجهیزات مخابراتی نسل پنجم ساخت شرکتهای چینی هواوی و زد تی ای را به بهانه محافظت از امنیت ملی ممنوع کند.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از رویترز، کانادا همینطور می خواهد به شبکه به اشتراک گذاری اطلاعات کشورهای اتحاد پنج چشم یا Five Eyes بپیوندد که متشکل از آمریکا، کانادا، انگلیس، استرالیا و نیوزلند است.
فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر صنعت کانادا، به خبرنگاران در اتاوا اظهار داشت: ما می خواهیم هواوی و زد تی ای را از شبکه های مخابراتی نسل پنجم خود حذف نماییم. عرضه دهندگانی که قبلاً این تجهیزات را نصب کرده اند، ملزم به توقف استفاده از آنها و حذف تجهیزات مذکور بر مبنای طرح هایی که اعلام می نماییم، خواهند بود.
شامپاین افزود: شرکت ها ملزم خواهند بود تجهیزات نسل پنجم چینی خویش را تا ژوئن سال ۲۰۲۴ حذف نمایند و بابت این کار هزینه ای بازپرداخت نمی گردد. شرکت هایی که از تجهیزات نسل چهارم چینی استفاده می نمایند هم باید آنها را تا آخر سال ۲۰۲۷ حذف نمایند.
اجرای این تصمیم قبلاً در بحبوحه تنش های دیپلماتیک کانادا با چین به تعویق افتاده بود. بقیه کشورهای پنج چشم متشکل از کانادا، ایالات متحده، بریتانیا، استرالیا و نیوزلند قبلاً استفاده از تجهیزات نسل پنجم چینی را ممنوع کرده بودند. در سپتامبر ۲۰۱۸، کانادا برای نخستین بار اعلام نمود که تهدیدات احتمالی امنیت ملی ناشی از استفاده از تجهیزات هواوی را بررسی خواهد نمود.
سخنگوی سفارت چین در کانادا اظهار داشت: نگرانی های امنیتی ادعا شده «بهانه ای برای دستکاری سیاسی» است و کانادا را به همکاری با ایالات متحده برای سرکوب شرکتهای چینی متهم کرد.
علیخان ولشی، معاون امور شرکتهای هواوی در کانادا، هم اظهار داشت که این شرکت همچنان منتظر شنیدن «ماهیت تهدیدات امنیت ملی است که فکر می کنند هواوی ایجاد می کند».
ولشی اظهار داشت: هوآوی هنوز ۱۵۰۰ کارمند در کانادا دارد که بیشتر آنها در زمینه تحقیق و توسعه فعال می باشند و محصولاتی مانند تلفن همراه می فروشند و به این کار ادامه خواهند داد.
علاوه بر این ممنوعیت، مارکو مندیچینو وزیر ایمنی عمومی اظهار داشت: کانادا قانون جدیدی را برای حفاظت از زیرساخت های مالی، مخابراتی، انرژی و حمل و نقل حیاتی در مقابل تهدیدات سایبری تهیه خواهد نمود.

1401/02/30
14:41:55
5.0 / 5
1148
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳