معاون وزیر علوم:

افزایش شرکت های فناور باید توامان با توسعه اقتصاد دانش بنیان باشد

افزایش شرکت های فناور باید توامان با توسعه اقتصاد دانش بنیان باشد

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری خراسان رضوی معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: هرچند انتظار این است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری تعداد شرکت های دانش بنیان 2 برابر شود ولی در کنار این مساله باید تاکید بیشتری باید بر اقتصاد آن صورت بگیرد.علی خیرالدین در نشست خبری افتتاح دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی در خراسان رضوی اظهار نمود: بخش کشاورزی حدود ۱۸ درصد از تولید ناخالص ملی را به خود مختص کرده است. بر طبق این عدد انتظار داریم شرکت های دانش بنیان نیز به همین اندازه نقش ایفا کنند اما هم اکنون سهم بخش کشاورزی از شرکت های دانش بنیان حدود چهار درصد است که این نشان میدهد ما نتوانسته ایم این ۲ بخش را با هم جلو ببریم.

وی افزود: در کشور ۴۹ پارک علم و فناوری و ۲۴۴ مرکز رشد فعال است که توانسته اند حدود ۱۷۰۰ شرکت دانش بنیان را در خود جای دهند. بطور کلی ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور ثبت شده که ۱۷۰۰ شرکت از این تعداد زیر نظر پارک های علم و فناوری است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلان اینکه مشکل اصلی پارک علم و فناوری زیرساخت است، عنوان کرد: ما هم مشکل اراضی و هم مشکل زیرساخت داریم. مجموعه جهاد کشاورزی در استان فضای خوبی دارد که از آن بعنوان مرکز تحقیقات استفاده می نماید. ما می خواهیم الگویی را مطرح نماییم که از امتیازات ۲ مجموعه وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی استفاده گردد. این الگو در قالب پردیس های فناوری و نوآوری است که در جهاد کشاورزی بعنوان دهکده فناوری و نوآوری از آن استفاده می شود. خوشبختانه با پیگیری های جدی صورت گرفته، امروز شاهد افتتاح نخستین دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی در خراسان رضوی هستیم. امیدواریم بتوانیم طبق تفاهم نامه ای که امضا شده، در ۹ استان دیگر نیز این دهکده را راه اندازی نماییم.

خیرالدین بیان کرد: همین طور نخستین پردیس خصوصی توسط پارک علم و فناوری خراسان و پردیس فناوری و نوآوری سلامت ثامن با همکاری آستان قدس رضوی بوجود آمد. این پردیس نیز الگوی جدیدی است که در جهاد کشاورزی پیاده شده است.

وی با اشاره به این که شرکت های دانش بنیان از تسهیلات و امتیازات ویژه ای برخوردار می باشند، اظهار داشت: این تسهیلات به شرطی به شرکتها پرداخت خواهد شد که توسط پارک های علم و فناوری معرفی و ارزیابی شوند. بدین سبب امتیاز این دهکده این است که شرکت های دانش بنیان می توانند بوسیله پارک های علم و فناوری جهاد کشاورزی و مجموعه های استان معرفی شوند و از امتیازات آن استفاده کنند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار نمود: مالکیت این مجموعه تماما در اختیار جهاد کشاورزی است و ما هیچ ادعایی در این بخش نداریم. تنها معرفی شرکت هایی که بتوانند از آن امتیازات و معافیت ها استفاده کنند، توسط پارک علم و فناوری جهاد کشاورزی صورت می گیرد.

خیرالدین ضمن ابراز امیدواری از افزایش شرکت های دانش بنیان بیان کرد: در ابتدا تولید ما باید مبتنی بر نیاز و دانش باشد. ما هرچیزی را نباید تولید نماییم. تولیدی باید صورت گیرد که به آن نیاز داریم. مورد دوم این که این تولید لازم است مبتنی بر دانش باشد. با این کار هم افزایش راندمان و هم افزایش کیفیت محصول و هم کاهش قیمت را خواهیم داشت. امیدواریم بتوانیم با این الگو در راه اندازی شرکت های دانش بنیان موفق باشیم.

وی درباب چالش های شرکت های دانش بنیان افزود: در ارتباط با شرکت های دانش بنیان سه چالش اصلی وجود دارد. یکی بروکراسی اداری و صدور مجوزهاست که با این بخش بسیار مشکل داریم. دوم موضوع نقدینگی است. شرکت های جوانی می آیند و ایده را به نمونه آزمایشگاهی تبدیل می کنند اما نمی توانند آنرا به تولید انبوه برسانند و کارخانه راه اندازی کنند. چالش بعدی فروش محصولات است. مشکل ما عموما این است که اقتصاد سنتی و نفتی با اقتصاد دانش بنیان مقابله می کند.

منبع:

1401/02/15
16:19:03
5.0 / 5
724
تگهای خبر: تولید , شركت , فرم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵