با فناوری سنجش از دور اندازه گیری شد؛

ثبات دمای سطح زمین در فروردین ماه نسبت به سال قبل

ثبات دمای سطح زمین در فروردین ماه نسبت به سال قبل

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری پایش ماهواره ای مقایسه دمای سطح زمین (LST) در فروردین ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ نشان داده است که میانگین دمای روزانه در بازه زمانی مورد نظر، تقریباً روند ثابتی داشته و به تدریج در حال افزایش می باشد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، دمای سطح زمین (LST) در فروردین ماه ۱۴۰۱ با بکارگیری فناوری سنجش از دور و توانایی های تصاویر ماهواره ای، اندازه گیری شده است. اداره سنجش از دور سازمان فضایی ایران در این مطالعه، دمای سطح زمین را در فروردین ماه ۱۴۰۰ نسبت به فروردین ۱۴۰۱ اندازه گیری و با هم مقایسه کرده است. دمای سطح زمین که به طور عمده حاصل بازتابش پوشش های طبیعی شامل خاک، برف و پوشش گیاهی است، همچون متغیرهایی است که اطلاعات مفیدی را در ارتباط با خصوصیات فیزیکی و شیمیایی زیر سیستم های زمین (هوا کره، آب کره، خاک کره، گیاه کره و انسان کره) و فرآیندهای آنها فراهم می آورد. این نوع از دما تابعی از انرژی خالص در سطح زمین است که به مقدار انرژی رسیده به سطح زمین، گسیل مندی سطح، رطوبت و جریان هوای اتمسفر بستگی دارد. دمای سطحی زمین در خیلی از مطالعات علمی از قبیل اقلیم شناسی، هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژی، زمین شناسی، باستان شناسی، مصرف انرژی و غیره بعنوان یک عامل مهم مطرح شده و همچون پارامترهای مهمی است که می تواند نشان دهنده تغییرات دما در سطح زمین باشد. با تحلیل و بررسی نقشه هایLST اطلاعات مفیدی در زمینه بررسی پدیده های مختلف همچون تجزیه و تحلیل جزایر حرارتی در کلان شهرها، تشخیص آنومالی های حرارتی در ارتباط با زلزله، شناسایی منابع زمین گرمایی، پایش خشکسالی و آتشسوزی را میتوان تهیه کرد. ازاین رو پایش ماهواره ای دمای سطح زمین (LST) ‬و مقایسه آن در بازه های زمانی مختلف می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار تصمیم گیرندگان و مسؤلان قرار دهد. در این مطالعه ‏با استفاده از ‏تصاویر ماهواره ای ترا (سنجنده مادیس)، میانگین دمای روزانه کشور در فروردین ماه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ مورد مقایسه قرار گرفته است. داده های ماهواره ای نشان داده است که میانگین دمای روزانه در بازه زمانی مورد نظر، تقریباً روند ثابت داشته و به تدریج در حال افزایش می باشد. همینطور داده های سنجش از دور نشان می دهند که بیشترین مقدار دما در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ (حدود ۴۲ سلسیوس) ثبت شده است.
همچنین، با استفاده از ‏تصاویر ماهواره ای ترا، نقشه حداکثر دمای سطح زمین در سطح کشور برای فروردین ماه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۰ تهیه و مورد مقایسه قرار گرفته است. بررسی ها نشان داده است که بیشترین دمای ثبت شده در فرودین ماه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب ۶۳ و ۶۱ درجه سلسیوس است. طبق این داده ها، مناطق غرب و شمال غربی کشور دمای کمتری نسبت مناطق مرکزی و جنوب شرقی کشور دارند.
میانگین دمای سطح زمین در فروردین ماه ۱۴۰۰

میانگین دمای سطح زمین در فروردین ماه ۱۴۰۱


1401/02/08
13:59:43
5.0 / 5
731
تگهای خبر: فناوری , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP