رییس جهاددانشگاهی در نشست هم اندیشی ارتقاء تولید دانش بنیان در شركت های بزرگ تاكید كرد

ضرورت تدوین استراتژی توسعه صنعتی

ضرورت تدوین استراتژی توسعه صنعتی

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری نشست هم اندیشی ارتقاء تولید دانش بنیان در شرکتهای بزرگ با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهندس حسین فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت و دکتر حمید رضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی برگزار گردید.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی در این جلسه هم اندیشی که با حضور مدیران و نمایندگان بیشتر از ۳۰ شرکت بزرگ از صنایع مختلف در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد اظهار داشت: از نظر توسعه فناوری تنها مشکل کشور اراده، برنامه و راهکار برای رسیدن به هدف است.
دکتر طیبی اضافه کرد: ما استراتژی توسعه صنعتی و فناوری نداریم. صنعت حمل و نقل ریلی، یکی از صنایع پیشرفته است و به شدت در کشور حمل و نقل شهری و بین شهری ما درحال توسعه است، اما وارد کننده تجهیزات این قبیل مسائل هستیم.
وی افزود: چرا نباید در یک همچین صنعتی صاحب دانش و فناوری شویم. در برنامه ششم توسعه باید در برنامه حمل و نقل، ۸۵ درصد داخلی سازی نماییم. در یک حرکت کاملا باورنکردنی یک رام قطار ملی مترو ساخته شد و درحال انجام تست های استاندارد است.
رییس جهاددانشگاهی اظهار داشت: از نظر توسعه فناوری تنها مشکل ما اراده، برنامه و راهکار برای رسیدن به هدف است. باید اراده نماییم و استراتژی توسعه صنعتی توسط وزارت صمت تهیه شود و در برنامه هفتم توسعه یک برنامه کلان پروژه محور شکل بگیرد. به بحث حجم اقتصادی در کشور توجه نمی گردد و حجم بازار را برای شرکت ها در نظر نمی گیریم.
باید رتبه پیچیدگی اقتصاد را به زیر ۵۰ برسانیم
مهندس فاطمی امین هم در این مراسم اظهار داشت: در وزارت صمت، در حوزه تجارت خارجی تمرکز ما بر مساله دانش بنیان است. ما باید رتبه پیچیدگی اقتصاد ایران را به زیر ۵۰ برسانیم.
وی اظهار داشت: تحقیق و توسعه ای مهم می باشد که منجر به افزایش تولید و کیفیت، سبب نوآوری و کاهش قیمت شود.
مهندس فاطمی امین با اشاره به اینکه در سالهای گذشته در حوزه اقتصاد دانش بنیان، زیست بوم این کار در کشور شکل گرفته است، مطرح کرد: به نظر می رسد در این زیست بوم جای شرکتهای بزرگ خالی است و باید طرف تقاضا را تقویت نماییم. نقش دانش بنیان این است که دانش نقش موثری در تولید داشته باشد.
مهندس فاطمی امین مطرح کرد: در وزارت صمت، در حوزه تجارت خارجی تمرکز ما بر مساله دانش بنیان است. ما باید رتبه پیچیدگی اقتصاد ایران را به زیر ۵۰ برسانیم که در حال حاضر این آمار بالای ۱۰۰ است. ما کلی مقاله داریم، اما باید پرسید چه تعداد از این مقالات مسائل کشور را حل می کنند؟ زمانی این مقالات پرارزش است که مشکلات کشور را حل کند.
در بخش کشاورزی عقب ماندگی زیادی داریم
در ادامه این مراسم سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری هم اظهار داشت: یک اکوسیستمی در داخل کشور بوجود آمده که از دانشگاه ها آغاز می شود و به بازار می رسد. فرق زیادی بین صنعت و کارخانه است. بیس اصلی توسعه صنعتی کشور، صنعت مونتاژ بود. وی افزود: وقتی خودروسازی تحریم می شود با چینی ها همکاری می کند و در زمانی که تحریم نیست با فرانسوی ها فعالیت می کند، این صنعت نیست، بلکه کارخانه است. صنعت جایی است که خودمان طراحی می نماییم و می سازیم و در این موارد کارمان زمین مانده است.
ستاری اضافه کرد: در بخش کشاورزی عقب ماندگی زیادی داریم و مواد غذایی وارد می نماییم. در این عرصه مشکلاتی در مبحث تکنولوژی داریم و در اینجا شرکتهای بزرگ باید پای کار بیایند. یک کشور نفت خیز، دولت و حکومت چاق دارد و قوانین متناقض زیاد است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور بیان نمود: بخش سنتی خصوصی ما از نوآوری استقبال نمی کند و شرکتهای بزرگ ما که به شکلی به منابع زیرزمینی مثل نفت وصل هستند، پشتشان گرم است و تمایلی به نوآوری ندارند بلکه باید بدانند نوآوری سبب می شود تا ارزش افزوده شان ۱۰۰ برابر بیشتر شود.
ستاری در انتهای سخنان خود مطرح کرد: باید همه ما کنار هم کار نماییم. در اکوسیستم نفتی، دانشگاه هم نفتی می شود و دنبال حل کردن مشکلات مردم نیست. دانشگاه باید درآمدهایش متنوع باشد که این دانشگاه می تواند با جامعه تعامل داشته باشد. باید خام فروشی را از بین ببریم و از نوآوری استقبال نماییم. توسعه شرکتهای دانش بنیان شامل سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهشها می شود. از پول دولت در پژوهش محصول بیرون نمی آید و آن چیزی که مشکل جامعه را حل می کند، محصول است.1401/01/27
10:00:48
5.0 / 5
807
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴