افزایش خاصیت ضدمیکروبی پدهای پزشکی با کمک نانوفناوری

افزایش خاصیت ضدمیکروبی پدهای پزشکی با کمک نانوفناوری

پی اچ پی و جی کوئری: پدهای کاربردی در زمینه پزشکی با قدرت جذب بالاتر خون و رطوبت تولید شد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، یکی از شرکت های دانش بنیان با هدف ارتقای راندمان پدهای پزشکی در جذب خون، ایجاد خاصیت ضدمیکروبی، استواری و جذب رطوبت مبادرت به تولید پدهای پنبه ای حاوی درختسان (دندریمر) کرد تا از بروز مشکلات میکروبی و عفونی برای بیماران پیشگیری کند.
پانسمان با هدف تسهیل بهبودی زخم، پیش گیری از عفونت، جلوگیری از خونریزی و حفظ رطوبت زخم و صیانت از ناحیه لطمه دیده در مقابل صدمات مکانیکی مانند ضربه یا خراش، انجام و در این پروسه مواد شوینده و ضدعفونی کننده، به همراه چسب زخم، پنبه و گاز استریل و پد استفاده می شود.
پد لایه هایی از پنبه و گاز و یا پارچه ای دیگر است که قدرت جذب ترشحات را دارد و اغلب در معرض عوامل بیماری زا و میکروبی است. بدین جهت استفاده از یک وسیله جایگزین که مشکلات میکروبی و عفونی برای مصرف کنندگان ایجاد نکند، یکی از ضرورت های حوزه پزشکی است.
به همین دلیل این شرکت با همکاری ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اصلاح ساختار این پدها با بهره گیری از درختسان ها (Dendrimer) که نوعی مولکول نانومقیاس و دارای ساختار متقارن، همگن و کروی سه بعدی هستند، راندمان پدهای پزشکی در جذب خون، ایجاد خاصیت ضدمیکروبی، استواری و جذب رطوبت را افزایش داد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، دندریمرها دسـته ای از پلیمرهای پـرشاخه بوده که دارای تعداد زیادی گروه جانبـی هستند. پلی پـروپیلن ایمین و پلـی آمیدوآمین دو دندریمر پرکاربرد و دارای گروه انتهایی آمین هستند. این دندریمرها در محیط اسیدی پروتون جذب می کنند و بدین ترتیب، خواصی نظیر ضد میکروبی را از خود نشان می دهند.
با بهره گیری از این مولکول ها، خاصیت جذب پدهای پزشکی، متشکل از گازهای استریل، پنبه ها و باندها بالا رفته و خاصیت آنتی باکتریال را به همراه دارد. پدهای پنبه ای تولیدی این شرکت با به کارگیری این مولکول ها، بازده بالاتری را در جذب خون فراهم نموده است.
این محصول در جذب خون در عمل های جراحی و پوشاندن انواع زخم ها بمنظور جذب خون و محافظت در مقابل عفونت کاربرد دارد.
منبع:

1401/01/18
12:24:47
5.0 / 5
764
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP