نانوصفحه ای برای جذب و تشخیص تركیبات آلی فرار و مضر در محیط زیست

نانوصفحه ای برای جذب و تشخیص تركیبات آلی فرار و مضر در محیط زیست

پی اچ پی و جی كوئری: تیم تحقیقاتی گروه شیمی دانشگاه اراك یك نانو صفحه با كارایی بالا برای جذب و تشخیص تركیبات آلی فرار مضر در محیط زیست طراحی كردند.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، استفاده از فناوری نانو در طراحی نانو ساختارهای با قابلیت بالا در جذب وتشخیص مواد آلاینده و مضر برای محیط زیست از موضوعات بسیار مهم تحقیقاتی است. درتحقیقی که بتازگی توسط رضوان رحیمی دانشجوی دکتری شیمی فیزیک دانشگاه اراک و به سرپرستی پروفسور محمد سلیمان نژاد انجام شده است؛ کارایی نانو صفحه AL۲C به عنوان یک جاذب موثر برای جذب و تشخیص چند نمونه از مواد آلی فرار مضر مانند بنزن، استالدهید، وینیل کلراید، اتیلن اکساید و... با بهره گیری از محاسبات مکانیک کوانتومی به اثبات رسیده است.
برمبنای اعلام دانشگاه اراک، نتایج این تحقیق در مجله بسیار معتبر Q۱: Journal of Hazardous Materials با ضریب تاثیر ۹، ۰۳۸ در سال ۲۰۲۰ پذیرفته شده است.
پژوهشگران این طرح پژوهشی در تشریح تفاوت این نانو صفحات با نمونه های قبل اظهار کردند: مهم ترین امتیاز مطالعه حاضر این است که در مطالعات قبلی تبدیل نانوساختارها برای کاربرد بعنوان سنسور با دستکاری نانوساختارها مانند جایگزینی و تزئین اتم ها و عامل دار کردن به روش شیمیایی همراه بود، درحالیکه در این مطالعه نشان داده شده است که نانوساختار AL۲Cخالص می تواند بعنوان یک ابزار سنجش امیدوارکننده برای تشخیص مواد آلی فرار سمی مورد مطالعه کاربرد داشته باشد. این یک یافته مهمست برای اینکه ایجاد تغییرات ساختاری در نانوساختارها یک پروسه گران و پیچیده است.
منبع:

1399/05/06
13:21:00
5.0 / 5
1949
تگهای خبر: فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱