ثبت ۷۰ زمینلرزه در تهران طی سال قبل

ثبت ۷۰ زمینلرزه در تهران طی سال قبل

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری با عنایت به قرارگیری ایران در کمربند زلزله دنیا، رخدادهای لرزه ای زیادی در طول سال در کشور به ثبت می رسد و پارسال از بین ۳۱ استان کشور، در ۱۱ استان بیشترین نرخ زمینلرزه به ثبت رسید و در تهران هم ۷۰ زلزله به ثبت رسید که بزرگای آن بین ۲ تا ۳.۶ بوده است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، ایران به سبب قرارگیری در کمربند لرزه­ خیز آلپ-هیمالیا و در محل تصادم ورقه های اوراسیا-عربستان، از نظر زمین­ شناسی فعال است، بگونه ای که حدود ۸ درصد از زمینلرزه های دنیا و حدود ۱۷ درصد از زلزله ­های بزرگ دنیا در فلات ایران رخ می ­دهد؛ چون که حرکت همگرایی ورقه های زمین ­ساختی اوراسیا-عربستان سبب تغییر شکل فعال در ایران بعنوان یکی از لرزه خیزترین نواحی جهان شده است.
بخش اعظم فلات ایران از نظر زمین­ ساختی متاثر از تغییر شکل و کوتاه ­شدگی ناشی از برخورد جوان ورقه ­های قاره ای (عمدتاً در مرزهای سیاسی) است.
بیشتر زمین­لرزه ­ها در کمربندهای "زاگرس"، "البرز"، "کپه ­داغ" و یا در جهت گسل های راستالغز که مرز بلوک های وسیع و لرزه­ خیز را می سازند، متمرکز است. ازاین رو حاشیه بلوک های ایران مرکزی، آذربایجان و دریای مازندران دارای لرزه ­خیزی بالایی است. این بخش ­های لرزه­ خیز هم خود دارای نرخ تغییر شکل و در نتیجه میزان لرزه ­خیزی متفاوت هستند.
انرژی بخشی از تغییر شکل حاصل از همگرایی، با رخداد زمین­لرزه آزاد می ­شود که در زاگرس برابر با ۳ درصد، در البرز و کپه ­داغ برابر با ۳۰ درصد و در ایران مرکزی و بلوک لوت برابر با ۱۰ درصد است و تفاوت لرزه خیزی در بخش­ های مختلف پوسته ایران که حاصل ماهیت پوسته و نوع دگرریختی و میزان تغییر شکل است، سبب شده که شدت و دوره های تکرار زمین­لرزه ­ها هم متغیر باشد، به این صورت که در بندر عباس و تنگه هرمز در هر دو سال یک زمین­لرزه با بزرگای بیشتر از ۶ و دو یا سه زمین­لرزه با بزرگای ۵ یا ۶ ریشتر رخ می دهد و این در حالیست که در محدوده بم و جیرفت تنها زمین­لرزه با بزرگای بیشتر از ۶ در ۵ دی ۱۳۸۲ ثبت شده است.
ژرفای زمینلرزه ­ها در پوسته ایران هم به طور عمده کمتر از ۳۰ کیلومتر است؛ زمین­لرزه ­های کم عمق دارای پتانسیل تخریب بالایی هستند.
بررسی زلزله های سال قبل نشان داده است که استانهای "بوشهر"، "خراسان شمالی"، "ایلام"، "کرمان، "خراسان رضوی"، "خوزستان"، "هرمزگان"، "خراسان جنوبی"، "فارس"، "اردبیل" و "اصفهان" بیشترین تعداد زمینلرزه های ثبت شده در سال ۱۴۰۰ را متحمل شدند.
استان تهران هم پارسال تعداد ۷۰ زمینلرزه را تجربه کرده است که بزرگای آن بین ۲ تا ۳.۶ بوده است.
فروردین ۱۴۰۰
در فروردین ماه ۱۴۰۰، تعداد نزدیک به ۸۲۵ زمینلرزه در ایران و نواحی مرزی رخ داده است. در طول این یک ماه تعداد ۱۵ زمینلرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است.
بزرگترین این زمینلرزه ها روز ۲۹ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ با بزرگی ۵.۹ حوالی بندر گناوه واقع در استان بوشهر به ثبت رسید.
اردیبهشت
در اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، تعداد ۹۶۰ زمینلرزه رخ به ثبت رسید که از این تعداد، ۱۱ زمینلرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ بوده است. بزرگترین زمینلرزه این ماه در روز ۱۷ اردیبهشت با بزرگی ۵.۵ در حوالی سنخواست استان خراسان شمالی رخ داده است.
خرداد
شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری در خردادماه ۱۴۰۰، تعداد ۸۵۰ زمینلرزه را به ثبت رساندند که تعداد ۱۴ زمینلرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ بوده است.
بزرگ ترین زمینلرزه با بزرگی ۵.۲ در حوالی صالح آباد استان ایلام بوده است.
تیر
در تیرماه تعداد نزدیک به ۶۸۰ زمینلرزه به ثبت رسید که در این ماه تعداد ۱۶ زمینلرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است.
بزرگ ترین زمینلرزه در روز ۲۷ تیرماه با بزرگی ۵.۶ در حوالی شبانکاره استان بوشهر رخ داده است.
مرداد
در مرداد ماه ۱۴۰۰ شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری تعداد ۶۴۵ زمینلرزه را ثبت کردند که از این تعداد، ۱۰ زمینلرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است.
بزرگ ترین زمینلرزه در داخل کشور در ارتباط با روز ۲۱ مردادماه با بزرگی ۴.۹ در حوالی عنبرآباد استان کرمان می شود.
شهریور
بر مبنای داده های شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری در شهریورماه ۱۴۰۰، تعداد ۷۷۰ زمینلرزه رخ داد که تعداد ۱۰ زمینلرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ بوده است.
در این ماه قوچان استان خراسان رضوی بزرگترین زمینلرزه را با بزرگای ۵.۲ در روز ۲۲ شهریورماه تجربه نمود.
مهر
در مهرماه ۱۴۰۰ تعداد ۷۴۰ زمینلرزه به ثبت رسید که از این تعداد ۶۷۰ زلزله با بزرگی کمتر از ۳، ۵۵ زمینلرزه با بزرگی بین ۳ تا ۴ و ۱۳ زمینلرزه با بزرگی ۴ تا ۵ و ۳ زمینلرزه با بزرگی بین ۵ تا ۶ بوده است.
در میان استانهای کشور، استان خراسان رضوی با ۸۴ زمینلرزه، چهارمحال و بختیاری با ۶۹ زلزله و خوزستان با ۵۸ زمینلرزه بیشترین تعداد زلزله های کشور را داشته اند.
علاوه بر آن در این زمان استان تهران ۱۱ زمینلرزه را تجربه کرده که بزرگترین آن به بزرگی ۲.۷ در روز ۲۹ مهرماه در حوالی پاکدشت بوده است.
بزرگترین زمینلره مهر ماه در روز ۱۲ مهر با بزرگای ۵.۸ در حوالی قلعه خواجه استان خوزستان بوده است.
آبان
داده های شبکه های لرزه نگاری نشان داده است که در آبان ماه ۱۴۰۰ تعداد ۷۸۶ زلزله در کشور رخ داده است که از این تعداد ۶۶۲ زلزله با بزرگی کمتر از ۳ و ۱۰۳ زلزله با بزرگی بین ۳ تا ۴ و ۱۸ زلزله با بزرگی بین ۴ تا ۵ بوده، ضمن آنکه تعداد ۲ زلزله با بزرگای ۶ تا ۷ به ثبت رسیده است.

دو زمینلرزه پی در پی به بزرگی های ۶.۲ و ۶.۳ در روز ۲۳ آبان ماه در حوالی فین استان هرمزگان رخ داده است. این زلزله بعنوان بزرگترین زمینلرزه کشور در این ماه و همینطور از آغاز سال تابحال بشمار می رود.
در این ماه استان هرمزگان با ۲۰۵ زلزله، خراسان رضوی با ۸۳ زلزله و کرمان با ۶۵ زلزله بیشترین تعداد زمینلرزه را در میان استانهای کشور داشته اند.
همینطور استان تهران ۱۱ زمینلرزه را به خود دیده که بزرگترین آن به بزرگای ۲.۶ در حوالی رودهن بوده است.
آذر
شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشور در آذرماه ۱۴۰۰ تعداد ۷۰۱ زلزله را در کشور به ثبت رساندند که بزرگترین آن زلزله ای به بزرگای ۵.۱ در حوالی مسجد حضرت ابوالفضل استان سیستان و بلوچستان بوده است.
در این ماه استان خراسان رضوی با ۹۴ زلزله، هرمزگان با ۷۸ زلزله و خراسان جنوبی با ۷۶ زمینلرزه بیشترین تعداد زمینلرزه ها را در میان استانهای کشور داشته اند.
در این ماه در استان تهران ۲۰ زمینلرزه به ثبت رسید که بزرگترین آن به بزرگای ۳.۳ بوده است.
دی
در دیماه ۱۴۰۰ تعداد ۶۳۷ زلزله در کشور ثبت و تعیین محل شده است که بزرگترین آن در روز ۲۵ دیماه ۱۴۰۰ با بزرگای ۵.۱ در حوالی سیرچ استان کرمان به ثبت رسید.
در این ماه استان خراسان رضوی با ۸۶ زمینلرزه، کرمان با ۷۳ زلزله و اصفهان با ۵۸ زمینلرزه بیشترین تعداد زمینلرزه ها را در میان استانهای کشور داشتند.
در تهران ۱۱ زلزله به ثبت رسید که بزرگترین آن به بزرگای ۳.۵ در حوالی ارجمند رخ داد.
بهمن
شبکه های لرزه نگاری کشوری در بهمن ماه سال ۱۴۰۰ تعداد ۵۹۸ زمینلرزه را در کشور به ثبت رساندند که بزرگترین آن با بزرگی ۴.۶ در روز ۱۳ دیماه بوده است. در این ماه بزرگترین زمینلرزه ها در روز ۱۳ بهمن ماه با بزرگای ۴.۶ در حوالی کازرون استان فارس بوده است.
استان خراسان رضوی با ۷۰ زلزله، اصفهان با ۶۳ زلزله و اردبیل با ۴۱ زلزله بیشترین تعداد زمینلرزه ها را در این ماه تجربه کردند.
همینطور در استان تهران ۱۷ زمینلرزه به ثبت رسید که بزرگترین آن به بزرگی ۳.۶ در حوالی رودهن بوده است.
منبع:

1401/01/08
14:05:09
5.0 / 5
938
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP