معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری:

تمام مردم، بازار و جامعه باید در فرهنگ دانش بنیان شدن نقش ایفا کنند

تمام مردم، بازار و جامعه باید در فرهنگ دانش بنیان شدن نقش ایفا کنند

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: شعار سال و فرمان مقام معظم رهبری بر این که صنایع بزرگ باید دانش بنیان شوند، باید به فرهنگ عمومی تبدیل گردد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در نشست هم اندیشی با وزیر صنعت معدت و تجارت با تکیه بر همکاری با وزارت صمت برای توسعه صنایع و شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: زیست بوم فناوری و نوآوری باید زمینه را برای توسعه کسب و کارهای دانش بنیان فراهم و صنایع را دانش بنیان کند، اضافه کرد: باید به تمام افرادی که ایده و انگیزه دارند، توجه ویژه کرد و نه تنها وزارت صمت بلکه تمام مردم، بازار و جامعه باید در فرهنگ دانش بنیان شدن نقش ایفا کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اظهار داشت: امروز در کشور برای دانش بنیان شدن احتیاج به همدلی و همصدایی است که باید تمام وزارت خانه ها در این حوزه نقش ایفا و همکاری کنند.
ستاری اضافه کرد: امروز تفاهم های خوبی با دو وزارت خانه صمت و جهاد کشاورزی داشتیم و بسیار امیدوار هستیم و در آینده ای نزدیک، سند کوتاه مدت تهیه و عرضه خواهد شد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی کامل را برای همکاری با تمام وزارت خانه ها بخصوص وزارت صمت داراست.
همچنین، رضا فاطمی امین وزیر صمت در حاشیه این نشست اظهار داشت: باید به سمتی برویم که دیگر خام فروشی نکنیم و محصول هایی تولید نماییم که پیچیدگی های خاصی دارند.
وی افزود: در خیلی از شهرک های صنعتی برای کارهای دانش بنیان فضاهایی وجود دارد. اما بیشتر برای یک فضای تولید انبوه دیده شده است و اگر قرار باشد اقتصاد ایران دانش بنیان شود شهرک های صنعتی که آب، زمین و برق را فراهم می کنند باید فراتر بروند و خدمات بیشتری به شرکت ها بدهند، همچون خدمات علمی، حقوقی، بازاریابی و گوناگونی که بستر را برای دانش بنیان شدن شرکت ها مهیا می کنند.
فاطمی امین اظهار نمود: تعامل جهانی به سمت تولید محصولات پیچیده می رود یعنی محصولاتی که کشورهای کمتری تولید و عرضه می کنند و فروش مواد خام در دنیا دیگر ارزش خاصی ندارد و اعتبار ایجاد نمی کند.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم در سطح اقتصاد جهانی و بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم باید پیچیدگی محصول های صادراتی افزایش پیدا کند. منابع انسانی در کشور وجود دارد که برای نگهداشت و ارتقای آنها باید به سمت توسعه تولید دانش بنیان حرکت نماییم.
وزیر صمت تصریح کرد: در صنعت و معدن به نقطه عطفی رسیده ایم که باید به صورت جهشی در جهت نگاههای دانش بنیان حرکت نماییم و با ظرفیت هایی که در وزارت صنعت و معدن وجود دارد باید به سمت دانش بنیان حرکت نماییم.
وی اظهار داشت: شعار سال جاری برای تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین کاملا دقیق و حرفه ای است و با همکاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سه سطح ورود خواهیم کرد که شامل تبیین شاخص ها و اولویت ها است و در مورد صادرات هم باید مشخص شود چه محصول هایی ارزش دارد و دانش بنیان ها معیار پیدا می کنند؛ همینطور بنگاه های بزرگ ارزیابی می شوند و بنگاه ها و کسب وکارهایی که بازار پیدا می کنند در شاخص ها و رتبه بندی ها و اهداف باید معیارهای دانش بنیان پیدا کنند.
فاطمی امین اظهار داشت: زیست بوم دانش بنیانی را در کشور گسترش می دهیم که به لحاظ ابزارها تا حد خوبی گسترش پیدا کرده، اما عمق نیافته است. شرکت هایی که ظرفیت دانش بنیان شدن را دارند کمک می نماییم که وارد این فضا شوند و برای برخی از صنایع قدرتمند برنامه ها و امتیازات می گیریم و کمک می نماییم که در چارچوب زیست بوم به سمت دانش بنیان شدن حرکت کنند.
به گزارش معاونت علمی ریاست جمهوری، وزیر صمت با اشاره به اینکه ساختار وزارت خانه و در بخش های معاونت ماشین آلات و تجهیزات، بسیار اهمیت دارد که کشور صنعتی و ماشین ساز باشد، افزود: در وزارت صمت دفاتر فناوری و نوآوری تاسیس کردیم و به صورت یکپارچه در تمامی دفاتر تخصصی وزارت خانه یک گروه فناوری و نوآوری شکل گرفته است.
منبع:

1401/01/07
21:31:29
5.0 / 5
720
تگهای خبر: تخصص , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲