در گفت وگو با پی اچ پی و جی كوئری اعلام شد

آغاز رویدادهای نجومی 1401 از 9 فروردین

آغاز رویدادهای نجومی 1401 از 9 فروردین

دو خورگرفت و دو مه گرفت، هم ترازی مثال زدنی ۵ سیاره رویدادهای نجومی شاخص ۱۴۰۱ و احتمال عدم پرتاب فضاپیما به سمت سیاره سرخ از جانب آژانس فضایی اروپا به علت حمله روسیه به اوکراین از رخدادهای نجومی سال ۱۴۰۱ است و به قول محققان حوزه نجوم برخورد دو ستاره در سال ۱۴۰۱ و ایجاد یک نواختر با رنگ قرمز درخشان مبنای علمی ندارد.


مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با ایسنا، به بیان رویدادهای شاخص نجومی در سال ۱۴۰۱ پرداخت و اظهار داشت: هر چند به جز رویدادهای قابل پیشبینی، برخی اتفاقات مانند حضور دنباله دارها و کشف سیارات فراخورشیدی و سیارک های جدید می توانند در هر سال خبرساز شوند، اما رویدادهای مهم سال ۱۴۰۱ بعنوان نخستین سال از قرن پانزده خورشیدی به این شرح است.
وی نخستین رخداد نجومی سال ۱۴۰۱ را رسیدن مهر تابان به نقطه اعتدال بهاری و آغاز نوروز ۱۴۰۱ عنوان نمود که در ساعت ۱۹ و ۳ دقیقه و ۳۶ ثانیه شامگاه روز یکشنبه ۲۹ اسفند خواهد بود؛ ازاین رو روز دوشنبه اول فروردین ماه سال جدید و نوروز است.
عتیقی، دومین رویداد نجومی سالجاری را هم نشینی نزدیک سیارات "ناهید"، "بهرام" و "کیوان" ذکر کرد و خاطرنشان کرد: این پدیده نجومی بسیار شاخص صبح سه شنبه، ۹ فروردین ماه ۱۴۰۱ رخ می دهد، در حالیکه این ۳ جرم حدودا در آرایش یک مثلث راست گوشه (قائم الزاویه) قرار دارند، می تواند یک رویداد جذاب نجومی قابل مشاهده با چشم غیرمسلح باشد که البته از درون تلسکوپ به مراتب زیباتر جلوه گر خواهد شد.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تصریح کرد: علاوه بر آن فرصت خوبی است تا از همسایه های کره زمین یعنی سیارات خاکی ناهید و بهرام در یک قاب، تصاویر نجومی با کیفیتی تهیه کرد، در حالیکه در کنار سیاره دور دست و گازی سامانه خورشید یعنی سیاره حلقه بر گردن "کیوان" قرار دارند.
وی خاطرنشان کرد: صبح یکشنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ این اجرام در یک خط قرار می گیرند و سیاره بهرام و کیوان به یکدیگر نزدیکترند. عبور خراشان سیارات کیوان و بهرام در صبح سه شنبه، ۱۶ فروردین ماه ۱۴۰۱ هم قابل مشاهده خواهد بود.
خورشیدگرفتگی ها و ماه گرفتگی های ۱۴۰۱
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اظهار داشت: در سال پیش رو دو خورگرفت و دو مه گرفت به وقوع می پیوندد که نخستین خورشید گرفتگی جزئی شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ است که در جنوبگان و امریکای جنوبی قابل مشاهده خواهد بود و در کشور ما دیده نمی گردد.
وی افزود: ولی خورشیدگرفتگی جزئی سه شنبه ۳ آبان ماه ۱۴۰۱ در سرتاسر ایران قابل مشاهده می باشد. نکته بسیار مهم در این پدیده نجومی آن است که حتما باید عینک های استاندارد و مخصوص رصد کسوف برای مشاهده این پدیده مورد استفاده قرار گیرد؛ چون که نور شدید خورشید برای چشم انسان بسیار خطرآفرین است و بدون استفاده از فیلتر و یا عینک های مخصوص، صدمات جبران ناپذیری را به چشمان انسان می تواند وارد کند.
عتیقی، نخستین ماه گرفتگی سال ۱۴۰۱ را در ارتباط با شبانگاه دوشنبه، ۲۶ اردیبهشت ماه دانست که به صورت کامل رخ خواهد داد و اظهار داشت: این ماه گرفتگی در ایران قابل رؤیت نیست و دومین و آخرین ماه گرفت سالجاری، سه شنبه ۱۷ آبان است؛ این پدیده هم یک مه گرفت کامل است، ولی در ایران قابل مشاهده نخواهد بود.
رویدادهای ملی و جهانی نجومی
عتیقی ضمن اشاره به رویدادهای نجومی در سال ۱۴۰۱، تصریح کرد: به جز رویدادهای آسمانی، برخی مناسبت های زمینی عاملی برای توجه همگان به آسمان و زیبایی های آن است که یکی از این مناسبت ها، روز و هفته جهانی ستاره شناسی است که با روشی خاص انتخاب می شود و در هر سال روزی متفاوت می باشد. در سال ۱۴۰۱، روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه برابر با ۷ می ۲۰۲۲، روز جهانی ستاره شناسی و از روز دوشنبه ۱۲ اردیبهشت تا یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ (۲ تا ۸ می ۲۰۲۲)، هفته جهانی ستاره شناسی خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: انجمن نجوم آماتوری ایران، همچون دو دهه گذشته برنامه های ویژه ای را برای این مناسبت نجومی اجرا می کند که متعاقبا جزئیات آن اعلام خواهد شد. البته روز ۱۳ شهریور هر سال که به نام "ابوریحان بیرونی"، اخترشناس نامدار ایرانی نامگذاری شده، طی یک دهه گذشته از جانب انجمن نجوم آماتوری ایران بعنوان "روز ملی ستاره شناسی" در فصل اوقات فراغت تابستان که با آسمان به نسبت صاف هم همراه می باشد، به علاقمندان برنامه های علمی ترویجی نجومی پیشنهاد شده است.
پدیده هم ترازی ۳ جرم آسمانی
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: پدیده جذاب دیگر سال ۱۴۰۱، هم ترازی مثال زدنی سیارات "تیر"، "ناهید"، "بهرام"، "برجیس" و "کیوان" است که همگی آنها با چشم غیرمسلح در صبح جمعه، ۳ تیر ۱۴۰۱ قابل مشاهده هستند و کمان ابروی آسمان هم بین سیارات "ناهید" و "بهرام" این اجتماع بزرگ سیاره ای را همراهی کرده و بر جلوه این پدیده می افزاید.
مشاهده ۳ ابرماه در ۱۴۰۱
عتیقی از مشاهده ۳ اَبَرماه امسال اطلاع داد و اظهار داشت: نخستین اَبَرماه در شامگاه سه شنبه ۲۴ خرداد، دومین اَبَرماه در شبانگاه چهارشنبه ۲۲ تیر و آخرین اَبَرماه سال ۱۴۰۱، صبح چهارشنبه ۱۹ مرداد خواهد بود.
وی افزود: عبور سیارک AE۱۲۰۲۲ که در اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی (دی ماه ۱۴۰۰) شناسایی شد، از فاصله ۵۷۴ هزار کیلومتری زمین در صبح شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ رخ خواهد داد که این میزان، کمترین فاصله در عبورهای این چنینی به حساب می آید.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تصریح کرد: در ضمن سیاره سرخ "بهرام" بعد از حدود ۲۶ ماه باردیگر به وضعیت مقابله می رسد و این بهترین زمان برای مشاهده این همسایه زمین در صبح پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱ خواهد بود.
تغییرات فعالیتهای فضایی و مطالعات نجومی در جنگ روسیه و اوکراین
وی افزود: آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام نموده است که با عنایت به حمله روسیه به اوکراین، باوجود آنکه معمولاً در وضعیت مقابله، انجام پروازهای مریخی رایج است، اما احیانا در سال ۲۰۲۲ هیچ فضاپیمایی به سمت سیاره سرخ "بهرام" اعزام نخواهد شد.
بارش های بی رمق سال ۱۴۰۰
عتیقی ضمن اشاره به وضعیت بارش شهابی سال ۱۴۰۱، تصریح کرد: متاسفانه بارش های شهابی سال ۱۴۰۱ عمدتا با ماه کامل و نور زیاد همراه هستند و از کیفیت مناسب برای مشاهده برخوردار نخواهند بود.
شایعات بی اساس نجومی در سال ۱۴۰۱
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطرنشان کرد: در بعضی سال ها خبرهایی از قبل و یا در طول سال سبب نگرانی افکار عمومی شده و یا وعده های غلط به مردم داده شده که لازم است مراکز علمی و فرهنگی کشور با عرضه اطلاعات صحیح از تشویش اذهان عمومی جلوگیری نمایند و اخبار علمی صحیح را به اطلاع عموم برسانند.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه انتشار این گونه اخبار معمولاً با یک پیش فرض صحیح و چه بسا به ظاهر علمی سبب باور پذیرتر شدن آنها شده است، اظهار نمود: انتشار گسترده این اخبار پربیننده در فضای مجازی و بخصوص در بعضی از رسانه های خبری به اعتبارسازی این گونه اخبار دامن می زند!
عتیقی برخورد سیارکی با زمین، شنیدن صداهای عجیب در آسمان کشور، مشاهده اجرام پرنده ناشناخته که گاها مشاهده سیاره ناهید با این عنوان به اشتباه گزارش می شود، انتهای عمر جهان و مواردی از این قبیل را همچون این شایعات بی اساس دانست که به ناسا و نهادهای نجومی معتبر دنیا استناد می شود، اظهار داشت: این در شرایطی است که در صفحه رسمی این نهادها، خبری از این گونه اخبار نیست. یکی از این خبرها که چند سال قبل در بعضی از رسانه ها انتشار یافت، درباره پیشبینی برخورد دو ستاره در سال ۱۴۰۱ بوده است!
وی با اشاره به اینکه در سال آینده شاهد چنین اتفاقی نیستیم، اضافه کرد: در واقع جرمی در محدوده صورت فلکی "ماکیان" (دجاجه) قرار گرفته که ۱۵ سال قبل شناسایی شد. این جرم آسمانی یک ستاره دوگانه است که در انتهای عمر خود به سر می برد و این دو ستاره بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و در فاصله ۱۹۴۰ سال نوری از ما قرار دارند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: تا این بخش از خبر مطالب علمی و صحیح است، ولی در ادامه آنچه که غیر علمی است، این نکته است که گفته شده این اجرام در سال ۱۴۰۱ با هم برخورد خواهند کرد و یک نواختر با رنگ قرمز درخشان ایجاد خواهند کرد! و این در شرایطی است که چنین برخوردی در سال ۱۴۰۱ رخ نخواهد داد و از سالهای قبل هم چنین پیشبینی هایی تکذیب شده است.
وی تصریح کرد: انجمن نجوم آماتوری ایران ضمن شادباش نوروز ۱۴۰۱ بعنوان سال آغازین قرن پانزده خورشیدی؛ سالی توام با سلامتی، شادکامی را برای کلیه ساکنان کره کوچک خاکی و بخصوص پارسی زبانان و ایرانی ها پرکار آرزو کرده و همواره تلاش در اطلاع رسانی اخبار علمی از راه مجاری خبری رسمی کشور دارد.
منبع:

1401/01/02
18:59:19
5.0 / 5
747
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵