دبیر شورای عالی فضای مجازی:

طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی را برای کشور لازم می دانم

طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی را برای کشور لازم می دانم

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری دبیر شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: من اجرای طرح صیانت را اولویت نمی دانم اما طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی کشور را برای کشور لازم می دانم.به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از مهر، سید ابوالحسن فیروزآبادی در یک گفتگوی رادیویی درباره مخالفتش با طرح صیانت و این که آیا مجلس با شورایعالی فضای مجازی در مورد این طرح مشورتی کرده است؟ اظهار نمود: در مراحل مختلفی از دبیرخانه شورایعالی فضای مجازی نظر خواهی شده و نظرات اصلاحی دبیرخانه سبب شد چندین ورژن از طرح صیانت بیرون بیاید.
دبیر شورایعالی فضای مجازی ضمن اشاره به این که نظر دبیرخانه با نظر شورا فرق می کند، اظهار داشت: در واقع دبیرخانه تلاش می کند برپایه تحلیل شورا عمل می کند اما در اینباره نمی توان گفت مصوبه و یا تحلیل شورا بوده است.
فیروزآبادی در پاسخ به این سؤال که یک دهه از تاسیس شورا می گذرد و این نهاد تصمیم گیرنده اصلی در حوزه فضای مجازی است، آیا ورود مجلس به حوزه فضای مجازی و طراحی طرح صیانت نوعی موازی به حساب نمی آید، اظهار داشت: در ابتدا که این طرح تهیه شد به شکلی مقابله با شورا بود. به علت عدم رضایت از عملکرد شورا و به منظور این که قابلیت بیشتری در کشور در حوزه فضای مجازی ایجاد شود، در مجلس تصمیم گرفتند کارگروهی تشکیل دهند تا مدیریت بهتری بر فضای مجازی داشته باشند.
وی افزود: ولی نسخه فعلی که در مجلس مطرح است و کمیسیون تشکیل شده برای آن، همان کمیسیون تنظیم مقررات شورایعالی فضای مجازی است، البته هنوز ما نمی دانیم مقرر است این نسخه در کمیسیون به تصویب برسد و یا نسخه قبلی و ابهاماتی در این حوزه وجود دارد.
دبیر شورایعالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: روز گذشته در شورا ابهامات موجود در طرح هم مورد بررسی قرار گفته امیدواریم مجلس با سرعت خوبی تصمیم گیری کند و قانونی که نافع کشور باشد، به تصویب برسد.
فیروزآبادی در پاسخ به این سؤال که آقای تقی پور عنوان کرده اند که امضای نماینده شورا پای طرح صیانت است، اظهار داشت: امضای کتبی وجود ندارد؛ در مراحل مختلف ما نظراتمان را گفتیم و تا حدودی هم اعمال شده است.
وی ضمن تاکید بر این که طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی به نظرات مرکز ملی و دبیرخانه شورایعالی فضای مجازی نزدیک تر است، تصریح کرد: ولی همین طرح هم نیاز بررسی و اصلاحاتی دارد. آن طرحی که اخیراً در کمیسیون رای گیری و در رسانه ها عنوان شد، همین طرح نظام تنظیم مقرراتی بوده است.
دبیر شورایعالی فضای مجازی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که یکی از نمایندگان مجلس عنوان کرده که شرطی برای ادامه فعالیت موتورهای جستجوگر خارجی و شبکه های اجتماعی مثل گوگل، اینستاگرام … گذاشته شده و باید با آنها مذاکره صورت گیرد تا به صورت قانونی در کشور فعالیت کنند و دفتر داشته باشند، آیا این اظهار نظر را منطقی و عملیاتی می دانید، اظهار داشت: بله حتما منطقی است؛ مطابق قانون اساسی اگر در موسسه ای به صورت وسیع فعالیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صورت گیرد، حتما باید با حکومت و دولت هماهنگی و پاسخگویی داشته باشد. اما این که در شرایط فعلی تحریم عملی هست یا نه، همانطور که ما در شرایط تحریم کمیته روسای سه قوه تصمیم گیری هایی را می کنند، در این مورد هم این کمیته می تواند تصمیم گیری کند که اجرایی شود یا خیر. ما در شرایط تحریم برای برخی قوانین استثنا قائل می شویم.
فیروزآبادی در پاسخ به سوال دیگر در خصوص این که اولویت طرح صیانت را هم اکنون چقدر می دانید؟ اظهار داشت: من طرح صیانت را اولویت نمی دانم اما طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی کشور را برای کشور لازم می دانم. من ورژن آخر را قابل طرح می دانم و البته با عنایت به حساسیت های اجتماعی که بوجود آمده حتما باید اصلاحات و توجیهات لازم مدنظر قرار گرفته شود و رضایت عامه مردم مورد توجه قرار گیرد. نسخه طرح نظام تنظیم مقررات فضای مجازی انتشار یافته و برای عامه مردم قابل در دسترس می باشد.


منبع:

1400/12/27
12:05:24
5.0 / 5
906
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دوستان پی اچ پی و جی كوئری
پی اچ پی جی کوئری پی اچ پی PHP