رونمایی از ۳ طرح فناورانه در پژوهشكده علوم و فناوری انرژی؛

ستاری: کارآمدی پژوهش را اصلاح فرهنگ عمومی در جامعه محقق می کند

ستاری: کارآمدی پژوهش را اصلاح فرهنگ عمومی در جامعه محقق می کند

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم رونمایی از سه طرح فناورانه ارتباط با صنعت، با اشاره به اینکه کارآمدی پژوهش را اصلاح فرهنگ عمومی در جامعه محقق می کند، اظهار داشت: فرهنگ امروز دانشگاه ها با روزهای گذشته متفاوت شده است، بطوریکه امروز بیش از 600 شرکت دانش بنیان و خلاق در اطراف دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در آیین رونمایی از طرح های ملی پژوهشکده علوم و فناوری انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه صنعتی شریف ضمن اشاره به اینکه کاربردی شدن تحقیقات و رفع نیازی از اقتصاد، نیاز به اصلاح فرهنگ دارد، اضافه کرد: توسعه یک مفهوم فرهنگی است و اگر فرهنگ توسعه اصلاح گردد، بخش های سخت افزار و نرم افزار نیز در پی آن اصلاح می شود. روزهای نخست، فرهنگ همکاری یک عضو هیئت علمی دانشگاه با صنعت و پژوهش های ارتباط با صنعت در دانشگاه های برجسته نیز کم رنگ بود، اما حالا نقش دانشگاه در صنعت پررنگ است. در تمامی دانشگاه های معتبر و شناخته شده دنیا نیز عدد قابل توجهی از بودجه دانشگاه ها، از محل ارتباط با صنعت تامین می شود.
ستاری افزود: فرهنگ امروز دانشگاه ها با روزهای گذشته متفاوت شده؛ در حالیکه محیط پیرامونی دانشگاه در ایام نخست، ارتباطی با محتوای دانشگاه نداشت، امروز بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق در اطراف دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفته است.
رییس بنیاد ملی نخبگان، یکی از اشتباهات سالهای قبل را تکیه بر بودجه دولتی برای توسعه پژوهش های کاربردی و مساله محور دانست و اظهار داشت: از آن جایی که ساختار دولت، برای پژوهش کاربردی مناسب نمی باشد، مجری گری دولت در پژوهش کاربردی و تجاری، نتیجه مطلوبی ندارد و این امر با سرمایه گذاری بخش خصوصی ممکن می شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، توسعه مشارکت بخش خصوصی در دانشگاه و تحقیقات را حاصل مشارکت دولت در تامین زیرساخت ها و تسهیل گری برای بخش خصوصی دانست و اظهار داشت: اولین پروژه خودم را در زمینه نفت در شرکت نارگان شروع کردم و از این فعالیت، بسیار آموختم. این دانشگاه تصمیم گرفته است در تعامل با این شرکت، در راه توسعه تحقیقات حرکت نماید، نمودی از فرهنگ جدید توسعه ای است.
وی ضمن اشاره به شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری ابراز امیدواری کرد: بالندگی این زیست بوم با بیش از ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان، ۱۵۰۰ شرکت خلاق و شتابدهنده ها، کارخانه های نوآوری و خانه های خلاق، ادامه یابد و به کشور کمک نماید.
رونمایی از ۳ پژوهش فناورانه
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، در این مراسم از لایسنس یا بسته های دانش فنی شامل مدارک و محاسبات راه اندازی واحدهای پروپیلن و پلی اتیلن رونمایی گردید. این بسته ها با همکاری متخصصان داخلی طراحی شده است که با کمک آنها می توان واحدهای مورد اشاره را در کشور بصورت خودکفا راه اندازی نمود.
همین طور واحد کاندیشن مانیتورینگ تجهیزات رفت و برگشتی نفت و گاز، طرح فناورانه دیگری بود که رونمایی گردید. این مجموعه شامل یک سخت افزار و دو نرم افزار صنعتی است که سخت افزار، داده را از سنسور نصب شده در کمپرسور دریافت و برای تحلیل های لازم به نرم افزار ارسال می کند.
سومین طرح فناورانه، پایلوت واحد تصفیه پساب به روش الکترواکسیداسیون است که پایلوت آن، قابلیت تصفیه ۲۰ مترمکعب پساب در ساعت را دارد.
در تصفیه پساب های صنعتی سه روش فیزیکی شیمیایی و بیولوژیکی کاربرد دارد، اما در پساب های صنعتی از تلفیق روش های الکتریکی و شیمیایی استفاده می شود تا ترکیب شیمیایی پساب هایی که با میکروارگانیسم ها امکان تجزیه شان وجود ندارد، بشکند و به ترکیبات قابل دفع شکسته شود.
این طرح در صنایع شیمیایی، رنگرزی، کاغذ، پلیمر و پتروشیمی قابلیت استفاده دارد و با انجام حمایت ها پایلوت نیمه صنعتی آن به اجرا می رسد.
منبع:

1400/12/23
12:37:34
5.0 / 5
759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴