وزیر علوم در پیامی به كنگره همكاری های دولت، دانشگاه و صنعت:

توسعه مراکز هدایت شغلی و کارآموزی به توسعه ارتباط دانشگاه ها و صنعت کمک می نماید

توسعه مراکز هدایت شغلی و کارآموزی به توسعه ارتباط دانشگاه ها و صنعت کمک می نماید

به گزارش پی اچ پی و جی کوئری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به بیست و چهارمین کنگره سراسری همکاریهای دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی بر ایجاد مراکز هدایت شغلی و کارآموزی در مراکز آموزش عالی، مأموریت گرایی دانشگاه ها، ایجاد فرصت های مطالعاتی برای اعضای هیئت علمی در صنایع و تقاضامحور کردن رساله ها و رساله های دانشجویی برای همکاری مؤثر دانشگاه ها و صنعت تاکید کرد.


به گزارش پی اچ پی و جی کوئری به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در پیام خود به "بیست و چهارمین کنگره سراسری همکاریهای دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی" آورده است: "برقراری ارتباط منسجم و سازمان یافته بین صنایع، جامعه و دانشگاه ها همواره مورد تاکید رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی بوده است. این ارتباط به دانشگاه ها کمک می نماید تا فعالیتهای پژوهشی خویش را در جهت رفع مشکلات موجود در صنایع و نیازهای جامعه جهت دهی کرده و متخصصانی توانمند پرورش دهند. در این همکاری دو جانبه صنایع و دستگاههای اجرایی هم نیازهای پژوهشی خویش را به صورت دقیق و علمی در چارچوب این ارتباط برآورده می کنند. تاسیس سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان) در پایگاه استنادی جهان اسلام ( ISC ) در این راستا است."
ایشان در ادامه اضافه کرد: در چند دهه اخیر رشد کمی و کیفی بسیار خوبی در تمامی حوزه های علمی کشور صورت گرفته و زیرساخت دانشی مطلوبی فراهم شده و از طرف دیگر با عنایت به شرایط خاص کشور و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی، نیازهای گسترده ای برای مشارکت دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه بوجود آمده است.
زلفی گل افزود: بر این اساس، برقراری ارتباط مستمر و هماهنگی های لازم میان دانشگاه ها و مراکز علمی، پژوهشی و واحدهای صنعتی همواره از اهمیت خاص برخوردار بوده است، بنابراین ضروری است برنامه ها و اقدامات مدونی برای تسهیل این ارتباط و تشویق هر دو سمت به تعامل گسترده تر به اجرا گذاشته شود.
وزیر علوم اشاره کرد: دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در این همکاری نقش بسزایی را ایفا می کنند، ازاین رو تحقق این اهداف بدون برنامه ریزی دقیق و مدون دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز آموزش عالی میسر نخواهد بود. توجه به مأموریت گرایی دانشگاه ها، شناسایی نیازها و استفاده از مزیت های استانی، همکاری با صنایع برای بهبود مستمر کیفیت تولیدات داخلی و رقابت با تولیدکنندگان خارجی، شناسایی و رفع مشکلات صنعت و جامعه از راه دوره های فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت، پشتیبانی از رساله و رساله های تقاضامحور، توسعه مراکز هدایت شغلی و ساماندهی دوره های کارآموزی می تواند در بهبود رابطه صنعت، جامعه و دانشگاه بسیار موثر واقع شوند.
دکتر زلفی گل خاطرنشان کرد: ساماندهی قراردادهای ارتباط با صنعت هم بسیار حائز اهمیت می باشد. آمارهای موجود در مورد قراردادهای ارتباط صنایع و دستگاههای اجرایی با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور، خوشبختانه رشد این مهم را نشان داده است. واگذاری پروژه های تحقیقاتی به مراکز علمی، دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور و امضای تفاهمنامه با وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی، می تواند به بهبود این امر کمک نماید. خوشبختانه تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت نشان از رشد نسبی این مهم نسبت به سالهای قبل دارد، اما باید تلاش شود با ایجاد ارتباط بهتر بین صنعت و دانشگاه، این آمار افزایش جدی تری پیدا کند.
وزیر علوم خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر در ایجاد ارتباط منطقی بین کلیه بازیگران و ذینفعان حوزه علم، فناوری و نوآوری، نهادهای فرادستگاهی هستند. علاوه بر مجلس شورای اسلامی، شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان متولی تعیین و تبیین سیاست های کلان کشور نقش بی بدیلی در ایجاد همکاری بین دولت، صنعت و دانشگاه دارد و مسئولین مربوطه می بایست به ایجاد ارتباط منطقی، مستمر و پیشگیری از موازی کاری توجه بیشتری داشته باشند. فعالیت بیشتر شورایعالی عتف با مأموریت تدوین سیاست های اجرایی و ایجاد همگرایی و هم افزایی بین نهادهای مجری هم از اهمیت ویژه ای برخوردارست.
وزیر علوم تصریح کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم آمادگی دارد از همه توانمندی ها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری خود در یک تعامل هم افزا، سازنده و مثبت با وزارت خانه ها و دستگاههای اجرایی استفاده و در بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشور به مسئولیت خود عمل کند.
دکتر زلفی گل با اشاره به اینکه نوآوری و نوپذیری نتیجه ارتباط با دانشگاه است که باعث تولید محصولات منحصر به فرد و رقابت ناپذیر می شود. یعنی مزیت سازی صورت می پذیرد؛ ضمن تشکر از برگزارکنندگان این کنگره، ابراز امیدواری کرد که این گونه نشست ها و گردهمایی ها بتواند گام مهمی در جهت توسعه همکاریهای عمیق تر بین دانشگاه، جامعه و صنعت حاصل کند.
منبع:

1400/12/12
12:13:37
5.0 / 5
775
تگهای خبر: بازی , تخصص , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵